
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Podłączenie grzejnika
aktualizacja: 05-10-2020, 08:28 – artykuł promocyjny
Podłączenie grzejnika do instalacji grzewczej w nowym domu jest ujęte w ramach projektu technicznego. Specyfikacje dotyczące wielkości i rodzajów wykorzystywanych grzejników mają przełożenie na zapotrzebowanie cieplne danego pomieszczenia. Dodatkowo planuje się lokalizację punktów grzejnych, przebieg rur i sposób podłączenia.
Zobacz także:
fot.: REGULUS-system - grzejnik podokienny
Sposoby podłączenia grzejników
Grzejnik podłącza się do centralnego ogrzewania za pomocą dwóch rur. Pierwsza, zasilając doprowadza gorącą wodę ze źródła ciepła, np. kotła czy kominka z płaszczem wodnym. Druga, powrotna odpowiada za odprowadzenie wody schłodzonej.
Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje podłączeń - dolne i boczne. W przypadku grzejników z podłączeniem dolnym istnieje również możliwość przyłącza bocznego. Każde podłączenie grzejnika w ciąg instalacji powinno składać się z zaworów grzejnikowych montowanych na zasilaniu, zaworów odcinających na powrocie oraz odpowietrznika w formie automatycznej lub ręcznej. Istotnym elementem są również gwinty końcówek przyłączeniowych oraz rury. Przed przystąpieniem do prac montażowych należy sprawdzić ich wymiar i rodzaj.
fot.: Instal-Projekt - sposoby podłączenia grzejników z uwzględnieniem najczęściej spotykanych rozstawów
Montaż powinien również być zgodny z zasadami efektywnego, czyli skutecznego ogrzewania. Podstawą jest tu miejsce lokalizacji grzejnika oraz jego ułożenie względem parapetu. Za najbardziej optymalne uważa się montowanie grzejnika pod oknem zachowując odległość ok. 15 cm od parapetu i 10 cm od podłogi. Grzejnik nie powinien również wystawać poza parapet (ani na długość, ani na głębokość), dlatego wymiary parapetu powinny uwzględniac ilość płyt grzejnych.
fot.: IMI Hydronic Engineering - zestawy zawierające zawory termostatyczne i grzejnikowe zawory odcinające
Niekiedy kilka centymetrów potrafi zdecydować o tym, czy element wystroju wnętrza nie będzie kolidował z grzejnikiem. Dzięki rozciągliwym wężom do grzejników firmy Famas problem ten można szybko i sprawnie rozwiązać. Stosując wąż rozciągliwy zyskujemy możliwość niewielkiego przesunięcia grzejnika w dół, w górę lub na boki i nie musimy już montować go z linijką.
fot.: Famas - Węże rozciągliwe do grzejników
Podłączenie dolne
- rury muszą znajdować się w podłodze lub w ścianie tuż nad podłogą
- podłączenie odbywa się przy pomocy konsoli przyłączeniowej wyposażonej w zawory odcinające na zasilaniu i powrocie
- ze względu na układ rur podczas montażu należy przy zakupie grzejnika ustalić lokalizację króćca zasilającego i powrotnego. Modele z tego typu podłaczeniem wyposażone są we wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał odpowiedzialny za dystrybucję ciepłej wody w górę grzejnika. Mogą być podłączone z lewej lub prawej strony.
fot.: Grupa Armatura - grzejnik aluminiowy fot.: Diamond - grzejnik stalowy
G500 F/D z podłączeniem dolnym uniwersalny dolnozasilany
Podłączenie boczne
- zestaw rur przyłączeniowych prowadzony jest w bruździe w ścianie (zakończenie rur powinno być wykonane z miedzi)
- podłączenie wykonuje się przy użyciu kątowego zaworu odcinającego i kątowego zaworu grzejnikowego, który znajduje się na rozgałęzieniu miedzy grzejnikiem a głowicą termostatyczną oraz gałązkami biegnącymi do pionu w ścianie
-
króćce przyłączeniowe zlokalizowane w narożnikach grzejnika przeznaczone są do przyłącza oraz montażu odpowietrznika (w górnej części).
Podłączenie krzyżowe
-
przy długich grzejnikach stosuje się układ krzyżowy (rodzaj podłączenia bocznego) odpowiedzialny za równomierny rozkład temperatury na powierzchni grzewczej
fot.: Instal-Projekt - grzejnik Sahara z możliwością podłączenia bocznego (500 mm, 800 mm), dolnego (250, 350, 450 mm ) oraz krzyżowego
Podłączenie grzejnika aluminiowego
Grzejniki aluminiowe żeberkowe zastępują zazwyczaj stare grzejniki żeliwne w domowej instalacji grzewczej. Mają one identyczny rozstaw króćców przyłączeniowych. W tego typu pracach zazwyczaj rury pozostaję stare, dzięki czemu wymiana nie wymaga przeróbek w podłączeniu. Oprócz samego grzejnika (ilość żeberek uzależniona jest od wielkości i rodzaju pomieszczenia) musimy zaopatrzyć się również w uchwyty montażowe, które wyznaczą odległość grzejnika od ściany, korki przyłączeniowe oraz odpowietrznik.
Grzejniki aluminiowe standardowo podłączane są z boku. Zdecydowanie rzadziej stosuje się przyłącze dolne, które wymaga dokupienia dodatkowo specjalnego zestawu przyłączeniowego.
Podłączenie grzejnika drabinkowego
Podłączenie grzejnika drabinkowego może mieć przebieg dolny lub boczny. Najczęściej stosuje się sposób dolny, gdyż jest bardziej estetyczny. Na takie podłączenie decydujemy się w nowo budowanym budynku. Układ boczny stosowany jest w trakcie remontu, który nie zakłada wymiany rur - wtedy do gotowej instalacji dobieramy grzejnik modernizacyjny. który ma identyczne podłączenia jak stare żeliwne modele.
fot.: Imers - grzejniki drabinkowe w łazience
W modelach dekoracyjnych wykorzystuje się zazwyczaj zespolone zestawy przyłączeniowe.
Podłączenie grzejnika pex
Instalacje zbudowane z rur typu PEX bardzo ważne jest uwzględnienie właściwości tego tworzywa, które nie wygina się na małym promieniu. W takim przypadku konieczne jest wprowadzenie kolanek miedzianych w obrębie przyłącza. Oprócz zapewnienia właściwych parametrów przyłączeniowych w takim układzie, zyskujemy również możliwość regulacji konsoli oraz długości przyłączenia.
Podłączenie grzejnika elektrycznego
Grzejniki elektryczne montowane w łazience powinny spełniać odpowiednią normę. Grzejnik powinien być podłączony do gniazda hermetycznego. Należy je montować poza pierwszą strefą kontaktu z wodą.
fot.: Vetto - DAS Radiatori - ELORY 230 V
Zobacz także:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Grupa Armatura, Vetto, Imers, REGULUS-system, IMI Hydronic Engineering, Instal-Projekt, Diamond, Famas |

![]() | Grzejniki ze stojakiem od Diamond - funkcjonalność i designGrzejnik nie musi być tylko praktycznym elementem wyposażenia domu, odpowiedzialnym... ¬ więcej... |
![]() | Zawory termostatyczne bez ołowiu*Najnowszą propozycją firmy ESBE są termostatyczne zawory mieszające z serii VTA320.... ¬ więcej... |
![]() | Nowy termostat do grzejników JagaKompaktowy rozmiar, obsługa za pomocą ekranu dotykowego, funkcja zdalnego sterowania... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |