

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Jak prawidłowo rozprowadzić inteligentną instalację
artykuł promocyjny
Inteligentna instalacja składa się z urządzeń elektronicznych w postaci sterowników połączonych ze sobą odpowiednimi przewodami kompatybilnymi z magistralą komunikacyjną, które mają za zadanie utrzymać zadanego przez użytkownika stanu w obrębie budynku. Komunikacja i współpraca odbywa się z wykorzystaniem różnego rodzaju czujników umieszczonych w różnych częściach domu. Sygnał zbierany przez czujki dotyczy wykrycia rozbieżności między stanem zastanym a parametrami zadanymi. Na tej podstawie uruchamiane są odpowiednie urządzenia wykonawcze. Za instalację inteligentną uważa się czujniki temperatury, natężenia oświetlenia, czujniki ruchu, dymu itp. Cała ta domowa automatyka wymaga sprawnego i funkcjonalnego rozprowadzenia i podłączenia do obwodów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie.
fot.: APA Vision - idea systemu Inteligentnego Budynku: zrzut ekranu z panelu głównego systemu Vision BMS
Instalator, który odpowiedzialny jest za przygotowanie projektu i właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu, może korzystać ze specjalnych narzędzi ułatwiających pracę, takich jak aplikacje lub konfiguratory sprzętowe.
To, jakie zadania będzie realizował inteligentny budynek, zależy jednak od nas i naszych potrzeb – to my wskazujemy instalatorowi zakres pracy urządzeń, pożądane parametry i czas oraz moment ich wykonania. Sama obsługa systemu jest łatwa i komfortowa – możemy do tego celu użyć manipulatora (np. graficznego z ekranem dotykowym lub klasycznego z wyświetlaczem LCD) albo dedykowanej aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie czy tablecie.
fot.: APA - Panel dotykowy Vision BMS
Projektowanie i instalacja systemu Inteligentnego Budynku
Oferowane przez producentów systemy Inteligentnego domu/budynku są zazwyczaj układami otwartymi, w których samodzielnie, według naszych potrzeb, dobieramy dane sterowniki. Istnieje rówież możliwość rozszerzenia pakietu. Projektowanie i rozprowadzenie instalacji Inteligentnego Budynku należy zlecić specjalistom. Przykładowa kolejność prac:
- zweryfikowanie naszych potrzeb i oczekiwań od Inteligentnego Budynku będzie podstawą do projektowania systemu
- rozprowadzenie przewodów 230V według założeń projektowych i zgodnie z zasadami (najlepiej przez certyfikowanego specjalistę)
- podłączenie oraz testowanie czujników i instalacji niskonapięciowej powinno zostać wykonane przed tynkowaniem ścian (możliwość łatwych poprawek). Warto rówież zrobić dokumentację - opis i zdjęcia rozprowadzenie przewodów, które mogą się przydać w razie naprawy, serwisowania lub rozbudowy systemu
- dobór i rozmieszczenie sterowników
- podłączenie (po uprzednim sprawdzeniu zgodności napięć zasilających) i ustawienie urządzeń sterujących
fot.: Hager - Berker B.IQ łączy kreatywność z inteligentną technologią
Zasady rozmieszczenia elementów Inteligentnego Budynku
Wszelkie podzespoły należy użytkować i instalować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi oraz przy odłączonym zasilaniu. Urządzenia i moduły elektroniczne wchodzące w skład Inteligentnego Budynku należy montować poza zasięgiem wpływu temperatur poniżej 10oC i powyżej 35oC oraz narażonych na wilgotność. Elementy pracujące z wykorzystaniem podczerwieni muszą być tak umieszczone, by w ich polu działania nie znajdowały się żadne przeszkody, a odległości między kolejnymi modułami były jak najkrótsze. Magistrale danych powinny pracować szergowo, a więc przewody między nimi nie powinny być dłuższe niż 5 metrów.
fot.: Fibaro
-
Sterowanie oświetleniem
System oparty na sterowaniu oświetleniem pozwala na włączenie światła w całym domu (czy grupę oświetlenia) przy pomocy jednego przycisku. Można również manipulować natężeniem światła, a stosując układ połączony z czujnikiem ruchu uzyskamy automatyczne oświetlenie wybranej przestrzeni w momencie zbliżenia się w strefę detekcji bez naszej ingerencji.
fot.: SALUS - Czujnik ruchu MS600
Aby dom posiadał system sterujący oświetleniem należy, na etapie realizacji instalacji elektrycznej, rozprowadzić dodatkowe przewody, dzięki którym możliwe będzie wykonanie inteligentnego oświetlenia.
Zobacz więcej: Instalacja czujnika ruchu
- Sterowanie roletami
System inteligentnego domu przybliża nam komfort w każdym calu, przewiduje nasze potrzeby oraz działa zanim my podejmiemy jakieś kroki. Tak jest z systemem odpowiedzialnym ze sterowanie roletami i innymi zasłonami okiennymi.
fot.: Łączniki żaluzjowe z serii SONATA, KIER i KARO firmy OSPEL
Może on mieć postać bezprzewodową (sterowany radiowo) lub przewodową, czyli z doprowadzoną instalacją kablową, a także być rozbudowany o kontroler pozwalający na zdalne zarządzanie przez telefon lub tablet. Wówczas wystarczy jeden przycisk by rolety opuściły lub podniosły się. Możemy też zaprogramować ruch przesłon okiennych, np. zgodnie z naszym planem dnia - budzik dzwoni o 7:00 a o 7:01 odsłaniają się okna. Sterownik rolet może sterować pracą rolet w sposób grupowy lub centralny. Najprostsze urządzenia sterujące napędem rolet można kupić za ok. 100 PLN.
fot.: Hager - system automatyki budynku KNX easy umożliwia wygodna i bardzo łatwą obsługę rolet i żaluzji
-
Sterowanie temperaturą
Sterowanie temperaturą w budynku możliwe jest dzięki użyciu zadajnika pieca c.o. oraz zdalnej regulacji zaworów termostatycznych w poszczególnych pomieszczeniach, zgodnie z przeznaczeniem tych pomieszczeń oraz porą dnia. W tym celu stosuje się czujniki temperatury, które obsługują przynajmniej dwa niezależne punkty - wbudowanego czujnika oraz sondy podłączanej do zacisków na płytce elektroniki.
-
System zabezpieczeń
Inteligentny budynek powinien posiadać szereg układów dbających o bezpieczeństwo domowników. Wśród nich są kamery monitorujące otoczenie budynku, czujniki dymu i czadu oraz ulatniania się gazu oraz czujniki wycieku wody.
fot.: Legrand- czujka zalania wodą
Układ wymaga dostępu do gniazd elektrycznych oraz aplikacji mobilnej, która poinformuje mieszkańców o zaistniałych sytuacjach zagrożenia.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ospel, Legrand, Fibaro, APA, Hager, SALUS |

![]() | Płać mniej za ogrzewanie dzięki domowej automatyceWiele osób zastanawia się, w jaki sposób może zaoszczędzić na ogrzewaniu.... ¬ więcej... |
![]() | Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???Co roku miesiące zimowe stają się dla wielu ludzi prawdziwym utrapieniem ze względu... ¬ więcej... |
![]() | Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanieCeny paliw energetycznych bezustannie wzrastają. Nie da się przewidzieć jaki poziom... ¬ więcej... |

![]() Inteligentny dom FIBARO |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Smart Home Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Hager |