gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Podłogówka

aktualizacja: 19-10-2021, 07:02 – artykuł promocyjny


Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe to jedna z instalacji grzewczych, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Bardzo często podłogówka uważana jest za najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania. Czy jest to prawdziwe stwierdzenie oraz jak zaplanować ogrzewanie podłogowe by spełniało najwyższe standardy? Oto kilka rad.

Elektra - Pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu dla różnych typów ogrzewaniaOgrzewanie podłogowe w łazience

fot.: Elektra - Pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu dla różnych typów ogrzewania


Równomierne rozłożenie i dystrybucja ciepła w pionie, które są zgodne z fizjonomią i potrzebami człowieka, czyli ciepłe stopy i chłodniejsza głowa to bardzo ważna zaleta podłogówki. Zminmalizowanie cyrkulacji powietrza pozwala na mniejszą mobilność kurzu, bakterii i drobnoustrojów w domu. To wszystko wpływa na to, że powietrze w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym ma odpowiednią wilgotność, pozbawione jest dodatkowej jonizacji i kurzu. Jest to zatem korzystne środowisko dla ludzi, wolne od alergii, przeziębień oraz zmęczenia i senności. Ogrzewanie podłogowe może być wodne, powietrzne lub elektryczne.

 

Dowiedz się koniecznie:

 

Montaż podłogówki

 

Kluczowe znaczenie w budownictwie mają dobry projekt i jakość wykorzystanych produktów. Współczesna technologia produkcji pozwala na osiąganie bardzo wysokich standardów w kwestii ekonomicznego i sprawnego systemu grzewczego.


Podłogówka jest systemem pracującym w niskiej temperaturze. W związku z tym najlepsze efekty osiąga się łącząc podłogówkę z pompą ciepłą oraz kotłami kondensacyjnymi. Niewielka różnica temperatury czynnika grzewczego względem dolnego źródła zasilania uzyskiwanego z powietrza, gruntu lub wody pozwala na redukcję strat ciepła.

Zobacz szczegóły >> Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

fot.: Ferro - instalacja podłogowa współpracująca z ogrzewaniem grzejnikowym

 

W praktyce podłogówka może współpracować z każdym źródłem ciepła. Wymaga to jednak wprowadzenie dodatkowych rozwiązań i urządzeń współpracujących z systemem. W przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe musi być wzbogacona o układy mieszające, które będą odpowiedzialne za mieszanie wody gorącej z zimnejszą powracającą z obiegu. Dzięki temu temperatura wody nie przekroczy 50oC.

System ogrzewania podłogowego ROTH

  fot.: Roth  
                                           

Posadzka z instalacją ogrzewania podłogowego zbudowana jest z kilku warstw, dlatego bardzo ważne jest przygotowanie równego podłoża, na którym łatwiej będzie o rozprowadzenie pętli grzewczych. Instalację buduje się zazwyczaj z rur wielowarstwowych, które najlepiej znoszą warunki jakie panują w czasie pracy podłogówki. Spotyka sie również rury miedziane i polipropylenowe.

fot.: Podłogówka - schemat

Montaż rozpoczyna wykonanie izolacji z gotowych materiałów systemowych, do których mocuje się rury, a następnie całość zatapia w warstwie jastrychu. Na połączeniu ze ścianą warto rozłozyć elastyczną taśmę. Finalnym etapem jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłogę.Zobacz więcej: Jak układać przewody w wodnym ogrzewaniu podłogowym

 

Sterowanie podłogówką

 

Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło poprzez powolne promieniowanie. Utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu to bardzo istotny element każdego układu grzewczego. Optymalny rozkład temperatury w strefie przebywania ludzi zapewnia nam komfort cieplny na poziomie ok. 26 - 29 oC. Płaszczyznowe systemy grzewcze reguluje się za pomocą termostatów i regulatorów pracujących automatycznie lub wymagających ręcznego sterowania. Zasadniczym czynnikiem kierującym pracą podłogówki jest termostat pomieszczeniowy porównujący aktualną temperaturę w pomieszczeniu do tej zadanej, którą następnie przesyła do napędu nastawczego. Taki układ pozwala na regulację przepływu w poszczególnych pętlach.

Heimeier - Podtynkowy regulator ogrzewania podłogowego Multibox 4 Luxbud - termostat LTEnp-19 z czujnikiem powietrznym i czujnikiem podłogowym do elektrycznego ogrzewania podłogowego

fot.: TA Hydronics - podtynkowy regulator podłogówki         fot.: Fenix - termostat LTEnp-19     

Cositherm Afriso - STEROWANIE OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM

fot.: Afriso - system sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem podłogowym CosiTherm


Podłogówka i grzejniki

 

System ogrzewania podłogowego bardzo często łączy sie z tradycyjnymi kaloryferami. Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie? Odpowiedź jest bardzo prosta - daje nam oszczędności i zwiększa komfort cieplny.

Kaloryfer ogrzewa dom wykorzystując zjawisko konwekcji, czyli oddawanie ciepła ku górze. Silny ruch wznoszący jest główną przyczyną zróżnicowania komfortu cieplnego w domach piętrowych. Gorące powietrze ucieka na wyższe kondygnacje powodując uczucie zimna na parterze. Nie pomoże wówczas nawet odkręcenie grzejników. Zjawisko to uaktywnia się w domach wyposażonych w otwartą klatkę schodową. Aby tego uniknąć warto na najniższym poziomie budynku zamontować ogrzewanie podłogowe. Podłogówka idealnie pasuje również do pomieszczeń, w których potrzebujemy więcej ciepła, czyli łazienek. Przydatne mogą być także w przedpokojach przyspieszając osuszanie butów.
 

Podłogówka - schemat instalacji

fot.: Ferro - instalacja mieszana łacząca ogrzewanie podłogowe z tradycyjnym systemem grzejnikowym


przy instalacji mieszanej, czyli grzejniki z podłogówką, musimy pamiętać, że mamy do czynienia z różną temparaturą zasilania. Takie instalacje wymagają zastosowania dodatkowych elementów dbających o utrzymanie zadanej temperatury pomimo wspólnego źródła ciepła (kotła).

fot.: Finish-a - zestaw mieszający ze sprzęgłem hydraulicznym w izolacji z zaworem termostatycznym ESBE VTA372 KVS 3.4 - TYP.F-2

 

Ile kosztuje podłogówka

 

Instalacja podłogówki pochłania większy budżet niż tradycyjne ogrzewanie z wykorzystaniem grzejników, ale jej eksploatacja jest już porównywalna do kosztów użytkowania centralnego ogrzewania. Wśród fachowców można zaobserwować dwa sposoby naliczania należności za wykonastwo:

  • cena za metr kwadratowy - od 100 do 300 złotych (wodne ogrzewanie podłogowe ok. 150 zł/m2) dodatkowo należy doliczyć koszt instalacja szafki i rozdzielacza do ogrzewania podłogowego w wysokości ok. 350 - 400 złotych
  • cena za wykonanie jednego obwodu grzewczego - jest to korzystniejszy dla inwestora wariant (ale rzadko proponowany przez instalatorów). W takim sposobie naliczania ceny za punkt grzewczy wynoszą ok. 200 złotych.

ogrzewanie podłogowe

fot.: Immergas

 

Problemy z ogrzewaniem podłogowym

 

Komfort cieplny w budynku, estetyczne wykończenie wnętrz, w którym zostały wyeliminowane grzejniki to niekwestiowane zalety systemu ogrzewania podłogowego. Czy zatem podłogówka może przysporzyć jakiś problemów?

Warto zadbać o montaż wszystkich elementów instalcji pochodzących od jednego producenta. Zazwyczaj dostaniemy również gwarancję na taką instalację. Jednak nie możemy zapomnieć o jej właściwym użytkowaniu i serwisowaniu,  gdyż koszty naprawy są dość wysokie. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zaleca się kontrolę układów grzewczych. W tym celu warto zajrzeć do szafki rozdzielaczowej i sprawdzić miejsca łączeń pętli grzewczych, gdyż w ich obrębie mogą powstać nieszczelności objawiające się charakterystycznymi zaciekami. Jest to wyraźny znak, że instalacja wymaga wizyty fachowca.

Energooszczędny system ogrzewania podłogowego zintegrowany z izolacją T2Reflecta

fot.: nVent Thermal Polska - energooszczędny system ogrzewania podłogowego zintegrowany z izolacją T2Reflecta

Za problematyczne w podłogówce często uważa się również zagospodarowanie przestrzeni, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na rozmieszczenie mebli i dywanów i pozostałych urządzeń. Nie powinny one znaleźć się bezpośrednio nad petlami grzewczymi.

Elektra - przykładowe ułożenie maty grzejnej

fot.: Elektra - przykład rozłożenia układów grzewczych w łazience

W przypadku wodnej podłogówki temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 5°C, gdyż mogło by to skutkować zamarznięciem i uszkodzeniem instalacji.

Mechanizmy ułatwiające sterowanie i zarządzanie ogrzewaniem podłogowym są urządzeniami zwiększającymi koszt montażu tego systemu.

ROTH - termostat pokojowy TouchlineRozdzielacze obwodów grzewczych ROTH

fot.: Roth - termostat pokojowy TOUCHLINE oraz rozdzielacze stosowane przy podłogówce

 

Wydajny system ogrzewania z nowoczesym sterowaniem

 

Instalacja ogrzewania podłogowego to system, którym w łatwy sposób można sterować. Zastosowanie układu regulacji jeszcze bardziej zwiększa efektywność ogrzewania, a to przekłada się na mniejsze koszty użytkowania i większy komfort domowników. Nowoczesne systemy sterowania to inteligentne urządzenia współpracujące ze sobą i tworzące sieć działającą na zasadzie inteligentnego budynku z możliwością zarządzania zdalnego. Takie rozwiązanie myśli i działa tak, jak my tego chcemy.

Inteligentne sterowanie instalacją podłogową

fot.: Inteligentny system Smatrix Pulse Uponor do regulacji ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego

 


Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Rozdzielacze do instalacji ogrzewania podłogowego - przegląd


 

Wodne ogrzewanie podłogowe - przegląd oferty rynkowej

 


 


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: IMI International, Finish-a, Uponor, Ferro, Fenix, Elektra, Roth, nVent Thermal Polska, Afriso, Immergas


Zobacz także
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet