Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

NTS Energy


Praca pompy ciepła w okresie zimowym

artykuł promocyjny


Pompa ciepła wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie lub powietrzu. Sprawność funkcjonowania pompy ciepła uzależniona jest zatem od temperatury panującej na dworze. Nie ma jednak realnego zagrożenia, że temperatury poniżej zera pozbawią nas ogrzewania. System grzewczy oparty na pompie ciepła należy tak dobrać i wykonać by funkcjonował w cyklu całorocznym - nawet podczas mroźnej zimy.

Pompa ciepła do c.w.u. Compress 5000 DW

fot.: Bosch - pompa ciepła do c.w.u. Compress 5000 DW

 

Pompa ciepła - ciepło przez cały rok

 

Założenia techniczne w czasie prac projektowo - instalacyjnych systemu opartego na pompie ciepła opierają się na zasadniczych właściwościach gruntu oraz lokalnych uwarunkowaniach klimatycznych. Wypadkową tych dwóch wartości jest rodzaj montażu oraz odpowiednio zgrana głębokość wykonania ewentualnych wykopów. Kluczowe znaczenie przypisuje się uśrednionym wartościom przemarzania gruntu. Podział regionalny (zróżnicowanie na obszarze Polski od 1,2 do 1,8 m) oraz zachowanie 20 centymetrowego zapasu bezpieczeństwa warunkuje właściwą szybkość regeneracji oraz ciągłość pracy systemu.

Roczny rozkład temperatur gruntu

fot.: Hewalex - przepływ ciepła oraz rozkład temperatur w gruncie dla wymiennika poziomego służącego jako dolne źródło dla pompy ciepła


Oprócz uwarunkowań środowiskowych zawsze uwzględnia się również zapotrzebowanie gospodarstwa na ciepło oraz układ grzewczy - jeśli pompa ma go wspomagać. Inna instalacja będzie konieczna w przypadku, kiedy pompa ciepła będzie jedynym źródłem ciepła.


Współczynnik efektywności określany jako COP obrazuje ilość wyprodukowanej energii w stosunku do tej pobranej z sieci elektrycznej. Miernik ten ulega znacznej oscylacji, zwłaszcza kiedy temperatura dolnego źródła (wody, gruntu, powietrza) znacznie spada. Taka sytuacja jest typowa dla okresu zimowego. Dodatkowo wzrasta wówczas zapotrzebowanie na ciepło - wyższa temperatura źródła górnego (np. grzejnika).

W przypadku pomp ciepła typu solankowego (nazwa zaczerpięta z dawniej używanego płynu w dolnym obiegu) bazuje na odpornych na zamarzanie nośnikach ciepła - glikolach. Czynnik ten w czasie pracy oscyluje w temperaturach w granicach 0oC lub nawet ujemnych, dlatego dolne źródło wymaga odpornych płynów, których temperatury krzepnięcia plasują się na poziomie od -12 do -15°C.


fot.: Pompy ciepła działają skutecznie nawet przy temp poniżej 0oC


 

Przegląd możliwych rozwiązań:

Z gruntu

 

  • Kolektor poziomy
    Odznacza się znacznym zróżnicowaniem mocy oraz ulega dużym wahaniom sprawności pompy ciepła. Instalacja musi być zatem sporych rozmiarów by móc skutecznie spełniać założenia projektowe.

Buderus - gruntowa pompy ciepła Logatherm WPS podłączenie

fot.: Buderus - gruntowa pompy ciepła Logatherm WPS - podłączenie

 

  • Kolektor pionowy
    Charakteryzuje się lepszą stabilnością termiczną, a dobrze wymiarowana głębokość odwieru gwarantuje stałą temperaturę glikolu (około 10°C niezależnie od pory roku).


Z wody gruntowej

Wody gruntowe są nośnikiem energii, który w najmniejszym stopniu reaguje na zmiany temperatury powietrza i stale utrzymuje wartość od +8 do +12oC. Instalacja oparta na dwóch studniach gwarantuje wysoką efektywność pompy ciepła również w czasie mrozów, ale wiąże się ze sporym ryzykiem inwestycyjnym, bo woda łatwo ulega zmianom fizyko - chemicznym, które niekorzytsnie oddziaływują na cały układ grzewczy.

Pompa ciepła Vitocal 300-G

fot.: Galmet - pompa ciepła Maxima

Z powietrza

Spadek temperatury na zewnątrz wiąże się ze wzrostem energii pobieranej z sieci elektrycznej (spada współczynnik COP). Układy powietrzne mogą pracować do temperatury - 20oC (nominalna moc to zazwyczaj 7oC), ale ze znacznie słąbszą wydajnością. Tego typu pompy najbezpieczniej jest używać jedynie jako czynnik wspomagający domowy system grzewczy. Jest to jednak najtańsze rozwiązanie w dziedzinie pomp ciepła.

Pompa ciepła powietrze-woda WPL 47 Set A

fot.: Stiebel Eltron - Pompa ciepła powietrze-woda WPL 47 Set A

 

Pompy ciepła to urządzenia grzewczo-chłodzące będące podstawą nowoczesnych węzłów CO i CWU. Zaawansowana technologia produkcji oraz profesjonalne wykonanie, tak samych urządzeń, jak i całej instalacji gwarantuje ekologiczne i efektywne wykorzystanie naturalnych zasobów ciepła.

Pompa ciepła Etna NTS Energy

fot.: NTS Energy - pompa ciepła ETNA GWK 12 idealna do domów o powierzchni do 240 mkwOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Bosch Home Comfort, Stiebel Eltron, Buderus, Junkers, Bosch, Galmet, NTS Energy


Zobacz także
Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

Praca każdego urządzenia wiąże się z emisją hałasu, czyli dźwięku. W przypadku... ¬ więcej...
 
Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego Domu

Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego Domu

W dobie rosnących cen energii i zwiększonej świadomości ekologicznej, odpowiedni wybór... ¬ więcej...
 
Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

Montaż i lokalizacja pompy ciepła na działce oraz w budynku to ważna kwestia, na którą... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook