Wienkra


Skutki złej wentylacji dla człowieka i budynku

artykuł promocyjny


Właściwa wentylacja wewnątrz budynku zapewnia wysoki komfort użykowania oraz ma znaczenie dla naszego zdrowia i funkcjonowania całego budynku. Dlatego tak ważne jest zadbanie o sprawną i skuteczną wentylację. Brak powyższych cech może skutkować powstawaniem szeregu negatywnych zjawisk.

 

Vents - wentylator domowy Modern Tekno

fot.: Vents Group - wentylator dekoracyjny

 

Nowoczesne technologie w budownictwie przełożyły się na znaczne oszczędności w kwestii zużycia energii. Do tego dbają o środowisko, co ma ogromne znaczenie społeczne. Nie można jednak zapomnieć o dostosowaniu do nowych warunków systemu wymiany powietrza. Dokładna izolacja budynku na każdym poziomie zachamowała naturalną wymianę powietrza. Domy przestały się same wentylować - musimy im w tym pomagać. A jak to zrobić? Konieczne jest montowanie elementów, które wymuszą wymianę powietrza. Mogą to być wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, jak wentylatory, centrale wentylacyjne, a także układy zwiększające ciąg typu nasady na komin.

 

Skutki złej wentylacji

 

  • dla domu


Brak możliwości aktywnej wymiany powietrza dla budynku jest podobny jak nieprzepuszczalne ubranie dla człowieka. Doprowadza to do skraplania się pary wodnej, która objawia się zaparowanymi oknami. Podobnie jest ze ścianami, gdzie mogą powstawać niebezpieczne dla zdrowia pleśnie i grzyby, które dodatkowo szpecą wygląd domu. Tego typu zjawiska niosą ze sobą również nieprzyjemny zapach oraz możliwość pęcznienia mebli i elementów drewnianych.
 

Brevis - nawiewnik powietrza

fot.: Wentylację grawitacyjną należy wspomagać, zwłaszcza w budynkach po termomodernizacji, najczęściej robi się to przez montaż nawiewników powietrza w oknach, np. marki Brevis oraz montując urządzenia pomagające wyciągnąć zużyte powietrze na zewnątrz - może to być wentylator lub wywietrznik grawitacyjny, np. model Uniwersal

  •  dla człowieka


Zła lub brak wentylacji może również negatywnie oddziaływać na organizm ludzki. Powietrze bez odpowiedniej cyrkulacji może powodować bóle i zawroty głowy, kaszel, drapanie w gardle i ogólne złe samopoczucie, zmęczenie i podrażnienie. Pleśnie i grzyby mogą prowadzić także do alergii, uczuleń i zmian skórnych.

fot.: Venture Industries - czujnik wilgotności oraz nawiewnik wirowy sufitowy

Najlepiej jest wspomagać wentylację poprzez regularne i intensywne wietrzenie całego mieszkania bez względu na porę roku (np. codziennie rano przez 20 min otworzyć szeroko okno).

fot.: Wentylatory dachowe Klimawent


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klimawent, Venture Industries, Vents Group, Brevis, Uniwersal




Zobacz także
Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Profesjonalna technologia pomiarowa od Testo pozwala na szybkie i nieskomplikowane pomiary... ¬ więcej...
 
Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk są niezwykle praktyczne – dzięki lekkiej, modułowej... ¬ więcej...
 
Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Chcesz regulować systemy klimatyzacji i wentylacji, sprawdzić przepływ w kanałach... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook