
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Zdrowy dom - najważniejsze zasady i rozwiązania do wentylacji
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
-
Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?
- Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Wentylatory i wywietrzniki dachowe
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Kiedy stosować nasady kominowe
- Nowy standard w branży - nagrzewnice wodne LEO
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Jak wykonać pomiar wentylacji mechanicznej?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej
Gdzie montować rekuperator
aktualizacja: 06-11-2020, 05:56 – artykuł promocyjny
Wielu inwestorów zastanawia się nad poprawą jakości i wydajności systemu wentylacyjnego. W tym celu rozważa zakup rekuperatora. To za jego sprawą możemy skutecznie odzyskać ciepło, które ucieka z naszego domu przez poszczególne elementy układu wymiany powietrza. Decydując się na zakup rekuperatora, musimy również zaplanować jego lokalizację. Gdzie zatem najlepiej jest umieścić to urządzenie?
fot.: Pro-Vent fot.: Ekoklimax-Projekt
fot.: Frapol fot.: Rosenberg
Rekuparator - na strychu czy w piwnicy?
Przy planowaniu montażu rekuperatora warto określić kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim często pojawia się pytanie, czy lepsza będzie piwnica, czy strych. Odpowiedź jest jednoznaczna - nie ma to większego znaczenia pod warunkiem, że zadbamy o łatwy i szybki dostęp do urządzenia (wymiana filtrów, serwis, czyszczenie) i wybierzemy wariant z jak najkrótszą długością kanałów wentylacyjnych. Najlepszą lokalizacją będą oczywiście pomieszczenia o przeznaczeniu gospodarczym, np. kotłownia.
fot.: Prodmax
fot.: NTS Energy
Bardzo ważnym warunkiem, o którym należy pamiętać, jest temperatura. Nie może ona spadać poniżej 0oC w sąsiedztwie rekuperatora, aby uniknąć zjawiska zamarznięcia skroplin. Dlatego w przypadku montażu rekuperatora na poddaszu należy zadbać o jego ocieplenie i zaizolowanie kanałów wentylacyjnych.
fot.: Glen Dimplex
Ten wariant jest najprostszy ze względu na rozprowadzenie dróg wentylacji. Kolejnym aspektem, tym razem wpływającym na nasz komfort, jest emisja hałasu, która jest nierozerwalnie związana z pracą urządzenia. I tak najlepiej, by rekuperator był, jak najdalej od sypialni. Wybór miejsca montażu rekuperatora powinien być również przemyślany pod kątem możliwości podłączenia do kanalizacji, która będzie odbierać skropliny.
fot.: Iglotech - przykład instalacji z rekuperatorem na strychu oraz System Jawar ATMO
Rekuperator - wiszący czy stojący
Jednostki centralne mają różną budowę, która również wpływa na wybór miejsca montażu. W małych domach i o ograniczonej przestrzeni najlepiej sprawdzają się modele podsufitowe, zawieszane. Tam, gdzie powierzchnia mieszkaniowa nie jest aż tak mocno ograniczona rekuperator może wisień na ścianie lub być zamontowany na podłożu.
fot.: Verano - przykładowy montaż jednostki serii VW
Modernizacja wentylacji, czyli rekuperacja pokojowa w ścianie
Rekuperatory ścienne inaczej nazywane pokojowe, zastępują typową jednostkę centralną. Z tego też tytułu taką wentylacją nazywa się decentralną i montuje się je dla poszczególnych pomieszczeń w budynku. Ich zaletą jest możliwość zapewnienia wyjątkowo dobrej wymiany powietrza dokładnie w miejsce, gdzie tego potrzebujemy bez wielkiej modernizacji całej instalacji.
fot.: SBS - rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL
Wentylacja w kuchni, czyli okap z rekuperatorem
Marka Ensy posiada w swojej ofercie rekuperatory AHU, które można podłączyć do okapu kuchennego. Na szczególną uwagę zasługuje model okapu z rekuperatorem w środku, którego wydajność wynosi nawet 250 m3 powietrza.
fot.: ENSY
Zobacz koniecznie:
Rekuperatory - zestawienie oferty producentów
Firmy z bazy pompy ciepła i rekuperatory
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rosenberg, ENSY, Verano, NTS Energy Glen Dimplex, Prodmax, SBS, Ekoklimax-Projekt, Frapol, Iglotech, Pro-Vent, Jawar |

![]() | Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej... |
![]() | Styczniowa PREMIERA LindabFirma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej... |
![]() | Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domuOd stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej... |

