
- Polska pompa ciepła IGLOO MultiTherma
- Nowa pompa ciepła od KOSPEL
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze
- Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?



Pompy ciepła - kryteria doboru, zasada działania
artykuł promocyjny
Pompa ciepła jest urządzeniem, które umożliwia przekazywanie ciepła ze źródła o niskiej temperaturze (np. ok. 0°C) do źródła górnego o temperaturze do 60°C. Transport energii cieplnej odbywa się za pośrednictwem doprowadzonej do pompy ciepła energii elektrycznej.
W układach z pompą ciepła możliwe jest wykorzystanie zarówno strony ciepłej (górne źródło) jak i strony zimnej (dolne źródło). Stronę ciepłą wykorzystuje się np. do celów grzewczych, stronę zimną można wykorzystać w przypadku zapotrzebowania na chłód, a więc np. w klimatyzacji lub chłodnictwie.
Efektywność pompy ciepła jest stosunkiem energii odebranej z pompy ciepła do energii włożonej w napęd pompy ciepła.
Kryteria doboru pomp ciepła
Dobór pompy ciepła powinien być poprzedzony obliczeniami cieplnymi obiektu. W obliczeniach tych ujmuje się zyski ciepła jawnego i utajonego, infiltrację powietrza i wentylację. Ważne jest także położenie geograficzne, wietrzność, nasłonecznienie i inne specyficzne elementy istotne dla ogrzewania lub klimatyzacji obiektu.
Nieuwzględnienie któregokolwiek z czynników może spowodować poważną różnicę pomiędzy rzeczywistym, a wyliczonym zapotrzebowaniem mocy co w konsekwencji skutkuje niewłaściwym doborem mocy pompy ciepła.
Dlatego zawsze warto przewymiarować moc pompy odniesieniu do zapotrzebowania cieplnego by w pełni korzystać z tego ekologicznego i nieskończonego żródła ciepła.
Pompy ciepła a ekologia
Pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska. Jako urządzenia elektryczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń.
Niska energochłonność urządzenia powoduje, że całkowity równoważnik efektu cieplarnianego jest niższy od niemal wszystkich innych systemów grzewczych.
Wynika to przede wszystkim z zastosowania czynnika chłodniczego z grupy HFC, który jest nieszkodliwy dla warstwy ozonowej.
|

![]() | Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwiękPraca każdego urządzenia wiąże się z emisją hałasu, czyli dźwięku. W przypadku... ¬ więcej... |
![]() | Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego DomuW dobie rosnących cen energii i zwiększonej świadomości ekologicznej, odpowiedni wybór... ¬ więcej... |
![]() | Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjneMontaż i lokalizacja pompy ciepła na działce oraz w budynku to ważna kwestia, na którą... ¬ więcej... |

![]() Pompy ciepła IGLOO |
![]() Castrads |
![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |