www.centrumklima.pl


Skutki złej wentylacji dla człowieka i budynku

aktualizacja: 20-08-2021, 08:30 – artykuł promocyjny


Właściwa wentylacja wewnątrz budynku zapewnia wysoki komfort użykowania oraz ma znaczenie dla naszego zdrowia i funkcjonowania całego budynku. Dlatego tak ważne jest zadbanie o sprawną i skuteczną wentylację. Brak powyższych cech może skutkować powstawaniem szeregu negatywnych zjawisk.

 

Vents - wentylator domowy Modern Tekno

fot.: Vents Group - wentylator dekoracyjny

 

Nowoczesne technologie w budownictwie przełożyły się na znaczne oszczędności w kwestii zużycia energii. Do tego dbają o środowisko, co ma ogromne znaczenie społeczne. Nie można jednak zapomnieć o dostosowaniu do nowych warunków systemu wymiany powietrza. Dokładna izolacja budynku na każdym poziomie zachamowała naturalną wymianę powietrza. Domy przestały się same wentylować - musimy im w tym pomagać. A jak to zrobić? Konieczne jest montowanie elementów, które wymuszą wymianę powietrza. Mogą to być wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, jak wentylatory, centrale wentylacyjne, a także układy zwiększające ciąg typu nasady na komin.

fot.: Prodmax 

 

Skutki złej wentylacji

 

  • dla domu


Brak możliwości aktywnej wymiany powietrza dla budynku jest podobny jak nieprzepuszczalne ubranie dla człowieka. Doprowadza to do skraplania się pary wodnej, która objawia się zaparowanymi oknami. Podobnie jest ze ścianami, gdzie mogą powstawać niebezpieczne dla zdrowia pleśnie i grzyby, które dodatkowo szpecą wygląd domu. Tego typu zjawiska niosą ze sobą również nieprzyjemny zapach oraz możliwość pęcznienia mebli i elementów drewnianych.
 

Brevis - nawiewnik powietrza

fot.: Wentylację grawitacyjną należy wspomagać, zwłaszcza w budynkach po termomodernizacji, najczęściej robi się to przez montaż nawiewników powietrza w oknach, np. marki Brevis oraz montując urządzenia pomagające wyciągnąć zużyte powietrze na zewnątrz - może to być wentylator lub wywietrznik grawitacyjny, np. model Uniwersal

  •  dla człowieka


Zła lub brak wentylacji może również negatywnie oddziaływać na organizm ludzki. Powietrze bez odpowiedniej cyrkulacji może powodować bóle i zawroty głowy, kaszel, drapanie w gardle i ogólne złe samopoczucie, zmęczenie i podrażnienie. Pleśnie i grzyby mogą prowadzić także do alergii, uczuleń i zmian skórnych.

fot.: Venture Industries - czujnik wilgotności oraz nawiewnik wirowy sufitowy

Najlepiej jest wspomagać wentylację poprzez regularne i intensywne wietrzenie całego mieszkania bez względu na porę roku (np. codziennie rano przez 20 min otworzyć szeroko okno).

fot.: Wentylatory dachowe Klimawent


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klimawent, Venture Industries, Prodmax, Vents Group, Brevis, Uniwersal
Zobacz także
Jak ważny jest dobór właściwych produktów w kontekście ich wytrzymałości na korozję?

Jak ważny jest dobór właściwych produktów w kontekście ich wytrzymałości na korozję?

Globalnie szacuje się, że w skali roku korozja trawi około 25 mln ton stali. Bezpośrednim... ¬ więcej...

 
Rewolucyjny system rozdzielaczowy od Lindab

Rewolucyjny system rozdzielaczowy od Lindab

Autorski system wentylacji rozdzielaczowej stworzony przez ekspertów Lindab... ¬ więcej...

 
Wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji

Wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji

Regulowanie systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, kontrolowanie przepływu... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet