Połączenia rur wielowarstwowych Prandelli

aktualizacja: 30-07-2015, 10:05 – artykuł promocyjny


Podstawowym i newralgicznym elementem instalacji rurowych są połączenia. To od nich w dużej mierze zależy niezawodność pracy układów wodociągowych i grzewczych. Materiał łączników, grubość ścianki, dokładność wykonania i zabezpieczenia świadczą o perspektywie długotrwałego i bezawaryjnego działania.

 

Prandelli

 

Wykonawcy powinni przestrzegać zasady, iż złączki i rury powinny pochodzić od tego samego producenta. Odchyłki średnic rur dopasowane są do odpowiednio dobranych tolerancji wykonania złączek. Pasują do siebie, gdyż są zaprojektowane do wzajemnej współpracy i przetestowane we wzajemnym  połączeniu.

 

Prandelli jako jedna z nielicznych firm ma tak bogatą ofertę rur giętkich:

 

  • PEX - Tuborama,
  • PEX/AL/PEX - Multyrama
  • PERT/AL/PERT typ II - Tris-up
     

wraz z szeroką gamą dopasowanych złączek:

  • CM - skręcane,
  • PF - prasowane
  • PFM - prasowane ekonomiczne

 

 

Połączenia skręcane rozłączne - złączki typ CM

 

Prandelli

 

Wszystkie złączki tego typu składają się z korpusu mosiężnego niklowanego i adaptera (adapterów) uszczelnianego na eurostożku z o-ringiem zabezpieczającym. Na trzpieniu złączki są jeszcze 2 o-ringi zabezpieczające uszczelnienie z rurą.

Natomiast pierścień z tworzywa oddziela aluminium rury od mosiądzu złączki, co zabezpiecza przed korozją elektrochemiczną.

Odpowiednio szeroka część do chwycenia kluczem ( nie „żabką” ), 6 zwojów gwintu samohamownego i duży przekrój przepływu to zalety korpusu złączki.

Pierścień przecięty do zaciskania rury na trzpieniu w złączkach Prandelli wykonany jest  z wierconego pręta mosiężnego i zapewnia trwałą sprężystość w porównaniu ze zwijanymi z taśmy mosiężnej.

 

 

Jaki jest cel stosowania złączki skręcanej?

 

Kształtki typu CM używamy wtedy gdy przewidujemy konieczność rozłączenia połączenia, a stosujemy w miejscach dostępnych. Unikamy zalewania ich w posadzce, w bruzdach ściennych czy chowania za płytami gipsowo-kartonowymi.

Podczas montażu dokręcamy nakrętkę adaptera do korpusu złączki, na początku ręcznie a potem kluczem płaskim z umiarkowaną siłą. Szczególnie ostrożnie dokręcamy elementy złączki i złączki z GW ze względu na mniejszą wytrzymałość mosiądzu na rozrywanie niż stali. Z tego też powodu do połączeń z elementami zewnętrznymi takimi jak zawory itp. zalecamy stosowanie złączek z GZ.

Oprócz wielu typowych złączek znajdziemy tu solidne złączki z GZ - CM1 i o skróconym gwincie i z o-ringiem CM81.

 

Prandelli

Prandelli

 

W ofercie dostępne są także rozdzielacze modułowe stosowane są do wody zimnej z niebieskim pokrętłem i ciepłej z czerwonym. Są one znacznie mniejszej długości niż tradycyjne z zaworami odcinającymi i są szczególnie polecane do budownictwa szkieletowego lub dla klientów unikających wszelkich chowanych połączeń.

 

PrandelliPrandelli

 

 

Połączenia zaprasowywane do zalewania w jastrychu - złączki typ PF i PFM

 

  • Złączki PF - mosiężne, niklowane z kołnierzem chroniącym przed chwyceniem szczękami za korpus oraz z tulejką za stali INOX oraz z otworami rewizyjnymi.

 

PrandelliPrandelli

PrandelliPrandelli
 

  • Złączki PFM - mosiężne z kołnierzem z tworzywa oraz tulejką ze stali INOX - wersja ekonomiczna

 

Prandelli

Prandelli

 

 

Montaż połączenia zaprasowywanego

 

Instalatorzy wiedzą, że przed dokonaniem połączenia rurę należy wygiąć, jeżeli jest taka potrzeba, a następnie obciąć na wymaganą długość zostawiając na końcu minimum 4 cm prostego odcinka. Kolejnym etapem jest kalibracja, czyli usunięcie ostrej krawędzi powstałej po cięciu rury.  Ostatecznie należy wsunąć rurę do złączki, dosunąć szczękę do kołnierza złączki i zaprasować.

 

PrandelliPrandelli

PrandelliPrandelli

 

Po zaprasowaniu połączenia nie powinno się wyginać rury w pobliżu połączenia.
Jeżeli zachodzi taka konieczność aby zmienić bieg rury tuż za połączeniem, wówczas należy stosować kolanko takie jak CM6, PF6 lub PFM6.

Po zaprasowaniu złączki typ PF można obrócić rurę względem złączki. Pozwala to w prosty sposób radzić sobie z instalacją montowaną w trudno dostępnym miejscu, nadając jej odpowiedni kierunek.

Każda złączka do zaprasowania pakowana jest osobno w odporne na rozerwanie woreczki. Z tego powodu nie ma obawy przed zabrudzeniem, które również mogłoby być powodem złego połączenia.

Do prasowania połączeń używa się prasek uniwersalnych różnych producentów. Instrukcje stosowania wskazują konieczność corocznych kontroli i kalibracji narzędzi w celu wyeliminowania niewłaściwej pracy. Co pewien czas instalator powinien kontrolować prawidłowość zejścia się po zaprasowaniu powierzchni szczęki, a także usuwać z powierzchni zaprasowującej szczęki gromadzący się kurz.

 

 

Odzysk złączek

 

W systemie Multyrama można odzyskać zaprasowane kształtki.

W tym celu musimy obciąć rurę ok. 1 cm przed złączką i ogrzać pierścień zaprasowany na rurze za pomocą opalarki do usuwania farb (gorącym powietrzem). Temperatura mięknięcia rur z PE-X to 135°C. Gdy temperatura przewodu rurowego pod pierścieniem po około 1 min. grzania spowoduje zmiękczenie warstwy PE-X (>130°C), rura i pierścień ślizgowy mogą zostać oddzielone od korpusu łącznika. Chwytamy kombinerkami za wystający kawałek rury.  Do ponownego połączenia należy użyć nowy pierścień zaciskowy i nowe o-ringi.

Do uzyskania 10-letniej gwarancji dla systemu Multyrama, należy stosować zabezpieczenia termiczne układu do temp. 95°C, dopuszczając awaryjnie 100°C.


 Zobacz także
Zawór czerpalny SCHELL POLAR II - technologia odporna na mróz

Zawór czerpalny SCHELL POLAR II - technologia odporna na mróz

Jak uniknąć uszkodzeń kranów i zaworów na zewnątrz zimą? Punkty... ¬ więcej...

 
Oszczędzają energię i podnoszą higienę wody - czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Oszczędzają energię i podnoszą higienę wody - czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Miniwęzeł, mieszkaniowy węzeł cieplny albo po prostu stacja mieszkaniowa. Kompaktowe... ¬ więcej...

 
Zbiorniki na wodę - deszczową oraz pitną

Zbiorniki na wodę - deszczową oraz pitną

Przy gromadzeniu wody na cele pitne bardzo ważny jest wybór zbiorników... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet