zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Mity i stereotypy dotyczące ogrzewania

aktualizacja: 28-11-2016, 08:26 – artykuł promocyjny


Wybierając sposób ogrzewania do swojego domu warto zasięgnąć opinii u fachowców, którzy posiadają rzetelną wiedzę na ten temat. W obiegu bowiem krąży wiele stereotypów i poglądów, które nie zawsze są prawdziwe. Sugerując się niesprawdzonymi informacjami możemy dokonać złego wyboru.

 

 

Ogrzewanie a alergie

 

Obiegowy pogląd brzmi tak: ogrzewanie grzejnikami sprzyja alergiom, natomiast ogrzewanie podłogowe je zmniejsza. Tymczasem może być dokładnie odwrotnie.

 

Grzejnik ścienny Regulus-system

 

We współczesnych, grzanych niskotemperaturowo, ciepłych, prawidłowo wentylowanych domach nie ma bezpośredniego związku pomiędzy rodzajem emitera ciepła, czyli grzejnika, a nasileniem stanów alergicznych. Aby nastąpiła reakcja alergiczna, konieczny jest alergen.

90% alergii wywołanych jest przez roztocza, a konkretnie przez ich szczątki i wydaliny. Główne miejsce rozwoju roztoczy stanowi łóżko. Na jakiej podłodze dojdzie do większego przesuszenia i kolejno większego rozdrobnienia, a zatem do większej lotności alergenów roztoczy? Na podłodze ogrzewanej czy też nieogrzewanej? Oczywiście, że na ogrzewanej.

Wstający rano człowiek, poprzez ruch nóg, podniesie chmurę alergenów w górę...

Skąd zatem przeświadczenie niektórych, że podłogówka zmniejsza intensywność alergii?

Mieszkanie użytkowników podłogówki jest po prostu inaczej umeblowane i wyposażone. Jest mniej mebli, nie ma dywanów, kotar i zasłon... Przy podłogówce, osadzający się równomiernie na posadzce kurz zmusza do częstego jej odkurzania lub przecierania na mokro. Rodzaj ogrzewania nie ma przecież wpływu na ilość kurzu. Ilość krążącego kurzu wynika wprost z częstości i dokładności sprzątania oraz z ilości zanieczyszczeń powstałych w otoczeniu naszego domu, jednakże tylko niektóre składniki kurzu domowego są alergenami.

Jeśli ktoś mieszkający w przegrzanym, zakurzonym powietrzu mieszkania w bloku przeprowadzi się do otoczonego zielenią, grzanego niskotemperaturowo domu, natychmiast zauważy różnicę. W bloku przesuszenie śluzówek górnych dróg oddechowych czyni je podatnymi na infekcje. Niekoniecznie na alergie. W nowym domu problem ten znika i to bez znaczenia czy jest w nim podłogówka czy też grzejniki..

 

 

Pionowy korzystny rozkład temperatury

 

Przez producentów i wykonawców podłogówki, chętnie prezentowany jest diagram, z którego wynika, że przy grzaniu tym sposobem, pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu, zbliżony jest do nie wiadomo gdzie i kiedy występującego ideału. Przyjrzyjcie się tym temperaturom...

 Pionowy rozkład temperatury we wnętrzu w zależności od typu ogrzewania

wykres pionowy rozkład temperatury we wnętrzu


Przecież we współczesnych, ciepłych domach takie różnice temperatury wnętrza nie występują. Chyba, że przy nadmiernie grzejącej podłogówce. U mnie, w pomieszczeniach ogrzewanych regulusami, różnica temperatury pomiędzy podłogą a sufitem wynosi 0,75
°C. Mniej niż jeden stopień! Nikt przecież nie pochyla głowy bezpośrednio nad grzejnikiem, a w ciepłym dobrze akumulującym ciepło domu, powietrze jest dobrze wymieszane, niemal izotermiczne.

To „niemal izotermiczne”, jest niezbędne dla wymiany powietrza na świeże, dobrze natlenione i pozbawione nadmiaru pary wodnej.

Czy jest uprawnione twierdzenie, że intensywne ciepło na wysokości stóp i kilka stopni niższa temperatura powietrza na wysokości głowy jest zjawiskiem komfortowym i optymalnym? A przecież tak wynika z obiegowego diagramu. Chyba coś tu jednak nie gra...

 

 

Ogrzewanie podłogowe umożliwia utrzymywanie niższej temperatury wnętrza?

 

A niby czemu? Czy dlatego, że grzeje po nogach? Przecież na temperaturę odczuwalną ma wpływ także, a może nawet głównie, temperatura pozostałych pięciu przegród - czterech ścian w tym okiennej oraz sufitu...

 

Podłogowe ogrzewanie kanałowe w pokoju dla dzieci

 

Posadzka powinna być przyjemnie temperaturowo neutralna, natomiast my powinniśmy mieć wpływ na relatywnie szybką zmianę temperatury wnętrza w zakresie dwóch, trzech stopni...

Dlaczego? Gdy pracujemy powinniśmy mieć nieco inaczej, gdy odpoczywamy i śpimy również nieco inaczej, gdy nas nie ma w domu nieco inaczej.

Pamiętajmy, że każde obniżenie temperatury wnętrza o 1
°C, to zmniejszenie strat ciepła o około 6%. To nie mit, to matematyka. W ciepłym domu możliwe bardziej przy szybkich grzejnikach niż przy podłogówce.

Pamiętajmy także, że żaden system oszczędnego ogrzewania nie zastąpi prawidłowego ocieplenia i wentylowania obiektu.

Wszystkie grzejniki, poza promiennikami, grzeją poprzez promieniowanie oraz konwekcję w proporcjach zależnych od powierzchni emisji oraz od temperatury czynnika grzejnego. Przy dobrze ocieplonym obiekcie nie wymyślono dotychczas lepszych grzejników od regulusów. Czas pracuje na korzyść regulusów, jednakże dla celów prawidłowej ich oceny, należy odrzucić pokutujące w najlepsze mity i stereotypy.

Zysk bezterminowy z ich zastosowania wynika z ich małej pojemności wodnej, a co za tym idzie minimalnej bezwładności cieplnej. Mały zład wody w instalacji to wszak niski koszt doprowadzenia instalacji do temperatury efektywnego grzania, możliwość szybkiego przerwania grzania w razie pojawienia się uzysków ciepła, to także możliwość aktywnego wpływu na okresowe zmiany temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, to tanie i szybkie dogrzanie obiektu w razie potrzeby. Szczególnie ta ostatnia cecha w naszej strefie klimatycznej o przewadze okresu przejściowego (wiosna, jesień) ma walor kluczowy. Można wszak, nawet w środku chłodniejszego, wilgotnego lata na chwilę włączyć ogrzewanie po to, by „złamać temperaturę”, zlikwidować uczucie wilgoci. Regulusy grzeją niezwłocznie i tylko tyle ile zechce użytkownik, znakomicie uzupełniając coraz precyzyjniejsze składowe współczesnych systemów centralnego ogrzewania.

Wysoki komfort cieplny, zdrowie i dobre samopoczucie za mniejsze pieniądze.


Zobacz także:

Zdrowe i ekonomiczne ogrzewanie współczesnych domów

Zmienne strategie grzania - optymalne gospodarowanie energią


 

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet