gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Czym się kierować przy wyborze gniazd i włączników do domu

aktualizacja: 03-09-2021, 06:18 – artykuł promocyjny


Gniazda i włączniki to część tak zwanego osprzętu elektroinstalacyjnego, który montujemy w końcowej fazie wykonywania przyłącza elektrycznego. W wyborze, oprócz walorów estetycznych, powinniśmy kierować się również bezpieczeństwem potwierdzonym w atestach i certyfikatach adekwatnych dla danej kategorii (norma IP). Równie ważne są rodzaj montażu, funkcjonalność i dopasowanie do danego pomieszczenia. Wszelkie gniazda przeznaczone do monatażu w domu powinny posiadać styk ochronny w postaci bolca lub dwóch styków umieszczonych po bokach. W przypadku łazienek należy wybierać modele dodatkowo wyposażone w klapki chroniące przed zalaniem wodą. Gotowe modele bryzgoszczelne można zastąpić typowymi gniazdami wzbogaconymi o specjalne wkładki pełniące rolę gumowych uszczelek montowanych w puszkach.
 

Deco Pastel Matt - Karlik

fot.: Karlik Elektrotechnik - DECO - seria gniazd i łączników w systemie podtynkowym, modułowym, która dzięki wielu dostępnym wariantom kolorystycznym, daje nieograniczone możliwości w aranżacji każdego wnętrza
 

W domu, w którym są dzieci warto zainwestować w gniazdka z osłonami torów prądowych, które chronią nasze pociechy przed możliwością włożenia w miejsce zarezerowane dla wytczki innych przedmiotów typu drucik, czy palca. Średnio wzrost ceny takiego gniazdka waha się w granicy 1 złotego, a uchroni nas to od kupna droższych elementów zabezpieczających (dodatkowych zaślepek). 

Gniazdo pojedyncze z uziemieniem schuko SONATA

fot.: Ospel - gniazdo z osłonami torów prądowych oraz z uziemieniem SchukoWybór osprzętu elektroinstalacyjnego

 

Bogate wzornictwo pozwala na dobór najbardziej dopasowanych modeli do każdego wnętrza. Ze względów wizualno - estetycznych najlepiej jest zamontować jednolite gniazda i włączniki w całym domu, wykorzystując gniazda w ramce wielokrotnej oraz rozwiązania systemowe zastosowane dla całej gamy osprzętu.

 

Łącznik dwugrupowy świecznikowy z podświetleniem, gniazdo pojedyncze

fot.: Ospel - łącznik dwugrupowy świecznikowy z podświetleniem, gniazdo pojedyncze


Zobacz również >> Dlaczego warto mieć w domu gniazdo komputerowe?

  • Osprzęt modułowy


Włączniki i gniazda modułowe do zabudowy w ramkach dają pełną gamę rozwiązań, w których skumulowane zostały wszelkie czujniki, regulatory (np. do ogrzewania podłogowego), a nawet radio. Najczęściej ramki takie dostępne są w uniwersalnej wersji, która umożliwia montaż tak w pionie, jak i poziomie. Warto również zwrócić uwagę, by w ramach serii dostępne było również indywidualne gniazdo podwójne. 
 

  • Trendy wzornicze


Najnowsze trendy w osprzęcie elektroinstalcyjnym ukierunkowane są na dwa zasadnicze prądy. Pierwszy z nich dąży do minimalizmu opartego na ostrych liniach i kątach, które dają poczucie prostej formy. Drugi trend skupia się na smukłym wykończeniu, które w niewielkim stopniu odstaje od powierzchni ściany.

 

perłowa czerwień burgund lawenda wenge   limonkatytan strukturalnysatynowy turkus

fot.: Ospel - Kolorowe ramki z serii Karo


Decydując się na daną serię warto zwrócić uwagę na jej dostepność i oferowane zestawienia kolorystyczne. W hurtowniach elektrycznych zazwyczaj mamy dostęp do najpopularniejszych modeli, na inne trzeba czekać (produkt na zamówienie). Najczęściej oferowane są gniazdka białe i ecru, choć dużą popularnością ciesza się również te szare. W kwestii cen - oferta hurtowników wraz z rabatem często jest podobna do cen ze sklepów internetowych.

Wzornictwo to również materiał, z którego wykonuje się osprzęt. Do ekskluzywnych materiałów należą szkło, korian, marmur, czy drewno. Oczywiście za ten luksus trzeba sporo więcej zapłacić.

Legrand - Valena Allure łącznik jednobiegunowy w ramce ALUMINIUMBerker B7 glas, gniazdo z uziemieniem, szkło białe

     fot.: Legrand - Valena Allure łącznik       fot.: Berker - gniazdo z ramką ze szkła białego
w ramce ALUMINIUM
                                                          

 

 

Rozkład i ilość gniazd w domu

 

Rozkład i ilość gniazd i włączników uzależnione są od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Generalnie zaleca się stosowanie łączników do regulacji światłem od strony wewnętrznej pomieszczenia w niedalekim sąsiedztwie od drzwi od strony klamki (ok 15 cm) i na wysokości ok. 1,5 m od podłogi. Niżej zaś montuje się gniazda wtyczkowe, które estetycznie wyglądają na wysokości ok. 0,30 m od podłogi (oprócz kuchni, gdzie montaż powinien odbyć się nad powierzchnią blatu).

 

Gniazda elektryczne w kuchni Celiane z linii Corian

fot.: Legrand - gniazda elektryczne w kuchni Celiane z linii Corian

 

Gniazda do odkurzaczy centralnych

 

Gniazda do odkurzaczy centralnych są najbardziej uwidocznionym elementem całej instalacji. Do tego typu wykończenia należy wybrać gniazda ssące. Niektóre mają możliwość stosowania frontów obudowy takich jak w pozostałych gniazdkach umieszczonych w domu. W sprzedaży dostępne są w wersji plastikowej i metalowej w różnej kolorystyce i wielkości.

Karlik - DECOvac

fot.: Karlik Elektrotechnik - DECOvac


Gniazdo montuje się na wysokości dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb, zwykle jedno gniazdo ssące na kondygnację. Powinny być one zlokalizowane w takich miejscach, aby optymalnie można było wykorzystywać długość węża.


ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hager, Ospel, Karlik Elektrotechnik, Legrand


Zobacz także
Kupuj gniazdka i sprzęt elektrotechniczny na merXu
 
Gniazdka i włączniki Karlik - osprzęt na lata

Gniazdka i włączniki Karlik - osprzęt na lata

Jakość produktów jest istotnym czynnikiem, na który zwracamy uwagę,... ¬ więcej...

 
Estetyczny i funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny z nowej serii Niloe Selection

Estetyczny i funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny z nowej serii Niloe Selection

Rynek oferuje wiele linii osprzętu elektroinstalacyjnego, co sprawia, że inwestorzy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet