zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Rozwiązania zwiększające komfort użytkowania kotłów na biomasę

aktualizacja: 05-11-2015, 08:27 – artykuł promocyjny


W Polce ciągle najpopularniejszą metodą ogrzewania domów, są kotły grzewcze. W ostatnim czasie rośnie popularność technologii spalania paliw alternatywnych, takich jak: pelety, paliwa pochodzenia rolniczego, co ma wpływ na rozwój konstrukcji kotłów na biomasę. Dzisiaj dostępność na rynku kotłów na biomasę zarówno zagranicznych jak i krajowych, jest ogromna.

Z ekonomicznego punktu widzenia idealnym rozwiązaniem jest kocioł umożliwiający spalanie różnych paliw w tym samym urządzeniu, a więc wielopaliwowy, uniwersalny zapewniając nam bezpieczeństwo energetyczne i komfort finansowy, bo nie skazujemy się tylko na jeden rodzaj paliwa.

kocioł na węgiel sortymentu groszek ekogroszek oraz inne paliwa zasypowe SAS AGRO-ECO Wieloletnie doświadczenie w produkcji kotłów na biomasę pozwoliło opracować w ZMK SAS nowatorski system podawania paliwa z mechanizmem dwóch ślimaków oraz kanałem przesypowym (opatentowane rozwiązanie) zastosowanym w kotle SAS AGRO-ECO a także w najnowszym rozwiązaniu – palniku na pelety SAS MULTI FLAME.  Dotychczas dostępne na rynku podajniki biomasy wyposażone w pojedynczą spiralę transportową oraz zabezpieczenie w postaci „strażaka” są uciążliwe w eksploatacji. W przypadku wzrostu temperatury w układzie podającym paliwo następuje otwarcie zaworu - zalania paleniska wodą. Powoduje to konieczność dokładnego czyszczenia komory kotła niezwykle praco- i czasochłonnego. W przypadku podajnika ZMK SAS transport paliwa z zasobnika opału do komory paleniskowej odbywa się tak, aby wyeliminować niebezpieczeństwo cofnięcia płomienia do zasobnika opału w trakcie normalnej pracy, postoju podajnika, a również w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.

Nowatorskie rozwiązanie oparte o układ dwóch ślimaków z odpowiednio zestopniowaną prędkością podawania paliwa zwiększa bezpieczeństwo użytkowania kotła bez konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia mechanicznego. Standardowo kocioł posiada również zabezpieczenie elektroniczne w postaci czujnika temperatury podajnika.

 

SAS - Palnik na pelety SAS MULTI FLAME

fot.: Palnik na pelety SAS MULTI FLAME


Narażone na wysoką temperaturę części paleniska w kotle SAS AGRO-ECO i w palniku SAS MULTI FLAME wykonane są ze stali żaroodpornej oraz materiałów ceramicznych. Ceramika zapewnia optymalne warunki do procesu spalania peletów zwiększając efektywność paleniska oraz przedłużając jego żywotność. Automatyczny zapłon paliwa oraz system podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury sprawia, iż kocioł może w pełni sprawnie pracować nawet przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc cieplną (możliwość ciągłej pracy oraz współpracy z zasobnikiem c.w.u. w okresie letnim). Dodatkowo wyposażenie paleniska w mechanizm odpopielania (ruszta ruchome) pozwala na zastosowanie paliw „gorszej jakości” posiadających tendencję do wytwarzania szlaki.

Wielopunktowy dopływ powietrza zapewnia optymalne warunki spalania.
Sterownik na kotle steruje pracą wentylatora nadmuchowego, mechanizmu podawania paliwa, czujnika temperatury podajnika. W palniku SAS MULTI FLAME moduł sterujący czuwający nad pracą urządzenia współpracuje ze sterownikiem głównym kotła dzięki komunikacji przewodowej RS.

Zaletą kotła wyposażonego w palnik SAS MULFI FLAME jest prosta obsługa - okresowe uzupełnianie paliwa w zasobniku i usuwanie popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska.

Palnik SAS MULTI FLAME
przystosowany został do łatwego montażu w kotłach podajnikowych SAS MULTI (17-150kW) i SAS SLIM (14-48kW). To rozwiązanie odpowiada aktualnym potrzebom rynku nastawionego na uniwersalność, możliwość szybkiej zmiany paliwa, ale przy zastosowaniu odpowiedniego palnika do wybranego rodzaju paliwa.

Możliwość wyposażenie kotła SAS SLIM w dodatkowy palnik na pelety oprócz standardowej retorty do spalania eko-groszku to nie jedyna zaleta konstrukcji kotła.

SAS - Kocioł SAS SLIM z zamontowanym  palnikiem SAS MULTI FLAMEOddzielne, tradycyjne palenisko pozwala na spalanie także innych paliw np. sezonowanego drewna. Choć kocioł wydaje się podobny do poprzedniego modelu SAS MULTI to jednak ma dodatkowe zalety ważne przy małej kotłowni.  

Rozwiązanie konstrukcyjne z poziomymi kasetami umożliwia łatwe czyszczenie wymiennika i możliwość podłączenia urządzenia nawet w małej kotłowni, czy w budynkach o zapotrzebowaniu cieplnym już od 14 kW. Współczesne domy jednorodzinne budowane według najnowszych standardów, energooszczędne, wymagają odmiennego podejścia. Wyraźna  stała się przewaga w budownictwie domów znacznie mniejszych kubaturowo gdzie każdy metr powierzchni jest starannie zagospodarowany włączając w to pomieszczenie na kotłownię.

Komfort użytkowania kotłów na pelety można dodatkowo podnieść poprzez rozbudowanie systemu podawania paliwa o podawanie z zewnętrznego zasobnika, który pomieści opał na cały sezon grzewczy.

Kontakt w sprawie produktów:

ZMK SAS Spółka z o. o.
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

MAGI 2 to rozwiązanie spełniające większość oczekiwań Instalatorów. To... ¬ więcej...

 
Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Jakość powietrza oraz troska o środowisko naturalne to główne przesłanki... ¬ więcej...

 
Wodomierze, ciepłomierze, moduły komunikacyjne - nowe produkty w ofercie Apator Powogaz SA

Wodomierze, ciepłomierze, moduły komunikacyjne - nowe produkty w ofercie Apator Powogaz SA

Pierwsza połowa 2020 była czasem premier dla Apator Powogaz SA. W 2019 prowadzono... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet