Hewalex - patron sekcji


Ciepła woda za darmo

aktualizacja: 04-09-2020, 07:49 – artykuł promocyjny


Ciepła woda użytkowa jest niezbędna w każdym domu. Współczesna technologia pozwala nam podgrzewać wodę przy pomocy źródeł niekonwencjonalnych, z których czerpiemy energię bez żadnych opłat. Zatem ciepła woda w domu za darmo to nie mit, tylko proekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, na które stać każdego.


Energia alternatywna, czyli odnawialna nazywana jest energią przyszłości. Warto w nią zainwestować już teraz, gdyż wykorzystywanie jej w codziennym życiu jest nieuniknione, a wręcz wymuszane przez prawo. Dodatkowo aparat państwowy oferuje pomoc we wdrażaniu czystej (zielonej) energii w prywatnych domach jednorodzinnych.

fot.: Kospel - kolektor KSH - służą do przygotowania ciepłej wody zarówno do niewielkich instalacji w domu jednorodzinnym, jak i w obiektach użyteczności publicznej oraz do ogrzewania wody w basenach kąpielowych, czy wspomagania ogrzewania budynków

 

Dofinansowanie

 

W naszym kraju prowadzone są działania wprowadzania ekoinnowacji na rodzimy rynek budowlany w postaci wsparcia finansowego do domów nowo budowanych oraz modernizowanych, pozwalających na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych w nowoczesne technologie pozyskiwania ciepła, czyli na przykład w pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne. W perspektywie ma to znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne budynku oraz podnieść jego standard, a tym samym wartość rynkową samej nieruchomości.
 

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY:

fot.: Galmet - Premium Standard - zestaw solarny z kolektorami miedzianymi, zapewniający do 100% zapotrzebowania na c.w.u dla 2-3 osób

Proekologiczna polityka państwa wspierana unijnymi funduszami i inicjatywami sprawiła, że dodatkowo można uzyskać wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w Banku Gospodarki Krajowej oraz w Banku Ochrony Środowiska w postaci tak zwanej premii termomodernizacyjnej. O dopłatę można również ubiegać się w urzędach gminnych i powiatowych, jako realizację założeń ustawowych z 21 grudnia 2010 r (nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska). Wysokość i sposób pomocy określa indywidualnie dany samorząd. Ekologiczne inwestycje leżą również w gestii Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, które wspierają inwestycje przyjazne środowisku.

Pompa ciepła Daikin Altherma - jednostka przypodłogowa

fot.: Daikin

 

Darmowe podgrzewanie wody

 

Koszty inwestycyjne w budowę infrastruktury oraz zakup urządzeń do pozyskiwania energii z natury są praktycznie jedynym nakładem finansowym związanym z użytkowaniem kolektorów słonecznych, czy pomp ciepła. Zważywszy na możliwość uzyskania całkiem dużej kwoty dofinansowania okazuje się, że w praktyce mamy szansę uzyskiwania darmowej energii do podgrzewania wody. Szczególnie trafne do tego celu jest montowanie kolektorów słonecznych. Warto jednak najpierw dokonać analizy warunków nasłonecznienia w naszym regionie i przeliczyć nasze potrzeby na moc aparatury, tak by inwestycja była wystarczalna. Szacuje się, że w warunkach polskiego klimatu możemy oczekiwać, że kolektory słoneczne zapewnią nam 50-70% zapotrzebowania na energię do ogrzania c.w.u., a w półroczu letnim jest to nawet 100%. Alternatywą dla kolektorów słonecznych są pompy ciepła, które działają niezależnie od warunków pogodowych. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystują celu energię cieplną z powietrza, działając nawet przy temperaturze powietrza sięgającej -7°C i potrafią pokryć 70-100% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

pompy ciepła c.w.u. Dimplex serii DHW

fot.: Dimplex - pompy ciepła c.w.u. Dimplex serii DHW to wszechstronne urządzenia do przygotowania ciepłej wody

 

Darmowe ciepło - czas zwrotu inwestycji

 

Podgrzewanie wody alternatywnymi źródłami energii jest darmowe, ale sama inwestycja pochłania część naszych funduszy. Środki te należy podzielić na lata wykorzystywania instalacji i w ten sposób otrzymamy czas zwrotu inwestycji. Oczywiście indywidualne fluktuacje wynikające z cen paliw konwencjonalnych, ilości zużywanej wody przez gospodarstwo oraz rodzaju zastąpionego źródła energii powodują pewne rozbieżności w obliczaniu opłacalności inwestycji, ale nie oddziałują na nasz komfort. Szacuje się, że zwrot może nastąpić już po 6 latach. Najdłużej zwraca się inwestycja w układ solarny, gdy rezygnujemy z podgrzewania wody węglem lub drewnem - nawet do 20 lat.


Nieco inaczej rozkłada się okres zwrotu inwestycyjnego w pompę ciepła, która zazwyczaj wykorzystuje się również do ogrzewania domu (a nie tylko wody). Jednak czas ten szacunkowo wydłuża się od 5 lat (zamiast energii elektrycznej) do 30 lat (zamiast paliw stałych).

Jest jeszcze sposób, by ciepło z podgrzanej wody do nas powracało. Niewielkie urządzenie zwane rekuperatortem wody jest w stanie odzyskać energię z wody wypuszczanej do kanalizacji. 

Rekuperator wody ZYPHO

fot.: Ecomax

Opracowanie: Redakcja
Źródło: www.nfosigw.gov.pl, www.wfosigw.pl, www.bgk.com.pl
Zdjęcia: Daikin, Kospel, Galmet, Dimplex, Ecomax


Zobacz także
Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Wspomóż swoją pompę ciepła i ogrzewaj wodę jeszcze taniej przy użyciu... ¬ więcej...

 
Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Szybkie i wydajne działanie pracowników w terenie jest niemożliwe bez sprawnej... ¬ więcej...

 
Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Jak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet