Bosch - patron


Kiedy warto wybrać kocioł dwufunkcyjny

artykuł promocyjny


Kocioł dwufunkcyjny przeznaczony jest do centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to ma wbudowany przepływowy podgrzewacz wody lub niewielki zasobniki c.w.u odpowiedzialne za ilość podgrzanej wody (zgodnie z mocą urządzenia). Tego typu rozwiązanie jest najlepsze w przypadku mieszkań wyposażonych w jedną łazienkę, czyli wszędzie tam, gdzie pobór wody w tym samym czasie ograniczony jest do jednego miejsca.

 

  

fot.: Immergas - kocioł dwufunkcyjny przepływowy

Kocioł dwufunkcyjny warto wybrać w przypadku niedużego domu, gdyż takie urządzenie można z powodzeniem umieścić w łazience czy w ciągu kuchennych szafek. Do tego typu instalacji najlepiej wybrać modele z zamkniętą komorą spalania co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Niewielkie rozmiary kotła oraz estetyczna obudowa kryją wszelką aparaturę odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie kotła. Dużym atutem dwufunkcyjnego kotła jest prosty montaż oraz niższa cena niż w przypadku modelu jednofunkcyjnego z zasobnikiem.


Junkers - kocioł w kuchni

fot.: Bosch Home Comfort kocioł zamontowany w kuchni

Zasada działania takiego kotła oparta jest na dwóch podstawowych procesach - ogrzewaniu domu oraz przygotowywanie ciepłej wody w chwili odkręcenia kranu. Dużą zaletą jest fakt, że nie trzeba magazynować ogrzanej wody, gdyż jest ona podgrzewana na bieżąco, ale należy się liczyć z tym, iż trzeba nieco spuścić zimnej wody nim poleci ta ciepła.

Lumea MPX

fot.: De Dietrich - wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX

Wpływa to również na konieczność montażu pieca o nieco wyższej mocy niż zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz większej niż kotła jednofunkcyjnego do takiej samej instalacji, co sprawia, że kocioł zazwyczaj pracuje ze sprawnością dużo niższą od nominalnej. Kocioł dwufunkcyjny najlepiej jest zamontować najbliżej głównego poboru ciepłej wody użytkowej.

 

Ogrzewacz przepływowy DHB

fot.: Stiebel Eltron -  ogrzewacz wody przystosowany do kilku punktów poboru wody. Idealnie nadaje się do instalacji w różnych miejscach: pod- jak i nad umywalką, zlewozmywakiem

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, De Dietrich, Bosch Home Comfort, Stiebel Eltron


Zobacz także
Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Efektywne ogrzewanie domów stanowi wyzwanie dla każdego inwestora. Priorytetem... ¬ więcej...
 
Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE jest dostępny w wersji bateryjnej oraz zasilanej napięciowo... ¬ więcej...
 
Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Palenie paliwami stałymi to gorący temat, a wybór kotła jeszcze nigdy nie był... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook