gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, szkołach

aktualizacja: 06-09-2018, 07:52 – artykuł promocyjny


Instalacja centralnego ogrzewania, aby sprawnie i bezawaryjnie działała, wymaga przeprowadzania co pewien czas modernizacji - czyszczenia i zabezpieczenia ihibitorem przed ponownym powstawaniem rdzy i gromadzeniem się osadów. Zabieg ten pozwoli nie tylko uniknąć takich problemów jak: zapowietrzanie się instalacji, zablokowanie pionów lub rur czy też niedogrzanie grzejników, ale również umożliwi nam uzyskanie oszczędności.

Instalację centralnego ogrzewania należy obowiązkowo wyczyścić przed montażem nowego kotła lub przed wymianą grzejników.

Kamień, szlam i rdza to najwięksi wrogowie instalacji. W większości kilku czy kilkunastoletnich budynków wielorodzinnych lub osiedli operacja czyszczenia chemicznego jest koniecznością. Bierze się to z jakości wody i niestety z polskich realiów - pseudo oszczędności, które już w fazie montażu i późniejszej eksploatacji instalacji doprowadzają do silnego zanieczyszczenia skutkującego utratą sprawności instalacji o 30% i więcej. Wynika to cżęsto z błędów w projekcie, braku specjalistycznych filtrów i odmulaczy, a co najważniejsze - stosowanie nieuzdatnionej wody (tj. bez obecości inhibitorów korozji).

Zobacz także: Ochrona kotłów i instalacji wodnych przed korozją

 

Profesjonalne systemy czyszczenia FERPRO

 

 

Czyszczenie chemiczne instalacji

 

Czyszczenie chemiczne instalacji pozwala na udrożnienie istniejących instalacji i przywrócenie im maksymalnej sprawności. Cały proces - w zależności od wielkości budynku, a tym samym instalacji c.o., rodzaju użytego preparatu i wybranego sposobu czyszczenia trwa od dwóch - trzech dni (przy użyciu pompy czyszczącej) do kilkunastu- kilkudziesięciu dni (czyszczenie “on-line” w trakcie eksploatacji systemu). Po prosesie czyszczenia należy koniecznie zabezpieczyć instalację inhibitorem korozji, bo proces rdzewienia i “zarastania” instalacji będzie sie ponawiał. Pamiętać należy, że pod nazwą inhibitora korozji ogólnie przyjęło się określać preparat nie tylko antykorozyjny, ale także anty-osadowy i zapobiegający skażeniu bakteriologicznemu - takim jest preparat CH-3 “FERPRO”.

Ferdom - preparat CH-3 ?FERPRO?

 

 

Wybór metody i okresu czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania

 

 • Podczas sezonu grzewczego, czyli podczas pracy systemu c.o. (tzw. “on-line”). Wskazany okres - koniec okresu grzewczego. Prace wykonane przez własną ekipę techniczną.
 • Poza sezonem grzewczym, stosując pompy czyszczące (pompowe zestawy czyszczące - agregaty). Prace wykonane przez własną ekipę techniczną.
 • Poza sezonem grzewczym, stosując pompy czyszczące (pompowe zestawy czyszczące - agregaty). Prace wykonane przez firmę zewnętrzną.

 

 

Proces czyszczenia wykonywany przez własną ekipę techniczną

 

Jeżeli mamy własną ekipę musimy podjąć decyzję w jakim okresie możemy wyczyścić instalację - w trakcie czy  poza sezonem grzewczym (miesiące wiosenne). Jeżeli mamy wyczyścić instalację poza sezonem grzewczym, to musimy mieć pompę czyszczącą. Koszt takiej pompy to około 5 000 zł netto. I oczywiście przy jednym budynku, powiedzmy z 50 mieszkaniami, inwestycja taka może być nieopłacalna. Ale gdy jest kilka bloków, lub więcej mieszkań, powiedzmy od 100 w górę - koszt zakupu pompy w rozłożeniu na jedno mieszkanie to tylko ok 50 zł. Ale o czym należy pamiętać to fakt, że pompą taką możemy też wyczyścić instalację ciepłej wody użytkowej. Czyli własciwe przy bloku z 50 mieszkaniami, gdy mamy do wyczyszczenia obie instalacjie c.o.o i c.w.u. zakup pompy będzie miał finansowe uzasadnienie.

Czyszczenie instalacji c.o. “on-line” w okresie grzewczym nie wymaga żadnej specjalistycznej aparatury. Okres czyszczenia (to zn. jak długo preparat czyszczący jest w instalacji) wynosi od 2 do 4 tygodni. Oczywiście nie mając własnej ekipy technicznej jesteśmy ograniczeni do punktu 3.

 

 

Czyszczenie podczas sezonu grzewczego - własną ekipą

 

Zalety - niska cena - proste w wykonaniu - najmniej kłopotliwe
Ale - Nie do wszytkich instalacji - brak kontroli doczyszczenia


Czyszczenie podczas pracy systemu grzewczego jest stosunkowo prostą operacją, ale oczywiście należy mieć własną ekipę, instalacja nie może być zbyt “problematyczna” np. z bardzo słabym przepływem, z całkowicie zablokowanymi  grzejnikami itp. Jak przy każdym czyszczeniu należy mieć instalację pod stałą kontrolą, szczególnie instalacje starsze, gdzie mogą wystąpic przecieki. Najlepszy czas to na zakończenie okresu grzewczego lub na jego początku, gdy temperatury zewnętrzne nie są zbyt niskie. Należy liczyć się z klikugodzinnymi przewami pracy instalacji na spuszczanie wody i ponowne jej napełnianie. Przerwa oczywiście może się wydłużyć ze względu na rozmiar instalacji lub ewentualne naprawy instalacji (np.  pojawiające  się przecieki).  W wypadku, gdy praca instalacji po procesie czyszczenia jest niezadawalająca, cały proces można powtórzyć.

Zobacz także: Czyszczenie i zabezpieczanie systemów c.o. wykonywane podczas pracy systemu

 

Ferdom - ppreparaty czyszczący SUPER-DS PRO ?FERPRO

 

 • Rekomendowane preparaty - czyszczący SUPER-DS PRO “FERPRO”, zabezpieczający CH-3 “FERPRO”.
 • Koszt obu preparatów- na 1 m3 (około 1200 m2) 2000 zł brutto  ( 1,67 zł/m2). Ceny podane na 07.2013.
 • Dopuszczone materiały w instalacji - bez ograniczeń, wykluczając metale silnie skorodowane
 • Inne koszty - brak / niewielkie

 

 

Czyszczenie poza sezonem używając pompy czyszczącej - własną ekipą

 

Zalety - Umiarkowana cena - dobre doczyszczenie sytemu
Ale
- Ekipa ze znajomością zagadnienia - konieczność zakupu pompy


Czyszczenie instalacji grzewczych (także ciepłej wody użytkowej) pompami czyszczącymi, a dokładniej mówiąc pompowymi zestawami czyszczącymi oraz buforowanymi środkami czyszczącymi jak DS-50 “FERPRO”, jest najskuteczniejszą drogą do regeneracji instalacji. W wypadku starszych instalcji c.o. (20-30 lat) z rurami stalowymi, z grzejnikami aluminiowymi (też bardzo podatnymi na korozję z nieuzdatnioną wodą) - czyli wszędzie tam gdzie przez korozję może wystąpić wyższe ryzyko przecieków zalecamy zastosowanie łagodniejszego preparatu DS-15 “FERPRO”.

Zobacz także: ZSE zestaw serwisanta FERPRO do pomp czyszczących

 

FERDOM - DS-50 silny środek czyszczący do instalacjiFERDOM - DS-15 Ferpro

 

Idealnym terminem czyszczenia instalacji jest czas tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Instalacja nieczynna kilka miesięcy może charakteryzować się zwiększoną twardością osadów a te, które w czasie sezonu grzewczego były w postaci szlamu, po kilku miesiącach mogą przejść w stan stały przez co usunięcie ich będzie trudniejsze, wymaga zastosowania zwiększonej dawki preparatu czyszczącego lub dłuższego okresu czyszczenia. Jednak oczywiście czyszczenie można dokonac w każdym momencie, gdy instalacja jest nieczynna a termin jest określony innymi czynnikami.

 

Ferdom - pompa czyszcząca Quantum 2 CF90

 

Moc pompy, wysokość podnoszenia i wielkość zbiornika pompy określają jak dużą  instalację lub jej sekcję możemy wyczyścić przy jednym podejściu. Jeżeli instalacja jest za duża czyścimy sekcję po sekcji lub pion po pionie. Są trzy modele pomp “FERPRO” rekomendowanych do czyszczenia dużych systemów:

 

 • PC208,
 • PC209,
 • PC210. 


Ich parametry są odpowiednio; wielkość zładu w całej instalacji lub sekcji instalacji; 300/450/700 litrów co w przybliżeniu odpowiada powierzchni 400/550/850m2.

Zobacz także: Pompy do czyszczenia instalacji grzewczych

Uwaga: Jeżeli urządzenia są pod dozorem UDT czyszczenia powinien wykonywać uprawnion osoba/firma.

 • Rekomendowane preparaty - czyszczący DS-50 “FERPRO”, (lub DS-15 “FERPRO”), zabezpieczający CH-3 “FERPRO”.
 • Koszt obu preparatów - na 1 m3 (około 1200 m2) 2700 zł brutto  (2,25 zł/m2)
 • Dopuszczone materiały w instalacji - bez ograniczeń, wykluczając metale silnie skorodowane
 • Inne koszty - koszt zakupu pompy od 5 000 zł netto.
 • Przeczytaj - “Czyszczenie instalacji podczas podczas jej pracy”.

 

 

Czyszczenie poza sezonem używając pompy czyszczącej - firma zewnętrzna

 

Zalety - Najwygodniejsz forma - dobre doczyszczenie sytemu
Ale - Najwyższa cena


Korzystając z profesjonalnych ekip mamy gwarancję że usługa zostanie wykonana na odpowiednim poziomie, w możliwie najkrótszym czasie. Firmy korzystają ze swojego doświadczenia w rozwiązywaniu problemów, które mogą wyniknąć w trakcie czyszczenia, mogą pomóc w modernizacji czyszczonej instlacji. Mogą też normlnie podjąć się okresowej kontroli instalacji i sprawdzania poziomu stężenia zabezpieczającego inhibitora. 


 • Rekomendowane preparaty - czyszczący DS-50 “FERPRO” (lub DS-15 “FERPRO”), zabezpieczający CH-3 “FERPRO”
 • Koszt obu preparatów- na 1 m3 (około 1200 m2) 2700 zł brutto  (2,25 zł/m2)
 • Dopuszczone materiały w instalacji - bez ograniczeń, wykluczając metale silnie skorodowane
 • Inne koszty - koszt robocizny firmy zewnętrznej (w zależności od obiektu, stanu instalacji itp)Zobacz także:
 


 

Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
www: www.ferdom.eu
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kocioł elektryczny i inwestycja w OZE

Kocioł elektryczny i inwestycja w OZE

Na energetykę wpływa wiele czynników, od polityki państwa dotyczącej klimatu,... ¬ więcej...

 
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet