Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Większa sprawność wentylatorów osiowych - dyfuzor AxiTop

aktualizacja: 13-01-2017, 05:26 – artykuł promocyjny


W instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych rozpraszanie wytworzonego ciepła odpadowego odbywa się za pośrednictwem wymienników ciepła. W celu lepszego rozpraszania wentylatory pompują zimne powietrze przez wymiennik. Istnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych pozwalających uzyskać niezwykle wydajne, ciche i wytrzymałe wentylatory. Nowy element pasywny, tak zwany dyfuzor, zapewnia znaczne polepszenie parametrów w zakresie sprawności i emisji hałasu. Zwiększając ciśnienie, minimalizuje on straty na wylocie oraz ułatwia dostosowanie wentylatora do dostępnych na rynku wymienników.
 

Ebm Papst - dyfuzor AxiTop


Zdolność medium do pochłaniania energii cieplnej zmienia się z każdym stopniem Kelvina. Ewentualna różnica temperatur oraz ilość rozpraszanego ciepła determinują wydatek powietrza chłodzącego. Jest ono podawane przez wentylator do wymiennika. Jako że urządzenia chłodnicze pracują zazwyczaj przy wysokich współczynnikach obciążenia, niezwykle istotne jest oszczędne gospodarowanie energią. Każdy wat stanowi dodatkowe koszty. Strumień powietrza generowany jest przez odpowiednio skonstruowany wirnik. Ważnym jest, aby unikać wydmuchiwania i przepływu wstecznego, ponieważ są one źródłem strat energii i hałasu. Procedura ta jest w mniejszym lub większym stopniu znana wszystkim producentom.
ebm-papst idzie o krok dalej. AxiTop, dyfuzor do wentylatorów osiowych, znacząco zmniejsza straty za wirnikiem.
 

Ebm Papst - dyfuzor AxiTop

 


Jak to działa - przepływ powietrza przez dyfuzor AxiTop


Doprowadzenie strumienia powietrza do wymiennika ciepła wymaga odpowiedniej różnicy ciśnień w celu pokonania oporu wymiennika. Powietrze podawane jest z wysoką prędkością od strony wylotu wentylatora, po czym następuje jego rozproszenie. Wiąże się to z zamianą energii kinetycznej strumienia w ciepło, które z kolei nie jest wykorzystywane. Konstrukcja dyfuzora AxiTop umożliwia zmniejszenie prędkości strumienia, co pozwala na zamianę znacznej części energii kinetycznej w ciśnienie statyczne. Zamiana ta powoduje zwiększenie spiętrzenia. W przypadku aerodynamicznej optymalizacji wszystkich elementów możliwe jest znaczne zwiększenie sprawności, co skutkuje zmniejszeniem prędkości obrotowej wentylatora i tym samym poziomu hałasu.

 

Dyfuzor AxiTop oferuje więcej możliwości zastosowania


Ebm Papst - dyfuzor AxiTopWykorzystanie dyfuzora AxiTop oznacza w praktyce nie tylko mniejsze zużycie energii, lecz także większe pole manewru dla użytkownika oraz inżyniera. Układ z dyfuzorem AxiTop umożliwia dostosowanie do różnych charakterystyk w zależności od instalacji. Możliwe jest uzyskanie większego wydatku powietrza przy tym samym zużyciu energii lub takiego samego wydatku przy zmniejszonym zużyciu energii. Dyfuzor AxiTop pozwala również na znaczne zmniejszenie emisji hałasu. Jest to szczególnie istotne w urządzeniach pracujących w nocy takich jak agregaty chłodnicze czy klimatyzatory.
 

Ebm Papst - dyfuzor AxiTop


W zależności od instalacji możliwe jest uzyskanie oszczędności energii na poziomie 27% oraz redukcji hałasu o 7,2 dB(A) w tym samym punkcie pracy (pomiarów dokonano na urządzeniu o średnicy 800 mm).

Skala potencjalnych oszczędności energii lub zwiększenia sprawności i redukcji hałasu przy zastosowaniu dyfuzora takiego jak AxiTop w konwencjonalnym wymienniku ciepła jest znacząca. Na przykład zamiana standardowego wentylatora z kratką ochronną na wentylator osiowy z kratką podtrzymującą, ochronną i dyfuzorem AxiTop skutkuje do 27% mniejszym zużyciem energii i jednocześnie o 7,2 dB(A) mniejszym poziomem ciśnienia akustycznego.
 

Ebm Papst - dyfuzor AxiTop


W zależności od instalacji przy maksymalnej prędkości obrotowej wydatek może ulec zwiększeniu o maks. 9%, a poziom hałasu zmniejszeniu o 4,9 dB(A) (pomiarów dokonano na urządzeniu o średnicy 800 mm).W zakresie zwiększenia sprawności wentylatora przy użyciu dyfuzora AxiTop możliwe jest uzyskanie większego o 9% wydatku powietrza przy porównywalnym zużyciu energii i emisji hałasu mniejszej o 4,9 dB(A). Wartości te różnią się w zależności od punktu pracy i instalacji. W zależności od konfiguracji optymalizacja sprawności może służyć zmniejszeniu poboru mocy lub zwiększeniu wydatku powietrza.


 

Kontakt w sprawie produktów:

ebm-papst Polska Sp. z o.o.
tel. +48 22 6757819
www: www.ebmpapst.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet