gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Czyszczenie i zabezpieczanie systemów c.o. wykonywane podczas pracy systemu

aktualizacja: 07-02-2020, 11:36 – artykuł promocyjny


Proces czyszczenia i zabezpieczania systemów c.o.  preparatami FERPRO wykonywanego podczas pracy systemu powinniśmy zacząć od płukania wodą wodociągową. Następną czynnościami, jakie wykonujemy, jest czyszczenie preparatem SUPER-DS Pro i ponowne płukanie wodą wodociągową. Na końcu należy zabezpieczyć instalację preparatem / inhibitorem CH.

 

Preparaty FERPRO

 

Pytanie: Czy można tylko instalację wyczyścić i nie zabezpieczyć jej preparatem zabezpieczającym, to jest inhibitorem?

Odpowiedź: Stanowczo nie. Po procesie chemicznego czyszczenia odsłaniane są „gołe” powierzchnie metalu, usuwane są wszelkiego rodzaju powłoki ochronne samoczynnie powstające na powierzchniach metali, zatrzymujące w pewnym stopniu proces korozji. Reasumując niezabezpieczona instalacja c.o. po czyszczeniu chemicznym jest bardziej podatna na uszkodzenia korozyjne, niż taka sama instalacja nie wyczyszczona chemicznie.


Pytanie: Czy można tylko instalację zabezpieczyć samym inhibitorem bez uprzedniego czyszczenia?

Odpowiedź: Nie rekomendujemy takiego postępowania. Preparat zabezpieczający zapobiega tylko PRZYSZŁYM uszkodzeniom instalacji, nie rozpuści istniejących osadów, nie usunie istniejących złogów korozyjnych i nie rozpuści istniejącego szlamu w instalacji. Natomiast będzie tracił swoją aktywność na powyższe zjawiska. Natomiast jeżeli instalacja jest nowa (do 6 miesięcy) zalecamy użycie preparatu DS15 w stężeniu 1% w celu wstępnego czyszczenia i neutralizacji.

 

 

1) Płukanie wodą wodociągową

 

Wyłączamy system c.o., kocioł c.o. i pompę obiegową. Spuszczamy wodę z całej instalacji. Zamykamy wszystkie zawory odcinające przy kotle, grzejnikach i rozdzielaczach. Zasadą jest, że płukanie wykonujemy poszczególnymi mieszkaniami, sekcjami czy pionami - w tekście nazwanymi „sekcjami”. Najlepiej byłoby wykonać to poszczególnymi grzejnikami, ale z praktyki wiemy, że jest to w blokach praktycznie niemożliwe (utrudniony dostęp/brak dostępu do mieszkań) - chyba, że na klatkach znajdują się rozdzielacze. Czyli: najpierw otwieramy zawory jednej sekcji i płuczemy instalację wodą wodociągową. Robimy to kilka, kilkanaście minut lub do momentu, w którym woda wypływająca z instalacji / czyszczonej sekcji będzie czysta. Następnie zamykamy zawory przy czyszczonej sekcji i powtarzamy proces z następną sekcją. Na końcu płuczemy wodą kocioł c.o. i pozostałe elementy armatury.
 

  • Preparaty FERPROJeżeli w instalacji nie ma zaworów lub zawory są niedziałające, płuczemy całą instalację „jak leci”.
  • Jeżeli w instalacji jest pompa cyrkulacyjna, w bardzo zanieczyszczonej instalacji wskazane jest jej wymontowanie i zablokowanie lub podłączenie na krótko króćców zasilających. Jeżeli nie jest to możliwe lub jest trudne do wykonania, przy kolejnym włączeniu pompy trzeba skontrolować czy pompa chodzi lub wspomóc jej start (patrz: instrukcja pompy). -Na koniec należy spuścić wodę z całej instalacji.


UWAGA: Dobrym rozwiązaniem, które przyspieszy proces czyszczenia oraz uczyni go bardziej skutecznym, jest założenie filtra/osadnika magnetyczno-hydrocyklonowego takiego jak np. HYDROMAG 304 “FERPRO”. Podczas czyszczenia, a także później w trakcie pracy systemu c.o, wychwytuje on zanieczyszczenia i osady z zawartością tlenków żelaza oraz złogów korozyjnych, które następnie można z niego łatwo usunąć, przez co nie wracają one z powrotem do instalacji.

 

 

2) Czyszczenie - preparatem SUPER-DS PRO “FERPRO”

 

Aplikacji preparatu czyszczącego należy dokonać natychmiast po czyszczeniu instalacji.

a) Instalacje z naczyniem wzbiorczym: wlać preparat do naczynia wzbiorczego, uzupełnić braki wody.

b) Instalacje ciśnieniowe: znaleźć miejsce w instalacji, gdzie będzie można zaaplikować preparat (najczęściej wiąże się to z koniecznością wykonania prostego dodatkowego podejścia, do którego będzie można wlać preparat).

Należy uruchomić instalację na ok 2 godz. utrzymując temperaturę pracy 60-70°C. Pozostawić preparat w instalacji przez 2 do 14 dni podczas normalnej pracy systemu. Gdy system nie pracuje cały czas (np. w okresie wczesna jesień, późna wiosna), należy włączyć jak wyżej instalację na ok. 2 godz., a następnie pozostawić preparat w instalacji na okres 4 tygodni, jeżeli to możliwe włączając system na 30 minut co 2-3 dni.

Po zakończeniu czyszczenia spuścić roztwór z instalacji. Ze względu na niskie stężenie oraz brak aktywności po zakończeniu procesu czyszczenia produkt nie wymaga neutralizacji przed spuszczeniem do kanalizacji.

Uwaga: Szczególnie w pierwszym etapie czyszczenia kilkunastoletnich instalacji lub tych, które miały historię przecieków, należy kontrolować instalację, bo preparat czyszczący może wypłukać złogi lub osady, które mogły „blokować” wypływ wody z uszkodzonych miejsc instalacji. Typowym miejscem wycieków są zawory i śrubunki, które należy w razie potrzeby dokręcić.

 

 

3) Płukanie wodą wodociągową

 

Powtórzyć czynność z punktu 1). Po skończonym procesie czyszczenia zostawić instalację częściowo napełnioną. Nie należy włączać kotła, ponieważ pod wpływem ciepła natychmiast zgromadzą się ponownie osady na niedawno wyczyszczonym wymienniku ciepła i nastąpi utrata nawet 5-6% wydajności kotła (zapobiega temu inhibitor - patrz pkt. 4).

 

 

4) Zabezpieczanie - inhibitorem antykorozyjnym CH-3 FERPRO

 

Do częściowo napełnionego systemu należy wlać inhibitor (używając tego samego miejsca, które było używane do aplikacji SUPER DS-PRO)

a) Instalacje z naczyniem wzbiorczym: spuścić część wody z systemu, wlać preparat do naczynia wzbiorczego, uzupełnić braki wody.

b) Instalacje ciśnieniowe: Postąpić jak w punkcie 2b).

Uzupełnić wodę w systemie, odpowietrzyć grzejniki. Włączyć system centralnego ogrzewania.
Sprawdzić instalację, zawory i grzejniki pod kątem przecieków.

Preparat zabezpieczający inhibitor pozostaje cały czas w instalacji. Trwałość preparatu to ok. 3 lata. Jeżeli występują wycieki lub z instalacji była spuszczana woda, należy uzupełnić jak najszybciej poziom stężenia inhibitora (pomijając punkty 1,2 i 3). Poziom stężenia inhibitora można skontrolować Testerem Inhibitorów FD608.

Pozostałe szczegółowe informacje na temat zastosowania poszczególnych preparatów można znaleźć w ich instrukcjach.

Pytanie:
Co warto usprawnić w instalacji c.o. podczas opróżnienia / czyszczenia instalacji?

Odpowiedź
:
Założenie wodomierza na zasileniu instalacji c.o. pomoże nam skontrolować, czy użyliśmy odpowiedniej ilości preparatów oraz w przyszłości pokaże, czy w instalacji są ubytki lub czy woda ze zładu była spuszczana - wówczas należy uzupełnić poziom inhibitora.Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
www: www.ferdom.eu
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jeszcze więcej możliwości - nowy Ecoflex VIP od Uponor

Jeszcze więcej możliwości - nowy Ecoflex VIP od Uponor

Z jednej strony wyjątkowo elastyczne, z drugiej cechujące się niesamowitą wytrzymałością.... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet - wygoda, nowoczesność i ekologia w jednym!

Kotły na pellet - wygoda, nowoczesność i ekologia w jednym!

Kotły na pellet to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają wygodnego... ¬ więcej...

 
MODULEX EXT - Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej

MODULEX EXT - Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej

Niewątpliwie najważniejszym urządzeniem grzewczym w ofercie marki UNICAL, stanowiącym... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet