gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Rozdzielacze do instalacji ogrzewania podłogowego - przegląd

aktualizacja: 19-10-2021, 07:14 – artykuł promocyjny


Sprawne funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego wymaga prawidłowo zaplanowanej i wykonanej instalacji poszczególnych obiegów grzewczych. W tym celu konieczne jest użycie rozdzielaczy, które odpowiadają za regulację i korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu na poszczególnych pętlach. Rozdzielacz w ogrzewaniu płaszczyznowym odpowiada za poprawne zrównoważenie całego układu, co z kolei odpowiada za efektywność grzania i komfort korzystania z ogrzewania podłogowego nawet na małej powierzchni.

 

Sprawdź >> Schemat instalacji ogrzewania podłogowego - elementy, układy, rozprowadzenie

 

Rozdzielacze Ferro

 

W swoim asortymencie FERRO prezentuje bogatą ofertę do ogrzewania podłogowego oraz instalacji wyposażonych w grzejniki. Rozdzielacze produkowane są z wysokiej jakości mosiądzu. Zastosowanie ich daje gwarancję prawidłowego działania systemu grzewczego.

 

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RPN Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZ1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1

 RP1                        RPN                        RZ1                           RZ1 S

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 S Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 S

 RZP1                        RZP1 S                      RO1                           RO1 S

 

Wszystkie typy: RO, RZ i RZP są wyposażone w elementy wspólne: automatyczne odpowietrzniki, zawory spustowe i zawory kulowe ze śrubunkiem. Rozdzielacze pracujące w układach z ogrzewaniem podłogowym (typ RZ) zostały uzbrojone również w zawory odcinające na belce zasilającej oraz zawory termostatyczne na belce powrotnej, wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji, natomiast rozdzielacze typu RZP - oprócz wymienionych elementów - w przepływomierze na belce zasilającej. Rozdzielcze umożliwiają podłączenie od 2 do 11 obiegów (w niektórych typach maksymalna liczba sekcji to 12).

 

 

Rozdzielacze ROTH

 

Rozdzielacz obwodów grzewczych z przepływomierzami. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasialania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: przepływomierze o skali przepływu od 0,1 l/min. do 4 l/min., zawory odcinające do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory regulacyjne z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do montażu siłowników.
 

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego ROTH


Rozdzielacz obwodów grzewczych. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasilania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do motażu siłowników.

 

 

Rozdzielacze SKALAR

 

Rozdzielacz mosiężny 1Rozdzielacz stalowy 1Rozdzielacz stalowy 1

 fot.: 1                                     fot. 2                                      fot. 3       

 

fot. 1: Rozdzielacz mosiężny 1" SKALAR R-4N z nyplami 1/2" x 3/4" 4-sekcyjny 205 x 290 x 75 mm - Materiał: mosiądz Konstrukcja: profil C Dopuszczalna temp. pracy: 95°C Dopuszczalne ciśnienie pracy: do 0,6 MPa Gwarancja na szczelność belki: 10 lat Przeznaczenie: do układu c.o., ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe
fot. 2: Rozdzielacz stalowy 1" SKALAR RST-5PTM/E z układem pompowym i zaworem trójdrożnym 570 x 370 x 115 mm - Stalowy rozdzielacz z układem mieszającym przeznaczony do sterowania ogrzewaniem podłogowym. W jego skład wchodzi elektroniczna pompa energooszczędna oraz zawór by-pass. Rozdzielacz PTM/E montowany jest w szafce. Materiał: Stal Konstrukcja: profil 40 x 40 Dopuszczalna temperatura pracy: 70 ?C Dopuszczalne ciśnienie pracy: do 0,6 MPa Ochrona antykorozyjna: Odtłuszczanie, fosforanowanie, malowanie proszkowe Gwarancja na szczelność belki: 10 lat Przeznaczenie: do układu c.o., ogrzewanie podłogowe w układzie zamkniętym
fot. 3: Rozdzielacz stalowy 1" SKALAR 6-sekcyjny z rotametrami oraz wkładkami zaworów termostatycznych

 

Rozdzielacze Diamond

 

W ofercie marki Diamond znajdziemy rozdzielacze różnych typów:

fot. 1: K-ROZ-CH to komplet rozdzielacza z mosiądzu w kolorze chrom, do ogrzewania podłogowego w budynkach. Wyposażone w: łączniki instalacyjne, zawory odpowietrzające C.O. DN15-P, kurki kulowe spustowe C.O. DN-15P, zawory termostatyczne bez głowicy DN15-K, wskaźniki przepływu 0,5 -5l/min., uchwyty montażowe.

fot. 2: K-ROZ-006 - komplet rozdzielacza z mosiądzu do ogrzewania podłogowego w budynkach. Wyposażone w: łączniki instalacyjne, zawór odpowietrzający C.O. DN15-P, kurek kulowy spustowy C.O. DN-15P, zawór termostatyczny bez głowicy DN15-K, wskaźnik przepływu 0,5 -5l/min., uchwyt montażowy.


 

fot.1                                                           fot.2

 

 

Rozdzielacz Dynacon IMI Hydronics Engineering

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon marki Heimeier posiada automatyczne regulatory przepływu na belce zasilającej oraz zawory z wkładką termostatyczną o gwincie M30x1,5 na belce powrotnej. Pozwala on ustawiać przepływy w poszczególnych obwodach grzewczych bezpośrednio w l/h, dzięki czemu możemy w prosty sposób zrównoważyć hydraulicznie instalację. Nastawa wielkości przepływu jest ciągle dostosowywana, tzn. jeśli przepływ jest zbyt wysoki, np. z powodu zamknięcia sąsiedniego obiegu, Dynacon reguluje przepływ w sposób automatyczny do wielkości nastawionej. Wkładka regulacyjna zapewnia stały przepływ. Dzięki temu rozdzielacz Dynacon umożliwia oszczędność pieniędzy i czasu szczególnie podczas uruchamiania instalacji.

 

TA Hydronics - rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon

 

 

Zestaw mieszający do ogrzewania podłogowego ze sprzęgłem hydraulicznym - Finish-a

 

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną w izolacji z zaworem termostatycznym ESBE VTA372 KVS 3.4. TYP.F-2 służą do połączenia kotła gazowego, lub innego źródła ciepła z dwoma częściami instalacji grzewczej, które wymagają zrównoważenia hydraulicznego oraz dostarczenia różnych temperatur zasilania. Zwrotnica może służyć do przyłączenia instalacji grzejnikowej, podłogowej lub ładowania zasobnika ciepłej wody użytkowe. Zestaw jest wyposażony w elektro-oszczędne pompy firmy Wilo 15/6 -43, na życzenie klienta zestaw może zostać wyposażony w pompy firmy Grundfos UPM3 AUTO L 15/70.

 

Zestaw mieszający do ogrzewania podłogowego ze sprzęgłem hydraulicznym - Finish-a

Finish-a

 

  • maksymalna temperatura: 90°C
  • maksymalne ciśnienie: 10 bar
  • moc: max 40 kW
  • przyłącza od strony kotła: GZ 1"
  • przyłącza od strony instalacji: GW ¾''

 

 

Rozdzielacz KELLER ECO

 

Firma SBS Sp. z o. o. posiada w ofercie kompletny system ogrzewania podłogowego KELLER, w skład którego wchodzą wszystkie elementy potrzebne do montażu sprawnego i ekonomicznego ogrzewania: rury, izolacje, rozdzielacze, szafki instalacyjne, automatykę i narzędzia.

 

Rozdzielacz KELLER ECORozdzielacz KELLER FLOOR 1

 

 

Rozdzielacz poliamidowy do ogrzewania podłogowego ProCalida EF1 - AFRISO

 

Rozdzielacz ProCalida EF1 wyposażony jest we wszystkie komponenty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji ogrzewania podłogowego. W jego skład wchodzą: przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory „termostatyczne”, odpowietrzniki, zawory spustowe i termometry. Rozdzielacz dodatkowo można wyposażyć w funkcjonalny bajpas z zaworem upustowym różnicy ciśnień oraz dodatkowe obiegi grzewcze.

Rozdzielacz poliamidowy ProCalida EF1 Afriso

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego - schemat

 

Pracę i znaczenie rozdzielaczy w podłogowej instalacji grzewczej najlepiej obrazują schematy, na których zostały one wykorzystane:fot.: Ferro - termostatyczny zawór mieszający 4-drogowy - zasada działania

 

fot.: TECH Sterowniki - schemat instalacji ze sterownikiem L-8

 

 

Zobacz firmy z branży ogrzewanie podłogowe


 

Zobacz także:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, ROTH, IMI International, SBS Sp. z o.o., Afriso, SKALAR, TECH Sterowniki, Finish-a, Diamond


Zobacz także
Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest wszechobecne w dzisiejszym budownictwie. Jak dobrać do... ¬ więcej...

 
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet