gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Montaż odkurzacza centralnego - krok po kroku

aktualizacja: 29-03-2018, 07:58 – artykuł promocyjny


Systemy centralnego odkurzania stały się w polskim budownictwie jednorodzinnym bardzo popularne. Praktycznie każdy inwestor planuje montaż odkurzacza w swoim domu, instalując na etapie stanu surowego plastikowe rury przewodu magistralnego w ścianach i podłodze. Na tym etapie budowy warto to zrobić nawet jeśli nie planujemy szybkiego zakupu jednostki centralnej gdyż później koszt poprowadzenia rur może być kilkukrotnie wyższy.

 

Zobacz także:

Jak działa odkurzanie centralne

 

 

Płytka pod gniazdo odkurzacza centralnego

 

 

Planowanie i instalacja przewodu magistralnego


Zobacz także:

Na co zwrócić uwagę wybierając centralne odkurzanie

 

Na wstępie musimy zaplanować ilość gniazd i miejsca, w których je zainstalujemy. Planujmy je tak aby był do nich jak najlepszy dostęp (unikajmy umieszczania ich za drzwiami czy w trudnodostępnych kątach). Gniazd powinno być jak najmniej. Każde gniazdo wiąże się z zastosowaniem 2 kolan 90o - podejściowego i łagodnego co bardzo wydłuża wymiar przewodu magistralnego podczas doboru jednostki centralnej. W praktyce na powierzchni 90 m2 wystarczy nam jedno gniazdo umieszczone w korytarzu czy przedpokoju. Wąż ssący o standardowej długości 9 m wszędzie dotrze. Najlepiej przeprowadzić próbę ze sznurkiem o tej samej długości. Jeden koniec umieszczamy w miejscu planowanego gniazda a z drugim wędrujemy po pomieszczeniach. Z każdym wężem w komplecie oferowana jest teleskopowa rura tak więc zyskamy dodatkowy metr długości. Oprócz standardowego gniazda na rurę ssącą możemy w łazience, wiatrołapie czy kuchni zainstalować automatyczną szufelkę czyli otwór ssący przy podłodze przystosowany do wmiatania nieczystości zmiotką. Dzięki niej szybko sprzątniemy pomieszczenie bez używania węża ssącego.

Gniazdo odkurzacza centralnego

Montaż rur i kształtek wykonuje się w tym samym czasie co instalacje podposadzkowe - po tynkach a przed wyłożeniem ocieplenia i zalaniem posadzki. Instalację w ścianach i podłogach można poprowadzić samodzielnie. Wymaga ona przekucia przepustów przez ściany i stropy oraz wykucia bruzd dla podejść pod gniazda ssące. Instalacje przewodu magistralnego stanowią dedykowane rury i kształtki pcv o średnicy 2 cali. Rury łączy się na specjalny klej do pcv. Instalację przytwierdza się do ścian za pomocą uchwytów lub stabilizuje w bruzdach pianką poliuretanową.


Rury należy prowadzić jak najkrócej unikając ostrych zakrętów. Wszystkie kolana powinny być łagodne a trójniki instalowane zawsze zgodnie z kierunkiem zasysanego powietrza. Jedyne ostre kolana to kolana podejściowe - ostatnie przed gniazdem lub szufelką, instalowane po to aby zapobiec wciągnięciu długich i cienkich przedmiotów - jak np. sztućce lub długopisy mogących uszkodzić jednostkę centralną lub przewód magistralny.


Równolegle wraz z rurami do każdego z gniazd prowadzimy cienki dwużyłowy przewód elektryczny. Przewód służy do sterowania załączaniem jednostki centralnej w miejscu gniazda ssącego, przełącznikiem na wężu lub włącznikiem w szufelce. Instalacja sterująca jednostką jest bezpieczna a napięcie prądu nie przekracza 24V.

 

 

Wybór jednostki centralnej, miejsca montażu

 

Jednostki centralne w systemach centralnego odkurzania są podobnie zbudowane. Podstawowe różnice to moc silników, siła ssąca, głośność silnika, rodzaj filtra oraz ewentualne dodatkowe wyposażenie (np. gniazdo gospodarcze na jednostce, zbiornik antybakteryjny).
 

Zobacz także:

Jednostki centralne odkurzaczy centralnych - zestawienie oferty

 

Jednostki centralne dobiera się do długości przewodu magistralnego oraz ilości gniazd ssących, przy czym jego długość oblicza się sumując długość rur prostych oraz ekwiwalentu długości dla kolan. Każde kolano 90o to dodatkowe 3 m przewodu magistralnego a 45o to dodatkowe 1,5 m. W praktyce w domu o powierzchni 250 m2 (dwie kondygnacje) wystarczy nam 4 gniazda a zsumowana długość przewodu wyniesie ok. 60m. Dla takiej instalacji powinniśmy wybrać jednostkę o sile ssącej (AirWat) powyżej 640.

Wybór jednostki centralnej

Jednostki centralne są dość duże oraz generują duży hałas (60-65 db), dlatego najczęściej instaluje się je w pomieszczeniach gospodaczych, garażach czy piwnicach. Każda jednostka wyposażona jest w uchwyt ścienny i nalezy zainstalować ją tak aby wyprowadzić wylot powietrza na zewnątrz budynku. Aby zminimalizować hałas wyrzucanego powietrza na przewodzie wylotowym instaluje się specjalny tłumik wyciszający). W okresie zimowym warto skierować wylot powietrza do wnętrza pomieszczenia - unikniemy w ten sposób strat ciepła które przy wydajności silników 65 l/s będą znaczne.

Wybór jednostki centralnej

 

 

Montaż gniazd ssących

 

Gniazda odkurzacza w ścianie składają się z trzech elementów: kolana podejściowego, płytki montażowej oraz gniazda ssącego. Płytki montażowe instaluje się równo z tynkiem. W okolicy otworu ssącego wypuszcza się też przewód sterujący. Końcówki przewodu sterującego łączy się z zaciskami w gnieździe. Gniazdo osadzone jest w płytce ciasno, a połączenie uszczelnione jest gumowym oringiem.

Gniazdo odkurzacza centralnego - montaż

W przypadku gdy płytka montażowa znalazła się głębiej w ścianie należy zastosować przejściówkę gniazdo-płytka. Po zainstalowaniu gniazd we wszystkich końcówkach instalacji - można przystąpić do eksploatacji centralnego odkurzacza.
 

Podczas korzystania z odkurzacza w zależności od rodzaju filtra w jednostce, należy go okresowo czyścić lub wymieniać oraz opróżniać pojemnik na nieczystości.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, TA


Zobacz także
Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Sprzątanie to konieczność. Jedni to lubią, inni robią, bo muszą. Są systemy,... ¬ więcej...

 
Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Na Polskim rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych. Czym tak naprawdę... ¬ więcej...

 
HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania prezentuje jednostki centralne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet