gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Praca pompy ciepła w okresie zimowym

artykuł promocyjny


Pompa ciepła wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie lub powietrzu. Sprawność funkcjonowania pompy ciepła uzależniona jest zatem od temperatury panującej na dworze. Nie ma jednak realnego zagrożenia, że temperatury poniżej zera pozbawią nas ogrzewania. System grzewczy oparty na pompie ciepła należy tak dobrać i wykonać by funkcjonował w cyklu całorocznym - nawet podczas mroźnej zimy.

pompa powietrzna

Powietrzne pompy ciepła BOSCH to urządzenia, które charakteryzuje wysoka sprawność

 

Pompa ciepła - ciepło przez cały rok

 

Założenia techniczne w czasie prac projektowo - instalacyjnych systemu opartego na pompie ciepła opierają się na zasadniczych właściwościach gruntu oraz lokalnych uwarunkowaniach klimatycznych. Wypadkową tych dwóch wartości jest rodzaj montażu oraz odpowiednio zgrana głębokość wykonania ewentualnych wykopów. Kluczowe znaczenie przypisuje się uśrednionym wartościom przemarzania gruntu. Podział regionalny (zróżnicowanie na obszarze Polski od 1,2 do 1,8 m) oraz zachowanie 20 centymetrowego zapasu bezpieczeństwa warunkuje właściwą szybkość regeneracji oraz ciągłość pracy systemu.

Roczny rozkład temperatur gruntu

fot.: Hewalex - przepływ ciepła oraz rozkład temperatur w gruncie dla wymiennika poziomego służącego jako dolne źródło dla pompy ciepła


Oprócz uwarunkowań środowiskowych zawsze uwzględnia się również zapotrzebowanie gospodarstwa na ciepło oraz układ grzewczy - jeśli pompa ma go wspomagać. Inna instalacja będzie konieczna w przypadku, kiedy pompa ciepła będzie jedynym źródłem ciepła.


Współczynnik efektywności określany jako COP obrazuje ilość wyprodukowanej energii w stosunku do tej pobranej z sieci elektrycznej. Miernik ten ulega znacznej oscylacji, zwłaszcza kiedy temperatura dolnego źródła (wody, gruntu, powietrza) znacznie spada. Taka sytuacja jest typowa dla okresu zimowego. Dodatkowo wzrasta wówczas zapotrzebowanie na ciepło - wyższa temperatura źródła górnego (np. grzejnika).

W przypadku pomp ciepła typu solankowego (nazwa zaczerpięta z dawniej używanego płynu w dolnym obiegu) bazuje na odpornych na zamarzanie nośnikach ciepła - glikolach. Czynnik ten w czasie pracy oscyluje w temperaturach w granicach 0oC lub nawet ujemnych, dlatego dolne źródło wymaga odpornych płynów, których temperatury krzepnięcia plasują się na poziomie od -12 do -15°C.


fot.: Pompy ciepła działają skutecznie nawet przy temp poniżej 0oC


 

Przegląd możliwych rozwiązań:

Z gruntu

 

  • Kolektor poziomy
    Odznacza się znacznym zróżnicowaniem mocy oraz ulega dużym wahaniom sprawności pompy ciepła. Instalacja musi być zatem sporych rozmiarów by móc skutecznie spełniać założenia projektowe.

Buderus - gruntowa pompy ciepła Logatherm WPS podłączenie

fot.: Buderus - gruntowa pompy ciepła Logatherm WPS - podłączenie

 

  • Kolektor pionowy
    Charakteryzuje się lepszą stabilnością termiczną, a dobrze wymiarowana głębokość odwieru gwarantuje stałą temperaturę glikolu (około 10°C niezależnie od pory roku).


Z wody gruntowej

Wody gruntowe są nośnikiem energii, który w najmniejszym stopniu reaguje na zmiany temperatury powietrza i stale utrzymuje wartość od +8 do +12oC. Instalacja oparta na dwóch studniach gwarantuje wysoką efektywność pompy ciepła również w czasie mrozów, ale wiąże się ze sporym ryzykiem inwestycyjnym, bo woda łatwo ulega zmianom fizyko - chemicznym, które niekorzytsnie oddziaływują na cały układ grzewczy.

Pompa ciepła Vitocal 300-G

fot.: Galmet - pompa ciepła Maxima

Z powietrza

Spadek temperatury na zewnątrz wiąże się ze wzrostem energii pobieranej z sieci elektrycznej (spada współczynnik COP). Układy powietrzne mogą pracować do temperatury - 20oC (nominalna moc to zazwyczaj 7oC), ale ze znacznie słąbszą wydajnością. Tego typu pompy najbezpieczniej jest używać jedynie jako czynnik wspomagający domowy system grzewczy. Jest to jednak najtańsze rozwiązanie w dziedzinie pomp ciepła.

Pompa ciepła powietrze-woda WPL 47 Set A

fot.: Stiebel Eltron - Pompa ciepła powietrze-woda WPL 47 Set A

 

Pompy ciepła to urządzenia grzewczo-chłodzące będące podstawą nowoczesnych węzłów CO i CWU. Zaawansowana technologia produkcji oraz profesjonalne wykonanie, tak samych urządzeń, jak i całej instalacji gwarantuje ekologiczne i efektywne wykorzystanie naturalnych zasobów ciepła.

Pompa ciepła Etna NTS Energy

fot.: NTS Energy - pompa ciepła ETNA GWK 12 idealna do domów o powierzchni do 240 mkwOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Stiebel Eltron, Buderus, Junkers, Bosch, Galmet, NTS EnergyZobacz także
Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?

Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej pożądane przez Polaków urządzenia grzewcze.... ¬ więcej...

 
Czy pompa ciepła wytwarza hałas?

Czy pompa ciepła wytwarza hałas?

Jak głośno pracuje pompa ciepła? Czy pompa ciepła wytwarza hałas? Co wpływa na... ¬ więcej...

 
Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie domu z pompami ciepła AUX

Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie domu z pompami ciepła AUX

Działanie pomp ciepła opiera się na efektywnym wykorzystaniu energii cieplnej skumulowanej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet