NTS Energy


Chłodzenie pompą ciepła

artykuł promocyjny


Pompy ciepła mogą służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale można je także wykorzystać do zapewnienia odpowiedniego komfortu temperaturowego - chłodzenia. Firma Dimplex oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie grzania oraz chłodzenia przy pomocy jednego systemu z wykorzystaniem pomp ciepła.

pomy ciepła glen dimplex

Rodzina rewersyjnych pomp ciepła Dimplex do zastosowań indywidualnych i komercyjnych

 

W okresie grzewczym pompa ciepła pracuje w trybie grzania oraz np. przygotowania ciepłej wody użytkowej, natomiast w okresie letnim przy pomocy tego samego systemu dystrybucji pompa ciepła dostarcza chłód do obiektu, przy jednoczesnym wykorzystaniu ciepła odpadowego do grzania np. ciepłej wody użytkowej lub wody w basenie.

Jeżeli w układzie wykorzystywana jest pompa ciepła typu solanka-woda z dolnym źródłem w postaci sond pionowych, to można zastosować w takim układzie chłodzenie tzw. pasywne. Polega ono na wykorzystaniu energii dolnego źródła bez wykorzystania układu samej pompy ciepła (sprężarki). Chłód jest dostarczany do budynku bez wykorzystania sprężarki dzięki czemu zużycie energii do pracy takiego systemu jest niewielkie. Energia dolnego źródła jest przekazywana do systemu chłodzenia poprzez wymiennik pośredni. Taki układ najczęściej jest wykorzystywany z ogrzewaniem płaszczyznowym (np. ogrzewanie podłogowe).  

 

Jeżeli w obiekcie wykorzystywany jest tradycyjny system ogrzewania z grzejnikami, to należy przewidzieć modernizację układu o urządzenia dystrybucji chłodu. Mogą to być np. klimakonwektory wentylatorowe. Efektem zastosowania rewersyjnej, a więc odwracalnej pompy ciepła Dimplex typu powietrze-woda lub solanka-woda jest znaczna oszczędność kosztów, ponieważ nie muszą być instalowane dwa oddzielne systemy ogrzewania oraz chłodzenia. Poza tym sprawności pomp ciepła znaczenie przewyższają popularnie dostępne urządzenia grzewcze oraz chłodnicze.

Przy zastosowaniu rewersyjnych pomp ciepła, powstałe ciepło można wykorzystać w procesie chłodzenia do efektywnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub też do zaopatrywania dodatkowych odbiorników ciepła (np. ogrzewanie basenu).

 

 

Chłodzenie aktywne

 

Rewersyjne pompy ciepła skonstruowane są w oparciu o pojedynczy moduł chłodniczy, czyli ten sam obieg termodynamiczny może pracować w trybie grzania lub chłodzenia. Przełączenie trybów następuję dzięki zintegrowanemu zaworowi czterodrogowemu. Wówczas przy przełączeniu w tryb chłodzenia „aktywnego" pracuje również sprężarka pompy ciepła.

 

Dimplex - odwracajna pompa ciepła - tryb grzaniaDimplex - odwracajna pompa ciepła - tryb chłodzenia

 

 

Chłodzenie pasywne

 

W przypadku chłodzenia biernego, istniejący niski poziom temperatury, np. wody gruntowej lub gruntu zostanie przekazywany na system ogrzewania za pomocą stosownego wymiennika ciepła.

W przeciwieństwie do aktywnego chłodzenia nie jest przy tym wykorzystywana sprężarka pompy ciepła. Pozostaje ona „bierna".

 

Pompa ciepła z chłodzeniem pasywnym może pracować w następujących trybach:

 

  • chłodzenie z równoległym przygotowaniem ciepłej wody
  • chłodzenie pasywne (pompa ciepła wyłączona)
  • tryb grzania
  • przygotowanie ciepłej wody
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Dimplex Polska Sp. z o. o.


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook