zwiń

gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Zmienne strategie grzania - optymalne gospodarowanie energią

aktualizacja: 28-11-2016, 08:28 – artykuł promocyjny


Każdy człowiek posiada własne mechanizmy termoregulacyjne, co wpływa na to, iż różnie odczuwamy ten sam poziom temperatury w danym wnętrzu. Ponadto wielkość temperatury powinna być odmienna dla różnych pomieszczeń w domu - inna dla salonu i inna dla sypialni. Temperatura wnętrza powinna być także dopasowana do rodzaju aktywności fizycznej, jaką prowadzimy, abyśmy mogli czuć się komfortowo. Z tych właśnie powodów system ogrzewania podłogowego, nie jest szczytem komfortu cieplnego. Podłogówka powinna pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego, zapewniając neutralność temperatury posadzki. Pojawiające się uzyski ciepła mogą przy nim powodować przewyższenie temperatury powietrza ponad zadaną, czyli nieoptymalne gospodarowanie wytworzoną energią.

 

Grzejnik ścienny REGULUS-system Sollarius PlanOgrzewanie basenu Regulusami

 

 

Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

 

Dwa pokolenia do tyłu w budownictwie jednorodzinnym obowiązywała prosta strategia grzania: domownicy wracają do domu, grzeje się, by wieczorem i w nocy było ciepło. W mieście, w biurach, czy też w blokowiskach, strategia również była jedna - gdy było za gorąco, należało otworzyć okno... Wszystko to wynikało z technologii budowania obiektów oraz z kompletnego braku poszanowania energii. Pokolenie do tyłu zaczęło budować znacznie cieplejsze budynki, pojawiło się też ogrzewanie podłogowe, które zadowoliło i tych niedogrzanych i tych przegrzanych. Kolejne pokolenie to domy zbliżone do pasywnych, to budownictwo zrównoważone - energooszczędne, proekologiczne i w najwyższym stopniu komfortowe. Stało się to możliwe nie tylko dzięki szczelnym i ciepłym technologiom budowy domów, lecz także dzięki wprowadzeniu rozlicznych systemów sterowania najszerzej pojętym komfortem obsługi domu, w tym komfortem cieplnym ściśle związanym z indywidualnymi potrzebami domowników oraz maksymalnym poszanowaniem wytworzonej energii.

 

 

Potrzeba sterowania ogrzewaniem w domu

 

Wpływ na najwyższą jakość powietrza zapewni w tym wypadku rekuperacja. Całosezonowa izotermia wytwarzana przez dominujące a nie wspomagające ogrzewanie podłogowe wyklucza realizację tak sformułowanych celów. Ciepła nie tylko nie powinno się dostarczać za mało, lecz także nie powinno się go dostarczać za dużo, a taka sytuacja przy grzaniu ciągłym, jednostajnym ma miejsce bardzo często. Im cieplejszy obiekt, tym ryzyko, że ciepła będzie za dużo jest większe, a za dużo ciepła oznacza zawsze jego utratę. Każdy stopień przewyższenia temperatury wnętrza ponad zadaną oznacza niepotrzebną utratę ciepła w wysokości 6%, tak samo jak obniżenie temperatury wnętrza o jeden stopień oznacza oszczędność w jego zużyciu o 6%. Zatem w ciepłym, zbliżonym do pasywnego domu, główne źródło ciepła powinno być w maksymalnym stopniu sterowalne. Powinniśmy móc ręcznie lub poprzez zainstalowaną elektronikę ogrzewanie włączyć, móc wpływać na dynamikę grzania lub też móc ogrzewanie całkowicie wyłączyć. Ogrzewanie podłogowe a także ścienne płaszczyznowe, z uwagi na swoją gigantyczną bezwładność cieplną, taką sterowalność całkowicie wyklucza.

Podłogówka to powinien być wyłącznie „bieg jałowy” ogrzewania. Coraz większy udział w bilansie cieplnym nowych domów biorą wszelkie uzyski ciepła - nasłonecznienie, urządzenia kuchenne, komputery, słowem całe ciepło bytowe. Jak zachowuje się optymalnie skonfigurowane i sterowane ogrzewanie? Pojawia się uzysk ciepła = ogrzewanie stop. Opuszczamy dom na kilka godzin = ogrzewanie stop. Kładziemy się do snu = ogrzewanie stop. Wracamy do domu i czujemy się przemarznięci = ogrzewanie na krótko, pełna moc. Nie sposób w krótkim tekście zamknąć wszelkich aspektów tego zagadnienia. Każdy członek rodziny ma swoje indywidualne preferencje, upodobania oraz sposób bycia. Konfiguracja systemu grzewczego, sposobu jego sterowania powinna to uwzględnić. Nie da się ujednolicić komfortu. System grzewczy powinien być ponadto modyfikowalny. Wszak nie wiadomo, w jakim kierunku podąży rozwój ludzkości.

 

REGULUS-system CANALOgrzewanie kanałowe w kuchni REGULUS-system

 

Z obecnych na rynku grzejników, produkty REGULUS-system są najszybszymi w działaniu, zatem są bardzo dobrym rozwiązaniem dla inteligentnych domów, rozwiązaniem optymalnym dla budownictwa zrównoważonego. Dają one każdemu domownikowi możliwość wyboru indywidualnej strategii grzania, gwarantując mu osobisty komfort cieplny za możliwie najmniejsze pieniądze.


Zobacz także:

Zdrowe i ekonomiczne ogrzewanie współczesnych domów

Mity i stereotypy dotyczące ogrzewania


 

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną to gotowe części instalacji, które... ¬ więcej...

 
Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

W ofercie marki KELLER bardzo duże znaczenie odgrywają produkty i urządzenia tworzące... ¬ więcej...

 
Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Na rynku funkcjonuje sporo systemów sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem do... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet