gorące tematy
tagi
polecamy
Niczuk - systemy zamocowań

Usuwanie wilgoci w domu - najlepsze sposoby

aktualizacja: 05-11-2020, 11:57 – artykuł promocyjny


Walka z wilgocią w domu powinna zacząć się od uświadomienia sobie skąd się bierze i w jaki sposób usunąć jej nadmiar. Główną przyczyną wilgoci może być niewłaściwa izolacja cieplna budynku lub źle działająca wentylacja. Czynnikiem sprzyjającym gromadzeniu się wilgoci są szczelnie zamknięte okna i drzwi wykonane z plastiku, które ograniczają wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo codzienne czynności wykonywane w domu (pranie, gotowanie, prasowanie, gorąca kąpiel) znacznie zwiększają poziom wilgotności w danym momencie i wymagają sprawnego odprowadzenia jej na zewnątrz. Sama wilgoć w domu nie jest problemem, kłopoty zaczynają się kiedy nie ma skutecznej drogi pozbycia się jej w dość krótkim czasie.

fot.: Ventec - usprawnienie nawiewu w domu ze szczelnymi oknami to pierwszy i najważniejszy krok w walce z nadmiarem wilgoci w domu

Carline - Wentylator SILVENTO firmy LUNOS idealny do zastosowania w blokach mieszkalnych.

fot.: Carline - Wentylator SILVENTO firmy LUNOS idealny do zastosowania w blokach mieszkalnych. Układ regulacji wentylatorów wyciągowych z wersji podstawowej można dodatkowo zaopatrzyć w czujnik wilgotności i temperatury. Dzięki temu system precyzyjnie dostosuje wydajność do warunków panujących aktualnie w pomieszczeniu. Latem przełączy się na najniższą wydajność, z kolei zimą i w czasie okresów przejściowych będzie regulował wilgotność.  To ochroni budynki przed nadmiarem wilgoci.  

 

Zobacz także:

Jak pozbyć się grzyba w mieszkaniu

 

Zgodnie z maksymą lepiej zapobiegać niz leczyć warto zwrócić uwagę na kilka symptomów ostrzegających nas, że coś jest nie tak. Są to zaparowane okna, długo nieschnąca podłoga i ręczniki, zapach stęchlizny unoszący się w powietrzu oraz czarne plamki pojawiające się na ścianie. Pomieszczeniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę jest łazienka - to tu produkujemy najwięcej wilgoci. Czasem warto zainwestować w niewielki wentylator, który pomoże nam pozbyć sie nadmiaru wilgoci.

fot.: Venture Industries - czujnik wilgotności HIG-2 oraz przykładowy wentylator łazienkowy

W innym razie grozi nam rozwój grzybów i pleśni na ścianach wraz z towarzyszącym mu nieprzyjemnym zapachem. Grzyby i pleśnie lubią miejsca wilgotne, ciemne i słabo wentylowane, ale również te zakurzone (za ciężkimi meblami, w trudnodostępnych rogach). Grzyby charakteryzują sie tym, że jeśli zakorzenią się głęboko w ścianę są bardzo trudne do usunięcia. Wtedy jedynym ratunkiem jest generalny remont. Jeśli problem zostanie zauważony w porę pomocne będą:
 

  • częste wietrzenie pomieszczeń
  • usprawnienie systemu wentylacji
  • osuszacze powietrza (niektóre modele wyposażone są dodatkowo w lampę UV likwidującą bakterie i zarazki oraz aktywny filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy).

 

 

fot.: D+H - elektryczny napęd BDT powoduje rozszczelnienie okna poprzez równomierne odsunięcie skrzydła od ramy na 6 mm, dzięki czemu dochodzi do powolnej wymiany powietrza bez konieczności stałego nadzoru, a nawet w czasie naszej nieobecności, gdyż okno pozostaje zaryglowane zachowując klasę odporności na włamanie RC2

 

 


 

Klima-Therm - osuszacz domowy Aerial DHKlima-Therm - osuszacz domowy Aerial DS

fot.: Klima-Therm - osuszacze Aerial

 

W przypadku głębokiego zaatakowania ścian przez grzyb prace należy rozpocząć od likwidacji grzybni - mechaniczne oczyszczenie (szczotką lub skucie tynku), po czym miejsce to należy zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. Następnie można położyć tynk i pomalować ścianę.

 

nawiewnik powietrza BrevisVents - nawiewnik

                          fot.: nawiewnik powietrza Brevis                        fot.: Vents Group - nawiewnik powietrza

Profilaktycznie warto także zabezpieczyć pomieszczenia szczególnie narażone na działanie wilgoci (pralnie, kuchnie, łazienki). W przypadku wykończenia płytkami ceramicznymi, warto pod nimi zrobić przeponę wodochronną (ściany należy pokryć ciekłą folią hydroizolacyjną, a w narożnikach ścian smarowanych folią trzeba ułożyć specjalne taśmy wzmacniające z włókna poliestrowego powleczonego kauczukiem). Jeśli ściany będą pomalowane farbami warto wybierać te wodoodporne, które zawierają środki hydrofobowe zatrzymujące wilgoć, dzięki czemu ta nie przedostaje się w głąb ścian.

 

fot.: Śnieżka - farba z mikrocząsteczkami srebra, zapobiegającymi rozwojowi mikroorganizmów rekomendowana do pomieszczeń narażonych na okresowe działanie wilgoci (łazienki, pralnie, kuchnie itp.)

 


Zobacz film: 
Wykrywanie miejsc zagrożonych wystąpieniem wilgoci ze SmartSondami Testo

Kombinacja temohigrometru testo 605i oraz pirometru testo 805i firmy Testo pozwala określić wilgotność powierzchni ściany.
 

 

Zobacz także:

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Przyrządy do pomiaru wilgotności powietrza - przeglądOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries, Ventec, Brevis, Vents Group, Testo, D+H, Śnieżka, Klima-Therm, Carline
Zobacz także
Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnej

Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnej

Hiszpańska firma ARCO jest obecna w 90 krajach na 5 kontynentach. Klienci docenili... ¬ więcej...

 
Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniem

Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniem

Zacząłeś na poważnie myśleć o przeprowadzeniu gruntownego remontu? A może chcesz... ¬ więcej...

 
Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Dobry projekt jest podstawą każdego udanego przedsięwzięcia w branży budowlanej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet