zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Palnik na pelety

aktualizacja: 08-12-2017, 11:39 – artykuł promocyjny


Trendem, który od pewnego czasu jest widoczny na rynku paliw, jest wzrost zainteresowania ekologicznymi źródłami energii. Firma ZMK SAS, wychodząc na przeciw oczekiwań rynku, opracowała nowatorskie rozwiązanie palnika opalanego biomasą w postaci granulatu drzewnego - pellet* - SAS MULTI FLAME. Rozwiązanie to jest chronione patentem.

Cechuje go automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się, sprawne palenisko spalające dokładną porcję paliwa niezbędną do uzyskania zadanej temperatury. Bezpieczny transport biomasy zapewnia mechanizm dwóch ślimaków rozdzielonych kanałem przesypowym. Ruch podajników ślimakowych odbywa się przy pomocy kół zębatych napędzanych łańcuchem za pośrednictwem motoreduktora. Na rurze podajnika zastosowano zabezpieczenie w postaci czujnika temperatury drogi paliwowej.

 

SAS - Palnik na pelety SAS MULTI FLAMESAS - Palnik na pelety SAS MULTI FLAME

fot.: Palnik na pelety SAS MULTI FLAME

 

Dzięki takiej konstrukcji palnika paliwa do kotłów opalanych paliwami stałymi (w szczególności biomasą, wyeliminowane zostało ryzyko cofnięcia płomienia z komory paleniskowej do zasobnika opału w trakcie normalnej pracy, jak i postoju podajnika, a również w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej (brak zasilania). Zatem nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Dotychczas dostępne na rynku podajniki w szczególności biomasy wyposażone są w mechanizm pojedynczego ślimaka. System ten wymusza konieczność stosowania instalacji gaszenia tzw. „strażak". W przypadku wzrostu temperatury w układzie podającym paliwo następuje otwarcie zaworu i dochodzi do zalania paleniska wodą. Powoduje to konieczność dokładnego czyszczenia paleniska oraz komory kotła, co jest niezwykle praco- i czasochłonne.

Rozpalanie paliwa następuje automatycznie (zapalarka ceramiczna). Mechanizm odpopielania paleniska (ruszta ruchome) pozwala stosowanie paliwa „gorszej jakości”, posiadających tendencję do wytwarzania szlaki. Części paleniska narażone na wysoką temperaturę wykonano ze stali nierdzewnej żaroodpornej. Przestrzeń paleniska z kształtką szamotową i wielopunktowy dopływ powietrza zapewniają optymalne warunki spalania.

 

SAS - SAS SLIM 17kW z Palnikiem SAS MULTI FLAME (Przekrój)SAS - SAS MULTI z Palnikiem SAS MULTI FLAME (Przekrój)

fot.: Kocioł SAS SLIM 17kW z Palnikiem            fot.: SAS MULTI z Palnikiem              
   SAS MULTI FLAME (Przekrój)                 SAS MULTI FLAME (Przekrój)         


Nad całością pracy urządzenia czuwa moduł sterujący. Decyduje on o pracy elementów palnika (m. in. zapalarki paliwa, mechanizmu ruszt ruchomych wraz z czujnikiem pozycjonowania - hallotron). Regulator temperatury zamontowany na kotle steruje pracą wentylatora nadmuchowego, mechanizmu podawania paliwa, czujnika temperatury podajnika. Współpraca pomiędzy modułem sterującym pracą podajnika typu SAS MULI FLAME, a sterownikiem głównym kotła możliwa jest dzięki zastosowanej komunikacji przewodowej RS. Sprawne palenisko kotła pozwala na spalanie takiej ilości paliwa, jaka niezbędna jest do utrzymania zadanej przez użytkownika na sterowniku temperatury. Sterownik kotła dokonuje, więc ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle i na jej podstawie odpowiednio steruje pracą pomp obiegowych układu c.o. oraz pompy zasobnika c.w.u.

Zaletą kotła wyposażonego w palnik SAS MULTI FLAME jest prosta obsługa - okresowe uzupełnianie paliwa w zasobniku i usuwanie popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska.

Komfort użytkowania kotłów na pelety można dodatkowo podnieść poprzez rozbudowanie systemu podawania paliwa o podawanie z zewnętrznego zasobnika, który pomieści opał na cały sezon grzewczy.

Produkowany przez ZMK SAS palnik do spalania biomasy SAS MULTI FLAME dostępny jest w kotłach podajnikowych SAS MULTI (17-150kW) oraz SAS SLIM (14-48kW) zamiast retorty do spalania eko-groszku.

 

 

Czyszczenie

 

 

W celu oszczędnego zużycia paliwa oraz uzyskania deklarowanej mocy i sprawności cieplnej kotła niezbędne jest utrzymanie w należytej czystości przestrzeni paleniskowej palnika oraz kanałów konwekcyjnych wymiennika.
W przestrzeni paleniskowej szczególną uwagę należy zwrócić na okresowe oczyszczanie otworów (poz.1) w płycie paleniska automatycznego oraz na jego ściankach bocznych. Czynności te należy wykonywać po wygaszeniu kotła, gdy palenisko ostygnie do temperatury umożliwiającej bezpieczne czyszczenie urządzenia. Dostęp do paleniska możliwy jest po zdjęciu obudowy (część górna, poz.2), przy użyciu dostępnych narzędzi (np. pogrzebacz), wykorzystując uchwyt montażowy na obudowie (poz.4). Demontaż obudowy należy przeprowadzić ostrożnie tak, aby nie uszkodzić zamontowanej w niej kształtki ceramicznej - szamotu (poz.3). Po demontażu obudowy należy oczyścić również powierzchnię kształtki ceramicznej z pozostałości po spalaniu biomasy (popioły, spieki). Dodatkowo należy dokonywać okresowego oczyszczania znajdującej się pod paleniskiem komory powietrznej, w której gromadzi się popiół spadający z płyty paleniska automatycznego. Czyszczenia takiego dokonuje się poprzez wyczystkę komory powietrznej (poz.6), która znajduję się pod paleniskiem automatycznym. Okresowego czyszczenia wymaga również kanał nadmuchowy (poz.5) doprowadzające powietrze do procesu spalania. Po oczyszczeniu paleniska należy zamknąć wyczystkę komory powietrznej oraz zamontować obudowę paleniska wraz z kształtką ceramiczną.

Mechanizm czyszczenia paleniska wykonuje cykliczne przedmuchy oraz ruch rusztowin. Spalanie gorszej jakości paliw może powodować gromadzenie się na płycie paleniska (część stała) pozostałości w postaci popiołu. Wówczas należy zdemontować obudowę paleniska i usunąć popiół do szuflady popielnicowej. Gromadzenie popiołu nie jest wadą w działaniu palnika a konsekwencją spalania paliw gorszej jakości. Sterowanie pracą podajnika paliwa, wentylatora nadmuchowego odbywa się automatycznie w zależności od zapotrzebowania na moc cieplną. Częstotliwość załączania mechanizmu ruszt ruchomych (poz.7) należy dostosować w zależności od jakości stosowanego paliwa.

Istotnym również dla prawidłowej eksploatacji paleniska jest czyszczenie wymiennika kotła (wg załączonej DTR kotła) oraz przewodu kominowego.

 

 

Zakończenie palenia

 

Po zakończeniu sezonu grzewczego lub w innych przypadkach planowanego wyłączenia kotła należy doprowadzić do wypalenia się zasypanej porcji paliwa. Po wygaszeniu kotła i ostudzeniu należy usunąć z paleniska wszystkie pozostałości po spalonym paliwie i dokonać czyszczenia oraz konserwacji całego kotła. Na okres przerwy w funkcjonowaniu kotła w szczególności zabezpieczyć należy mechanizm podający paliwo do komory paleniskowej. W okresie przestojów w pracy kotła zalecane jest pozostawienie otwartych drzwiczek w celu zabezpieczenia wymiennika przed wykraplaniem wilgoci (przedwczesna korozja). Jeżeli kocioł został wyłączony z pracy należy uruchamiać raz na tydzień mechanizm podajnika. Dzięki temu unika się zablokowania ślimaków wewnątrz rury oraz mechanizmu ruszt ruchomych. Na okres przerwy w sezonie grzewczym nie należy spuszczać wody z kotła i instalacji. W przypadku awaryjnego wygaszenia kotła rozpalone paliwo należy usunąć do blaszanych pojemników i wynieść na zewnątrz kotłowni.
 
UWAGA: Nie wolno gasić paliwa wodą w pomieszczeniu kotłowni!


 

Kontakt w sprawie produktów:

ZMK SAS Spółka z o. o.
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

MAGI 2 to rozwiązanie spełniające większość oczekiwań Instalatorów. To... ¬ więcej...

 
Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Jakość powietrza oraz troska o środowisko naturalne to główne przesłanki... ¬ więcej...

 
Wodomierze, ciepłomierze, moduły komunikacyjne - nowe produkty w ofercie Apator Powogaz SA

Wodomierze, ciepłomierze, moduły komunikacyjne - nowe produkty w ofercie Apator Powogaz SA

Pierwsza połowa 2020 była czasem premier dla Apator Powogaz SA. W 2019 prowadzono... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet