Gdzie montować rekuperator

aktualizacja: 21-01-2022, 13:51 – artykuł promocyjny


Wielu inwestorów zastanawia się nad poprawą jakości i wydajności systemu wentylacyjnego. W tym celu rozważa zakup rekuperatora. To za jego sprawą możemy skutecznie odzyskać ciepło, które ucieka z naszego domu przez poszczególne elementy układu wymiany powietrza. Decydując się na zakup rekuperatora, musimy również zaplanować jego lokalizację. Gdzie zatem najlepiej jest umieścić to urządzenie?

 

rekuperator MISTRAL PRO  450 EC Pro-VentCentrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła RO 1000 KPE

         fot.: Pro-Vent                         fot.: Ekoklimax-Projekt

Centrala rekuperacyjna OnyX Sky 400Rekuperator Rosenberg SupraBox 800 H

             fot.: Frapol                                 fot.: Rosenberg

 

Rekuparator - na strychu czy w piwnicy?
       

Przy planowaniu montażu rekuperatora warto określić kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim często pojawia się pytanie, czy lepsza będzie piwnica, czy strych. Odpowiedź jest jednoznaczna - nie ma to większego znaczenia pod warunkiem, że zadbamy o łatwy i szybki dostęp do urządzenia (wymiana filtrów, serwis, czyszczenie) i wybierzemy wariant z jak najkrótszą długością kanałów wentylacyjnych.

fot.: Neovent

Najlepszą lokalizacją będą oczywiście pomieszczenia o przeznaczeniu gospodarczym, np. kotłownia. Bardzo ważne jest, że rekuperatory działają praktycznie bezgłośnie. Jeśli system zostanie dobrze zaprojwektowany i wykonany, to pracy urządzenia nie będzie słychać. Wartości poniżej 45dB(A) można uznać za wyjątkowo ciche, a większość urządzeń generuje moc akustyczną ok 50-60 dB(A).

Rekuperacja w budynku - schemat rozprowadzenia instalacji

fot.: Prodmax

fot.: NTS Energy

Bardzo ważnym warunkiem, o którym należy pamiętać, jest temperatura. Nie może ona spadać poniżej 0oC w sąsiedztwie rekuperatora, aby uniknąć zjawiska zamarznięcia skroplin. Dlatego w przypadku montażu rekuperatora na poddaszu należy zadbać o jego ocieplenie i zaizolowanie kanałów wentylacyjnych.

Gdzie montować rekuperator? Zasady izolacji kanałów wentylacyjnych

fot.: Paroc

Ten wariant jest najprostszy ze względu na rozprowadzenie dróg wentylacji. Kolejnym aspektem, tym razem wpływającym na nasz komfort, jest emisja hałasu, która jest nierozerwalnie związana z pracą urządzenia. I tak najlepiej, by rekuperator był, jak najdalej od sypialni. Wybór miejsca montażu rekuperatora powinien być również przemyślany pod kątem możliwości podłączenia do kanalizacji, która będzie odbierać skropliny.

Centralny system wentylacji z odzyskiem ciepła wykorzystujący jedną jednostkę

fot.: Glen Dimplex

 

Rekuperator - wiszący czy stojący


Jednostki centralne mają różną budowę, która również wpływa na wybór miejsca montażu. W małych domach i o ograniczonej przestrzeni najlepiej sprawdzają się modele podsufitowe, zawieszane. Tam, gdzie powierzchnia mieszkaniowa nie jest aż tak mocno ograniczona rekuperator może wisień na ścianie lub być zamontowany na podłożu.

Rekuperator - wiszący czy stojący

fot.: Verano - przykładowy montaż jednostki serii VW

 

Modernizacja wentylacji, czyli rekuperacja pokojowa w ścianie

 

Rekuperatory ścienne inaczej nazywane pokojowe, zastępują typową jednostkę centralną. Z tego też tytułu taką wentylacją nazywa się decentralną i montuje się je dla poszczególnych pomieszczeń w budynku. Ich zaletą jest możliwość zapewnienia wyjątkowo dobrej wymiany powietrza dokładnie w miejsce, gdzie tego potrzebujemy bez wielkiej modernizacji całej instalacji.

HRU-WALL - rekuperacja pokojowa w ścianie

fot.: SBS - rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL

 

Wentylacja w kuchni, czyli okap z rekuperatorem

 

Marka Ensy posiada w swojej ofercie rekuperatory AHU, które można podłączyć do okapu kuchennego. Na szczególną uwagę zasługuje model okapu z rekuperatorem w środku, którego wydajność wynosi nawet 250 m3 powietrza.

fot.: ECOMAX


Zobacz koniecznie:

Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

Firmy z bazy pompy ciepła i rekuperatory


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rosenberg, ECOMAX, Paroc, Neovent, Verano, NTS Energy Glen Dimplex, Prodmax, SBS, Ekoklimax-Projekt, Frapol, Iglotech, Pro-Vent

Zobacz także
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej...

 
Rekuperatory i centrale wentylacyjne Komfovent w wersji płaskiej podwieszanej DOSTĘPNE OD RĘKI i w ofercie specjalnej!

Rekuperatory i centrale wentylacyjne Komfovent w wersji płaskiej podwieszanej DOSTĘPNE OD RĘKI i w ofercie specjalnej!

Firma VENTIA - generalny dystrybutor marki Komfovent w Polsce wprowadziła nową Ofertę... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet