
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- System powietrzno-spalinowy - kiedy się sprawdza
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster
-
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
-
Maty grzewcze NANOHEAT
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej



Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym
aktualizacja: 22-12-2020, 07:11 – artykuł promocyjny
Jednym z głównych założeń efektywnego ogrzewania podłogowego jest zastosowanie niskotemperaturowego czynnika grzewczego, który będzie dostarczał wodę o odpowiedniej temperaturze do instalacji bez niepotrzebnych strat ciepła. Idealne wydaje się rozwiązanie z użyciem pompy ciepła, która pracuje na temperaturach do 60oC.
Przeczytaj więcej >> Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła
W przypadku współpracy pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym nie zaleca się łączenia tego układu z tradycyjnymi grzejnikami. Wynika to ze zróżnicowania temperatury źródła dolnego i górnego. Ogrzewanie podłogowe i wydajność pompy ciepła dobrze ze sobą współpracują na niskich temperaturach (30-35oC). Jeśli w szereg włączony zostanie kaloryfer wymagający zasilania powyżej 55oC spadnie sprawność czynnika grzewczego, a co za tym idzie wzrosną koszty eksploatacji. Choć technicznie jest to możliwe, to z racji oszczędności lepsze wydaje się rozwiązanie oparte jedynie na ogrzewaniu podłogowym.
fot.: Rozdzielacze obwodów grzewczych Roth
Pompa ciepła współpracująca z ogrzewaniem podłogowym daje duży komfort grzewczy oraz możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie (choć początkowo trzeba sporo zainwestować w urządzenia). Poza tym jest to system dbający o trwałość instalacji, gdyż praca na niskich temperaturach przedłuża żywotność wszystkich elementów biorących udział w procesie dostarczania ciepła do domu.
Przeczytaj również >> Sterowniki do ogrzewania podłogowego - zestawienie oferty producentów
W przypadku wymiany kotła na pompę ciepła w domu, w którym są tylko grzejniki może okazać się, że wykonanie podłogówki to zbyt duża inwestycja - trzeba bowiem skuwać wszystkie posadzki (równy poziom podłóg w całym domu) oraz ponieść spore koszty. Taki zabieg opłaca się jedynie przy dużym remoncie, kiedy i tak planujemy wymianę podłóg. Uzasadnione natomiast jest wykonanie ogrzewania płaszczyznowego na ścianie lub suficie. Po pierwsze, zawsze łatwiej przeprowadzić tego typu instalację, a po drugie to równie komfortowe rozwiązanie. Takie ogrzewanie może równocześnie pracować z istniejacymi grzejnikami.
fot.: Skalar Systems
Do rozważenia zostaje jeszcze trzeci przypadek, gdy w domu jest już instalacja grzejnikowa i nie mamy możliwości wykonania jej modernizacji. Grzejniki to najgorsze rozwiązanie, ale jeśli nie mamy innego wyjścia - można je wykorzystać.
Grzejniki dobierane do budynków o dużych stratach ciepła są stosunkowo wysokie. Przy termomodernizacji okazują się za duże, ale już przy pompie ciepła ta cecha staje się atutem. Niższa temperatura zasilania zostanie zrekompensowana większą powierzchnią.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Roth, Skalar Systems |

![]() | Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowegoZ końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej... |
![]() | Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-AObecnie jedną z najbardziej popularnych instalacji wybieranych przez polskich inwestorów... ¬ więcej... |
![]() | Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznymZestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną to gotowe części instalacji, które... ¬ więcej... |

![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |
![]() Systemy grzewcze, chłodzące i wentylacyjne Kampmann |