gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Rozdzielacze do instalacji ogrzewania podłogowego - przegląd

aktualizacja: 01-10-2020, 10:50 – artykuł promocyjny


Sprawne funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego wymaga prawidłowo zaplanowanej i wykonanej instalacji poszczególnych obiegów grzewczych. W tym celu konieczne jest użycie rozdzielaczy, które odpowiadają za regulację i korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu na poszczególnych pętlach. Rozdzielacz w ogrzewaniu płaszczyznowym odpowiada za poprawne zrównoważenie całego układu, co z kolei odpowiada za efektywność grzania i komfort korzystania z ogrzewania podłogowego nawet na małej powierzchni.

 

Sprawdź >> Schemat instalacji ogrzewania podłogowego - elementy, układy, rozprowadzenie

 

Rozdzielacze Ferro

 

W swoim asortymencie FERRO prezentuje bogatą ofertę do ogrzewania podłogowego oraz instalacji wyposażonych w grzejniki. Rozdzielacze produkowane są z wysokiej jakości mosiądzu. Zastosowanie ich daje gwarancję prawidłowego działania systemu grzewczego.

 

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RPN Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZ1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1

 RP1                        RPN                        RZ1                           RZ1 S

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 S Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 S

 RZP1                        RZP1 S                      RO1                           RO1 S

 

Wszystkie typy: RO, RZ i RZP są wyposażone w elementy wspólne: automatyczne odpowietrzniki, zawory spustowe i zawory kulowe ze śrubunkiem. Rozdzielacze pracujące w układach z ogrzewaniem podłogowym (typ RZ) zostały uzbrojone również w zawory odcinające na belce zasilającej oraz zawory termostatyczne na belce powrotnej, wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji, natomiast rozdzielacze typu RZP - oprócz wymienionych elementów - w przepływomierze na belce zasilającej. Rozdzielcze umożliwiają podłączenie od 2 do 11 obiegów (w niektórych typach maksymalna liczba sekcji to 12).

 

 

Rozdzielacze ROTH

 

Rozdzielacz obwodów grzewczych z przepływomierzami. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasialania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: przepływomierze o skali przepływu od 0,1 l/min. do 4 l/min., zawory odcinające do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory regulacyjne z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do montażu siłowników.
 

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego ROTH


Rozdzielacz obwodów grzewczych. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasilania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do motażu siłowników.

 

 

Rozdzielacze SKALAR

 

Rozdzielacz mosiężny 1Rozdzielacz stalowy 1Rozdzielacz stalowy 1

 fot.: 1                                     fot. 2                                      fot. 3       

 

fot. 1: Rozdzielacz mosiężny 1" SKALAR R-4N z nyplami 1/2" x 3/4" 4-sekcyjny 205 x 290 x 75 mm - Materiał: mosiądz Konstrukcja: profil C Dopuszczalna temp. pracy: 95°C Dopuszczalne ciśnienie pracy: do 0,6 MPa Gwarancja na szczelność belki: 10 lat Przeznaczenie: do układu c.o., ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe
fot. 2: Rozdzielacz stalowy 1" SKALAR RST-5PTM/E z układem pompowym i zaworem trójdrożnym 570 x 370 x 115 mm - Stalowy rozdzielacz z układem mieszającym przeznaczony do sterowania ogrzewaniem podłogowym. W jego skład wchodzi elektroniczna pompa energooszczędna oraz zawór by-pass. Rozdzielacz PTM/E montowany jest w szafce. Materiał: Stal Konstrukcja: profil 40 x 40 Dopuszczalna temperatura pracy: 70 ?C Dopuszczalne ciśnienie pracy: do 0,6 MPa Ochrona antykorozyjna: Odtłuszczanie, fosforanowanie, malowanie proszkowe Gwarancja na szczelność belki: 10 lat Przeznaczenie: do układu c.o., ogrzewanie podłogowe w układzie zamkniętym
fot. 3: Rozdzielacz stalowy 1" SKALAR 6-sekcyjny z rotametrami oraz wkładkami zaworów termostatycznych

 

Rozdzielacze Diamond

 

W ofercie marki Diamond znajdziemy rozdzielacze różnych typów:

fot. 1: K-ROZ-CH to komplet rozdzielacza z mosiądzu w kolorze chrom, do ogrzewania podłogowego w budynkach. Wyposażone w: łączniki instalacyjne, zawory odpowietrzające C.O. DN15-P, kurki kulowe spustowe C.O. DN-15P, zawory termostatyczne bez głowicy DN15-K, wskaźniki przepływu 0,5 -5l/min., uchwyty montażowe.

fot. 2: K-ROZ-006 - komplet rozdzielacza z mosiądzu do ogrzewania podłogowego w budynkach. Wyposażone w: łączniki instalacyjne, zawór odpowietrzający C.O. DN15-P, kurek kulowy spustowy C.O. DN-15P, zawór termostatyczny bez głowicy DN15-K, wskaźnik przepływu 0,5 -5l/min., uchwyt montażowy.


 

fot.1                                                           fot.2

 

 

Rozdzielacz Dynacon IMI Hydronics Engineering

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon marki Heimeier posiada automatyczne regulatory przepływu na belce zasilającej oraz zawory z wkładką termostatyczną o gwincie M30x1,5 na belce powrotnej. Pozwala on ustawiać przepływy w poszczególnych obwodach grzewczych bezpośrednio w l/h, dzięki czemu możemy w prosty sposób zrównoważyć hydraulicznie instalację. Nastawa wielkości przepływu jest ciągle dostosowywana, tzn. jeśli przepływ jest zbyt wysoki, np. z powodu zamknięcia sąsiedniego obiegu, Dynacon reguluje przepływ w sposób automatyczny do wielkości nastawionej. Wkładka regulacyjna zapewnia stały przepływ. Dzięki temu rozdzielacz Dynacon umożliwia oszczędność pieniędzy i czasu szczególnie podczas uruchamiania instalacji.

 

TA Hydronics - rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon

 

 

Zestaw mieszający do ogrzewania podłogowego ze sprzęgłem hydraulicznym - Finish-a

 

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną w izolacji z zaworem termostatycznym ESBE VTA372 KVS 3.4. TYP.F-2 służą do połączenia kotła gazowego, lub innego źródła ciepła z dwoma częściami instalacji grzewczej, które wymagają zrównoważenia hydraulicznego oraz dostarczenia różnych temperatur zasilania. Zwrotnica może służyć do przyłączenia instalacji grzejnikowej, podłogowej lub ładowania zasobnika ciepłej wody użytkowe. Zestaw jest wyposażony w elektro-oszczędne pompy firmy Wilo 15/6 -43, na życzenie klienta zestaw może zostać wyposażony w pompy firmy Grundfos UPM3 AUTO L 15/70.

 

Zestaw mieszający do ogrzewania podłogowego ze sprzęgłem hydraulicznym - Finish-a

Finish-a

 

  • maksymalna temperatura: 90°C
  • maksymalne ciśnienie: 10 bar
  • moc: max 40 kW
  • przyłącza od strony kotła: GZ 1"
  • przyłącza od strony instalacji: GW ¾''

 

 

Rozdzielacz KELLER ECO

 

Firma SBS Sp. z o. o. posiada w ofercie kompletny system ogrzewania podłogowego KELLER, w skład którego wchodzą wszystkie elementy potrzebne do montażu sprawnego i ekonomicznego ogrzewania: rury, izolacje, rozdzielacze, szafki instalacyjne, automatykę i narzędzia.

 

Rozdzielacz KELLER ECORozdzielacz KELLER FLOOR 1

 

 

Rozdzielacz poliamidowy do ogrzewania podłogowego ProCalida EF1 - AFRISO

 

Rozdzielacz ProCalida EF1 wyposażony jest we wszystkie komponenty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji ogrzewania podłogowego. W jego skład wchodzą: przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory „termostatyczne”, odpowietrzniki, zawory spustowe i termometry. Rozdzielacz dodatkowo można wyposażyć w funkcjonalny bajpas z zaworem upustowym różnicy ciśnień oraz dodatkowe obiegi grzewcze.

Rozdzielacz poliamidowy ProCalida EF1 Afriso

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego - schemat

 

Pracę i znaczenie rozdzielaczy w podłogowej instalacji grzewczej najlepiej obrazują schematy, na których zostały one wykorzystane:fot.: Ferro - termostatyczny zawór mieszający 4-drogowy - zasada działania

 

fot.: TECH Sterowniki - schemat instalacji ze sterownikiem L-8

 

 

Zobacz firmy z branży ogrzewanie podłogowe


 

Zobacz także:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, ROTH, IMI International, SBS Sp. z o.o., Afriso, SKALAR, TECH Sterowniki, Finish-a, Diamond


Zobacz także
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

Obecnie jedną z najbardziej popularnych instalacji wybieranych przez polskich inwestorów... ¬ więcej...

 
Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną to gotowe części instalacji, które... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet