Kolektory słoneczne - komfort i oszczędności energii

artykuł promocyjny


Zanim przystąpimy do prac związanych z instalacją solarną, powinniśmy najpierw podjąć decyzję odnośnie sposobu jej zastosowania, a mianowicie: czy kolektory mają nam służyć jedynie do wspomagania przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy też chcemy także je wykorzystać do centralnego ogrzewania budynku.


Buderus oferuje kompletne pakiety urządzeń do obu systemów. Należy jednak pamiętać, iż instalacja solarna nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Mogą zdarzyć się bowiem dłuższe okresy złej pogody w czasie, w którym zapewniony musi zostać również komfort mieszkańców. Dlatego należy wyposażyć instalację w dodatkowe źródło ciepła np. kocioł gazowy.


W celu dokonania w sposób optymalny doboru wielkości powierzchni kolektorów słonecznych, pojemności zasobnika oraz rodzaju kompletnej stacji pompowej, należy uwzględnić wpływ następujących czynników:

 

  • miejsce montażu instalacji słonecznej;
  • nachylenie dachu - optymalny kąt w okresie całorocznej eksploatacji powinien wynosić ok. 400;
  • usytuowanie dachu w stosunku do kierunków świata - położenie kolektora nie powinno odbiegać od kierunku południowego o +/-150;
  • wielkość oraz rozkład czasowego zużycia c.w.u. - należy ustalić dzienne średnie zużycie c.w.u.


Mając wyliczoną powierzchnię kolektorów słonecznych, należy zastanowić się nad sposobem ich montażu. Kolektory słoneczne marki Buderus można instalować zarówno na dachach skośnych jak i płaskich oraz na fasadach budynku.


Dla małych instalacji powinno się zastosować połączenie szeregowe, natomiast dla dużych instalacji należy zastosować połączenie równoległe. W ten sposób osiągnięty zostanie równomierny przepływ czynnika przez pole kolektorów. Zaleca się również, aby liczba kolektorów przypadająca na jeden rząd, była taka sama.


Wybór stacji pompowej dla małych instalacji może się odbyć w oparciu o liczbę kolektorów. Kompletne stacje solarne oferowane przez markę Buderus wyposażone są we wszystkie niezbędne części składowe (pompa obiegu solarnego, zawór bezpieczeństwa (6bar), hamulec hydrauliczny, element do pomiaru strumienia objętości, manometr, zawór kulowy ze zintegrowanym termometrem na zasilaniu i powrocie obiegu solarnego). Przystosowane są odpowiednio do obsługi: 5, 10, 20 lub 50 kolektorów.


Jednak przy dużych instalacjach, wymagających większej powierzchni kolektorów należy uwzględnić sumę oporów oraz wymagany przepływ objętościowy przez instalację.


Ważne jest, aby podczas realizacji instalacji solarnej, starannie wykonać izolację termiczną, co pozwoli na zmniejszenie do minimum strat ciepła. Kolektory słoneczne, stacje pompowe oraz zasobniki solarne marki Buderus dostarczane są wraz z wykonaną fabrycznie izolacją cieplną.


W instalacji solarnej musi zostać zamontowane naczynie wzbiorcze, które przejmuje zmiany objętości czynnika solarnego związane ze zmianą jego temperatury. Natomiast w najwyższym punkcie instalacji należy zastosować odpowietrznik. Alternatywą do odpowietrznika jest separator powietrza montowany w kotłowni osobno lub wraz ze stacją solarną. Na króćcu wylotowym ciepłej wody z zasobnika powinien zostać zainstalowany zawór mieszający, którego zadaniem jest zabezpieczenie użytkowników przed zbyt wysoką temperaturą c.w.u..


Marka Buderus posiada w swojej ofercie kolektory słoneczne Logasol SKT1.0, SKN4.0, CKN2.0, SKR CPC, podgrzewacze solarne Logalux SM oraz SMS, a także pakiety solarne SOLAR 200, 200+, 300 oraz 300+.

 

Buderus - Płaski kolektor słoneczny Logasol CKN2.0

 

Płaski kolektor słoneczny Logasol CKN2.0 dzięki wysokoselektywnej powłoce PVD aluminiowego absorbera, zapewnia stałe, wysokie uzyski cieplne. Jego zaletami są także niewielka waga i możliwość montażu zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim.

 

Biwalentny zasobnik c.w.u. Logalux SMBiwalentny zasobnik c.w.u. Logalux SMS

   Logalux SM                    Logalux SMS    

 

W ofercie Buderusa znalazły się także ładowane za pomocą dwóch wężownic, biwalentne podgrzewacze pojemnościowe c.w.u. - Logalux SM i Logalux SMS. Zastosowana w Logalux SM, wolna od związków FCKW osłona izolacyjna sprawia, że straty ciepła są niewielkie. Zaletą tego podgrzewacza jest wysoki współczynnik wydajności NL oraz dostępność w kilku wersjach o różnych pojemnościach (200, 300, 400, 500, 750 i 1000 litrów). Z kolei podstawowymi zaletami Logalux SMS są zintegrowane komponenty (stacja solarna i grupa pompowa), możliwość przyłączenia grzałki elektrycznej i montażu pompy z prawej lub lewej strony. Logalux SMS dostępny jest w dwóch pojemnościach (290 i 400 litrów). Istnieje możliwość wyboru kolorystyki urządzenia, ponieważ obudowa występuje w trzech kolorach, niebieskim, białym i srebrnym.

 

Buderus - pakiety solarne

 

Buderus wprowadził na rynek również pakiety solarne do podgrzewania c.w.u. (SOLAR 200, SOLAR 200+, SOLAR 300, SOLAR 300+). Składają się one z kolektorów płaskich, zestawów montażowych na dach skośny, podłączenia hydraulicznego pola kolektorów, naczynia wzbiorczego, płynu solarnego, podgrzewacza solarnego Logalux, dwudrogowej stacji solarnej z wbudowanym separatorem powietrza oraz zintegrowanym regulatorem instalacji solarnej SC20, w wersji „+” z modułem MS100 umożliwiającym komunikację pomiędzy kotłem marki Buderus, a instalacją solarną. Stworzono je z myślą o różnych grupach użytkowników, liczących w zależności od pakietu od dwóch do pięciu osób.


Istnieje możliwość przedłużenia gwarancji na niektóre kolektory słoneczne marki Buderus nawet do 10 lat. Wydłużony okres gwarancji wynosi, w zależności od modelu:
 

  • płaskie kolektory słoneczne Logasol CKN* I Logasol SKN* - 10 lat
  • próżniowe kolektory słoneczne Logasol SKR* i płaskie kolektory słoneczne Logasol SKT1.0  - 2 lata


* Warunkiem utrzymania gwarancji jest wykonywanie przez Autoryzowanego Partnera Handlowego Buderus lub Autoryzowanego Serwisanta Buderus przeglądu instalacji solarnej co 24 miesiące (usługa odpłatna).


Po przeprowadzeniu prawidłowego doboru powierzchni kolektorów słonecznych oraz wszystkich elementów składowych instalacji, pozostaje wykonanie poprawnego montażu. Zaleca się korzystanie z usług autoryzowanych instalatorów marki Buderus, którzy dzięki swojemu doświadczeniu zagwarantują długotrwałą, bezawaryjną i oszczędną pracę urządzeń.

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne mogą być wartościowym dodatkiem do systemu ogrzewania domu, zwłaszcza... ¬ więcej...
 
Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Kolektory słoneczne to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala w... ¬ więcej...
 
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook