gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
 

Kontakt Simon

logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Jak prawidłowo rozprowadzić inteligentną instalację

artykuł promocyjny


Inteligentna instalacja składa się z urządzeń elektronicznych w postaci sterowników połączonych ze sobą odpowiednimi przewodami kompatybilnymi z magistralą komunikacyjną, które mają za zadanie utrzymać zadanego przez użytkownika stanu w obrębie budynku. Komunikacja i współpraca odbywa się z wykorzystaniem różnego rodzaju czujników umieszczonych w różnych częściach domu. Sygnał zbierany przez czujki dotyczy wykrycia rozbieżności między stanem zastanym a parametrami zadanymi. Na tej podstawie uruchamiane są odpowiednie urządzenia wykonawcze. Za instalację inteligentną uważa się czujniki temperatury, natężenia oświetlenia, czujniki ruchu, dymu itp. Cała ta domowa automatyka wymaga sprawnego i funkcjonalnego rozprowadzenia i podłączenia do obwodów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie.
 

APA Vision - idea systemu Inteligentnego Budynku: zrzut ekranu z panelu głównego systemu Vision BMS

fot.: APA Vision - idea systemu Inteligentnego Budynku: zrzut ekranu z panelu głównego systemu Vision BMS


Instalator, który odpowiedzialny jest za przygotowanie projektu i właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu, może korzystać ze specjalnych narzędzi ułatwiających pracę, takich jak aplikacje lub konfiguratory sprzętowe.


To, jakie zadania będzie realizował inteligentny budynek, zależy jednak od nas i naszych potrzeb – to my wskazujemy instalatorowi zakres pracy urządzeń, pożądane parametry i czas oraz moment ich wykonania. Sama obsługa systemu jest łatwa i komfortowa – możemy do tego celu użyć manipulatora (np. graficznego z ekranem dotykowym lub klasycznego z wyświetlaczem LCD) albo dedykowanej aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie czy tablecie.

Panel dotykowy Vision BMS

fot.: APA - Panel dotykowy Vision BMS

 

Projektowanie i instalacja systemu Inteligentnego Budynku

 

Oferowane przez producentów systemy Inteligentnego domu/budynku są zazwyczaj układami otwartymi, w których samodzielnie, według naszych potrzeb, dobieramy dane sterowniki. Istnieje rówież możliwość rozszerzenia pakietu. Projektowanie i rozprowadzenie instalacji Inteligentnego Budynku należy zlecić specjalistom. Przykładowa kolejność prac:

  • zweryfikowanie naszych potrzeb i oczekiwań od Inteligentnego Budynku będzie podstawą do projektowania systemu
  • rozprowadzenie przewodów 230V według założeń projektowych i zgodnie z zasadami (najlepiej przez certyfikowanego specjalistę)
  • podłączenie oraz testowanie czujników i instalacji niskonapięciowej powinno zostać wykonane przed tynkowaniem ścian (możliwość łatwych poprawek). Warto rówież zrobić dokumentację - opis i zdjęcia rozprowadzenie przewodów, które mogą się przydać w razie naprawy, serwisowania lub rozbudowy systemu
  • dobór i rozmieszczenie sterowników
  • podłączenie (po uprzednim sprawdzeniu zgodności napięć zasilających) i ustawienie urządzeń sterujących

fot.: Hager - Berker B.IQ łączy kreatywność z inteligentną technologią

 

Zasady rozmieszczenia elementów Inteligentnego Budynku

 

Wszelkie podzespoły należy użytkować i instalować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi oraz przy odłączonym zasilaniu. Urządzenia i moduły elektroniczne wchodzące w skład Inteligentnego Budynku należy montować poza zasięgiem wpływu temperatur poniżej 10oC i powyżej 35oC oraz narażonych na wilgotność. Elementy pracujące z wykorzystaniem podczerwieni muszą być tak umieszczone, by w ich polu działania nie znajdowały się żadne przeszkody, a odległości między kolejnymi modułami były jak najkrótsze. Magistrale danych powinny pracować szergowo, a więc przewody między nimi nie powinny być dłuższe niż 5 metrów.

System Fibaro

fot.: Fibaro

  • Sterowanie oświetleniem


System oparty na sterowaniu oświetleniem pozwala na włączenie światła w całym domu (czy grupę oświetlenia) przy pomocy jednego przycisku. Można również manipulować natężeniem światła, a stosując układ połączony z czujnikiem ruchu uzyskamy automatyczne oświetlenie wybranej przestrzeni w momencie zbliżenia się w strefę detekcji bez naszej ingerencji.

Czujnik ruchu MS600

fot.: SALUS - Czujnik ruchu MS600

 

Aby dom posiadał system sterujący oświetleniem należy, na etapie realizacji instalacji elektrycznej, rozprowadzić dodatkowe przewody, dzięki którym możliwe będzie wykonanie inteligentnego oświetlenia.

 

Zobacz więcej: Instalacja czujnika ruchu

 

  • Sterowanie roletami


System inteligentnego domu przybliża nam komfort w każdym calu, przewiduje nasze potrzeby oraz działa zanim my podejmiemy jakieś kroki. Tak jest z systemem odpowiedzialnym ze sterowanie roletami i innymi zasłonami okiennymi.

Łączniki żaluzjowe Ospel

fot.: Łączniki żaluzjowe z serii SONATA, KIER i KARO firmy OSPEL

Może on mieć postać bezprzewodową (sterowany radiowo) lub przewodową, czyli z doprowadzoną instalacją kablową, a także być rozbudowany o kontroler pozwalający na zdalne zarządzanie przez telefon lub tablet. Wówczas wystarczy jeden przycisk by rolety opuściły lub podniosły się. Możemy też zaprogramować ruch przesłon okiennych, np. zgodnie z naszym planem dnia - budzik dzwoni o 7:00 a o 7:01 odsłaniają się okna. Sterownik rolet może sterować pracą rolet w sposób grupowy lub centralny. Najprostsze urządzenia sterujące napędem rolet można kupić za ok. 100 PLN.

Inteligentne sterowanie roletami

fot.: Hager - system automatyki budynku KNX easy umożliwia wygodna i bardzo łatwą obsługę rolet i żaluzji


 

  • Sterowanie temperaturą

Sterowanie temperaturą w budynku możliwe jest dzięki użyciu zadajnika pieca c.o. oraz zdalnej regulacji zaworów termostatycznych w poszczególnych pomieszczeniach, zgodnie z przeznaczeniem tych pomieszczeń oraz porą dnia. W tym celu stosuje się czujniki temperatury, które obsługują przynajmniej dwa niezależne punkty - wbudowanego czujnika oraz sondy podłączanej do zacisków na płytce elektroniki.
 

  • System zabezpieczeń


Inteligentny budynek powinien posiadać szereg układów dbających o bezpieczeństwo domowników. Wśród nich są kamery monitorujące otoczenie budynku, czujniki dymu i czadu oraz ulatniania się gazu oraz czujniki wycieku wody.

Czujka zalania wodą

fot.: Legrand- czujka zalania wodą

Układ wymaga dostępu do gniazd elektrycznych oraz aplikacji mobilnej, która poinformuje mieszkańców o zaistniałych sytuacjach zagrożenia.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ospel, Legrand, Fibaro, APA, Hager, SALUS


Zobacz także
Płać mniej za ogrzewanie dzięki domowej automatyce

Płać mniej za ogrzewanie dzięki domowej automatyce

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może zaoszczędzić na ogrzewaniu.... ¬ więcej...

 
Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???

Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???

Co roku miesiące zimowe stają się dla wielu ludzi prawdziwym utrapieniem ze względu... ¬ więcej...

 
Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanie

Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanie

Ceny paliw energetycznych bezustannie wzrastają. Nie da się przewidzieć jaki poziom... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet