gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Instalacja elektryczna w domu

aktualizacja: 01-04-2020, 08:33 – artykuł promocyjny


Instalacja elektryczna w domu stanowi część większej sieci niskiego napięcia składającej się z układu przewodów w obrębie budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Za początek instalacji elektrycznej w domu uznaje się zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej w złączu. Całość zakończona jest punktem odbioru energii elektrycznej, czyli gniazdem wtykowym, punktem świetlnym lub zainstalowanym na stałe odbiornikiem energii elektrycznej. Rozprowadzenie tego typu instalacji w domu ma na celu dostarczenie energii lub sygnałów elektrycznych do poszczególnych odbiorników.

Berker Serie 1930, osprzęt elektroinstalacyjny

fot. Hager - osprzęt elektroinstalacyjny

 

Domowa instalacja elektryczna

 

Domowa instalacja elektryczna niskonapięciowa jest zespołem urządzeń elektrycznych, które są ze sobą połączone za pomocą stałych przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi oraz są skoordynowane pod względem parametrów technicznych umożliwijących doprowadzenie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników.

 

 • Układ zasilania niskiego napięcia

W skład owego układu wchodzą przyłącze i złącza kablowe, tablica rozdzielcza, piony i linie zasilające, instalacja odbiorcza, odpowiednio skalkulowana liczba obwodów. Dodatkowo instalacja ta obejmuje okablowanie na stałe rozprowadzone pod tynkiem (przewody i kable elektroenergetyczne), przyrządy łączeniowe, a także zabezpieczające, ochronne, sterujące i pomiarowe.

Gniazda i łączniki z serii Karo Ospel w kuchni

fot.: Ospel - gniazda i łączniki w domowej instalacji elektrycznej

 • Podział instalacji elektrycznych
   

Ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników wydziela się instalację oświetleniową oraz instalację siłową. Instalacja oświetleniowa zasila elektryczne źródła światła oraz przenośne urządzenia grzejne i  podgrzewacze wody o niewielkich mocach w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Z kolei instalacja siłowa służy do zasilania odbiornikow o charakterze przemysłowym oraz urządzeń o dużych mocach znamionowych, np. podgrzewacze c.w.u., kuchnie elektryczne.
 

Pomieszczenia typu kuchnia, pralnia, łazienka, czyli narażone na stały kontakt z wodą powinny być wyposażone w elementy chermetyczne, które chronią przed wnikanie wody oraz wilgoci do instalacji.

D3612GW2 - Wyłącznik hermetyczny BETA

fot.: Pawbol - wyłącznik hermetyczny BETA

Część instalacji znajdująca się za układem pomiarowym nazywana jest instalacją odbiorczą służącą do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą energii elektrycznej.

Norax 1 - jednofazowy licznik energii elektrycznej ApatorNorax 1 - trojfazowy licznik energii elektrycznej Apator

fot.: Apator - liczniki energii elektrycznejW domowej instalacji elektrycznej najczęściej stosuje się również podział na różne fazy, które w czasie awarii, gdy zostają wyączone tylko niektóre fazy, zapewniają nam częściową dostawę prądu. Przyłącze może być trójfazowe (400 V) lub zasilane jedną fazą (230 V).
 

Zobacz także: Jaka moc przyłączeniowa do domu
 

Według normy SEP- E- 002 w budynku mieszkalnym wyróżnia się 5 typów instalacji elektrycznych - elektroenergetyczną, która służy do zasilania odbiorców energią elektryczną, telekomunikacyjną, zasilaną przez określony zakład telekomunikacyjny i znajdującą się w jego zarządzaniu (instalacja informatyczna znajduje się pod nadzorem administratora danej sieci), alarmową i domofonową, która zależy od indywidualnych upodobań, antenową służącą do odbioru radiowo telewizyjnego oraz odgromową, służącą do ochrony budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Specyficznym typem instalacji elektrycznej jest ta wykorzystująca prąd fotowoltaiczny, czyli współpracująca z zasilaniem ze Słońca w połączeniu z siecią operatora >> zobacz szczegóły...

panel domofonowy

fot.: Laskomex - nowoczesne systemy domofonowe sa cyfrowe i dają wiele możliwości obsługi

 

 • Obwody zasilające

Instalacja odbiorcza dzieli się na obwody zasilające poszczególne urządzenia, czyli odbiorniki. Mogą występować pojedyncze odbiorniki lub ich grupy w obrębie jednego obwodu. Każdy obwód musi być chroniony oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowo - prądowym o prądzie nominalnym dobranym do obciążenia tego obwodu. Ilość obwodów w domu wynika z projektu instalacji i jest ustalana na podstawie rodzaju, mocy i ilości urządzeń oraz punktów oświetleniowych i gniazd wtykowych. Warto również uwzględnić przyszłe zapotrzebowanie. Moc urządzeń w obrębie jednego obwodu nie może być większa niż 3,5 kW, dopuszczalna liczba punktów oświetleniowych to 20, a gniazd wtykowych 10.

Szybkozłączka Werit

fot.: Werit - łączenie przewodów oraz rozdzielania obwodów w elektrycznych instalacjach można wykonać za pomocą szybkozłączek

 

Instalacja elektryczna

 

Schemat instalacji elektrycznej
 

Przyłącze instalacji elektrycznej musi odbywać się według ściśle określonych norm i schematów. Przewody instalacji elektrycznej układa się z zachowaniem odpowiedniej odległości od krawędzi okien i drzwi. Koniecznie też musi być zachowany pion lub poziom przebiegu okablowania. Nie dopuszczalne jest rozprowadzenie po skosie. Dobrym rozwiązaniem jest układ zamknięty w pętlę (tzw. pierścieniowy), dzięki któremu przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia prądu w gniazdkach. Przewody elektryczne łączy się w puszkach instalacyjnych, których nie zakrywa się tynkiem, przy pomocy specjalnych złączek (bez skręcania żył). Ze względów bezpieczeństwa przewody należy układać powyżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także minimum 10 cm od przewdów gazowych.

Zobacz więcej: Instalacja elektryczna - przykładowe schematy
 

Koszt instalacji elektrycznej
 

Koszt instalacji elektrycznej obejmuje ceny osprzętu przyłączeniowego oraz wartość usług wykwalifikowanego elektryka. Wartość tego typu inwestycji zróżnicowana jest regionalnie i względem wielkości miasta, w którym planowana jest inwestycja. 

Prace ziemne:

 • wykop ręczny - 110-200 zł/mb i 30-50 zł za zasypanie mb
 • ułożenie i montaż bednarki - ok 20 zł/mb
 • ułożenie przewodów - 12 - 20 zł/mb

Prace instalacyjne:

 • punkt pojedynczego gniazda elektrycznego ok 50 - 100 zł/szt.
 • punkt oświetleniowy górny od 50-100 zł/szt.

Prace montażowe:

 • gniazda ok 5 - 10 zł/szt.
 • rozdzielnia 150 - 200 zł/szt.
 • tablica licznikowa - 120- 180 zł/szt (1-fazowa), 150 - 200 zł/szt. (3-fazowa)
 • domofon - 80 - 180 zł/szt. (wideodomofon powyżej 200 zł.)
 • rolety - od 120 zł/szt
 • wentylator - ok. 80 zł/szt.

Ceny materiałów:

 • przewody do oświetlenia - 150 - 180 zł/100 m
 • przewody do gniazd - 200 - 250 zł/100 m
 • gniazda - od 10 zł wzwyż
 • wyłącznik różnicowoprądowy - 100 - 150 zł/szt.

 

Rozprowadzenie instalacji elektrycznej w nowym domu


Układanie przewodów instalacji elektrycznej w domu może odbywać się:

 • W rurkach instalacyjnych (peszle) przykrytych tynkiem. Wykonuje się wówczas bruzdy w ścianie o głębokości 2 - 2,5 cm, w których mocuje się elastyczne rurki plastikowe, a następnie całość zakrywa się tynkiem.
 • Bezpośrednio w warstwie tynku. Do tego celu używa się przewodów wielożyłowych płaskich wykonanych w podwójnej izolacji, które mocuje się do ściany opaskami z taśmy aluminiowej i pokrywa tynkiem.
 • W listwach instalacyjnych lub na powierzchni ściany. Instalacje nawierzchniowe prowadzone są w sztywnych rurkach osłonowych (najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach gospodarczych) mocowanych za pomocą specjalnych obejm. W tak poprowadzonej instalacji wykorzystuje się osprzęt natynkowy.

teghalit.uk - System kanałów stosowanych w wylewkach betonowych firmy Hager

Instalacja elektryczna w domu - kanały kablowe

fot.: Hager - tahalit.uk - system kanałów stosowanych w wylewkach betonowych

 

fot.: Legrand - kanały kablowe DLP: zastosowanie odpowiednich przegród separujących umożliwia prowadzenie różnych instalacji w jednym kanale lub listwie

 

Wymiana instalacji elektrycznej

 

Instalacja elektryczna w budownictwie mieszkaniowym stanowi integralną część wyposażenia budynku i w znacznym stopniu warunkuje jego prawidłowe i bezpieczne użytkowanie, dlatego tak ważne jest by utrzymywać ją w odpowiednim stanie oraz w odpowiednim momencie zadbać o jej modernizację. 


Sprawdź: Kiedy należy remontować instalację elektryczną


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Werit, Hager, Laskomex, Ospel, Pawbol, Apator


Zobacz także
Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Cieszące się dużą popularnością rozdzielnice słupkowe są teraz dostępne w... ¬ więcej...

 
Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu ułatwia skuteczną wymianę handlową między krajami Europy Środkowej.... ¬ więcej...

 
Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa, zaktualizowana wersja aplikacji Hager Ready to narzędzie pomocne elektroinstalatorom... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet