System Rosenberg ECFanGrid

Hewalex - patron sekcji


Czy warto inwestować w fotowoltaikę

artykuł promocyjny


Fotowoltaika jest procesem technologicznym warunkującym produkcję energii elektrycznej pochodzącej ze światła słonecznego. Do przemiany dochodzi w ogniwach fotowoltaicznych, które najczęściej wykonane są z krzemu monokrystalicznego lub tak zwane multikrystaliczne. Za sprawą płytki z półprzewodnika światło słoneczne padające na ogniwo doprowadza do powstania napięcia elektrycznego, które jest przekazywane na urządzenie odbierające energię i generuje przepływ prądu elektrycznego.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę

Na tej zasadzie oparte jest działanie elektrowni fotowoltaicznych nazywanych farmami słonecznymi. Źródło energii oprócz tego, że jest odnawialne i praktycznie darmowe, to dodatkowo stanowi część tzw. czystej energii. Oprócz zalet czysto ekologicznych istnieje również możliwość generowania zysków finansowych. Inwestycja w fotowoltaikę daje możliwość korzystania z wyprodukowanej energii na własne potrzeby co pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za energię z elektrownii. Nadwyżki wyprodukowanej energii można odsprzedać do sieci publicznej za ustaloną stawkę za kWh.

   Czy warto inwestować w fotowoltaikę

fot.: Immergas - system modułów fotowoltaicznych

Wśród wielu czynników przemawiających na korzyść tego rozwiązania istnieją wciąż spore bariery związane ze sporymi nakładami na inwestycję, która zwraca się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania. Ilość wyprodukowanej energii uzależniona jest od dostaw światła słonecznego, na które nie mamy wpływu. W polskim prawie wciąż jest spora luka regulacji związanych z gwarantowanymi cenami i warunkami przyłącza. W najbliższym czasie kwestie te mają zostać uregulowane stosownymi ustawami.


Dach wytwarzający energię elektryczną

fot.: Lindab SolarRoof™ - ekologiczny dach wytwarzający energię elektryczną za pomocą zintegrowanych paneli fotowoltaicznych

Czy warto inwestować w fotowoltaikę

fot.: Hewalex

Moduły fotowoltaiczne nie wymagają prac serwisowych ani żadnych innych nakładów finansowych w trakcie użytkowania, co przemawia na korzyść tego rozwiązania względem kolektorów słonecznych. Gwarancja to nawet 25 lat. Dodatkowo można starać się o dotacje na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych.


W sprzedaży dostępne są elektrownie fotowoltaiczne podłączone do sieci (on-grid) oraz autonomiczne (off-grid) z serią akumulatorów. Oprócz tego systemy te mogą być wyposażone w innowacyjne urządzenia podążające za ruchem Słońca, które instaluje się na konstrukcji nadążnej (tzw. tracker).


Poczytaj o fotowoltaice w portalu


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, Immergas, Hewalex,


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook