gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Drewno na ogrzewaniu podłogowym

aktualizacja: 19-10-2021, 07:38 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności i coraz częściej zwiększa się również zakres jego zastosowania. I tu powstaje pytanie dotyczące tego, czy możliwe jest bezpieczne i skuteczne użytkowanie tego typu systemu grzewczego w pomieszczeniach z drewnianą podłogą. Oczywiście drewno na ogrzewaniu podłogowym jest realizacją do wykonania, jednak bardzo ważne jest by zwrócić uwagę na dobór gatunku drewna, jak również rodzaj posadzki i zadbać o renomowanego wykonawcę.

System ogrzewania podłogowego ROTH

fot.: Roth - system ogrzewania podłogowego


Połączenie parkiet i podłogówka bardzo często uważane jest za związek ryzykowny, jednak zarówno drewniana podłoga jak i ogrzewanie podłogowe mają wiele zalet i uroku, dzięki czemu trudno z nich zrezygnować. Dlatego konieczne jest dobieranie takich rozwiązań, które umożliwią cieszenie się tymi rozwiązaniami technicznymi w naszym wymarzonym domu.

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Dywan, wykładzina, deska na ogrzewaniu podłogowym - porównanie oporu cieplnego

 

 

Jaki typ podłogówki wybrać do drewnianej podłogi

 

Ogrzewanie podłogowe do pomieszczeń z drewnianą podłogą - różne warianty

 

 • Ogrzewanie podłogowe wodne - trudności w realizacji
   

- konieczne będzie podniesienie temperatury wody na kotle, przez co mogą wzrosnąć koszty ogrzewania;

- konieczność zaprojektowania stref brzegowych (miejsc nieco zimniejszych niż pozostała część pomieszczenia, ze względu na sąsiedztwo okien lub drzwi) z gęstszym rozstawem rur może doprowadzić do nierównej pracy drewnianej podłogi i rozsychania się parkietu. Dlatego często trzeba zrezygnować z tego typu zabiegów.

 

 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe - trudności w realizacji
   

- wolne oddawanie ciepła, ze względu na izolacyjność drewna, może przyczynić się do przegrzewania się przewodów oraz miejscowych uszkodzeń instalacji;

- konieczność zastosowania automatycznych regulatorów temperatury - termostatów i czujników temperatury posadzki zlokalizowanych między przewodami lub przewodów samoregulacyjnych. Pomogą one ustawić temperaturę tak by nie przekraczała zalecanej (zazwyczaj nie wyższą niż 27oC).  Przedsięwzięcie to wpłynie na wzrost kosztów instalacyjnych.

ogrzewanie podłogowe posadzek drewnianych - samoregulujące przewody grzejne Raychem

fot.: nVent Thermal Polska - ogrzewanie podłogowe posadzek drewnianych z wykorzystaniem samoregulujących przewodów grzejnych Raychem

 

 

Jakie drewno wybrać do ogrzewania podłogowego

 

Optymalne połączenie to twarde gatunki drewna, o określonych warunkach fizycznych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na współczynnik skurczu - im wyższy tym gatunek drewna jest mniej odporny na wahania temperatury i wilgotności. Wysoki współczynnik skurczu może skutkować powstawaniem nieestetycznych szczelin.
 

Kolejnym ważnym elementem, który należy rozważyć to kwestia wyboru litego lub klejonego warstwowo drewna. Ta druga opcja jest korzystniejsza, ze względu na krzyżową konstrukcję deski, która ogranicza pracę drewna.
 

Raczej nie zaleca się stosownie tradycyjnego parkietu i litych desek, gdyż są one znacznej grubości i generują zbyt duży opór cieplny, który będzie tamował odpływ ciepła do pomieszczenia. Ze względu na opór cieplny nie powinno się stosować podłóg grubszych niż 15 mm. Trzeba pamiętać o tym, że drewno to dobry izolator, co w przypadku ogrzewania podłogowego działa na niekorzyść inwestora generując straty i zmniejszając efektywność pracy systemu grzewczego.


Przy ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzą się podłogi wykonane w technologii trójwarstwowej i układane w systemie pływającym, czyli bez użycia kleju. Jeśli jednak wybierzemy podłogę klejoną do posadzki konieczne jest zastosowanie kleju wysokoelastycznego i odpornego na wysokie temperatury, np. klej REVIN Al firmy Vermeister lub MK 92 S firmy Uzin.

Piktogram ogrzewanie podłogoweWybór systemu montażu oraz materiałów używanych do tego celu musi być przemyślany i świadomy. Konieczne jest dobieranie tworzyw odpowiednio oznaczonych. Zyskamy dzięki temu pewność, że dany materiał przeznaczony jest do założonego celu i sprawdzi się w narzuconych mu warunkach. Materiały wykorzystane przy instalacji ogzrewania podłogowego muszą posiadać znak graficzny informujący, że zachowają swoje właściwości w przy podwyższonej temperaturze.

fot.: Piktogram "Produkt przystosowany
do ogrzewania podłogowego"Polecane gatunki:

 • rodzime: dąb, dąb czerwony, buk, klon,
 • egzotyczne: badi, bubinga, dussie, iroko, jatoba, mutenye, padouk, wenge


Zwłaszcza ta druga kategoria polecana jest do pomieszczeń, w których montuje się ogrzewanie podłogowe. Wykazują one lepsze parametry skurczu i przewodzenia ciepła. Dla zapewnienia długotrwałości i estetyki podłogi konieczne jest fachowe podejście oparte na staranności wykonania, doboru materiałów i technologii. Sprzymierzeńcem do ekstrawaganckiego zestawienia, w którym piękno naturalnego drewna łączy się z ciepłem z podłogówki jest nowoczesna technologia, której zawdzięczamy podłogi wielowarstwowe. 

 

Montaż podłogi

 

W czasie prac montażowych należy przestrzegać zaleceń producenta. Wstępnie należy ustawić ogrzewanie na powierzchni posadzki. Nastawia się wówczas temperaturę 18oC i taki stan utrzymuje przez kilkanaście dni po czym można system zainstalować. Następnie pozostawia się tak przygotowany system na czas rozruchu i stopniowo zwiększa temperaturę o 1-2oC każdego dnia, aż do uzyskania optymalnej (nie większej niż 26oC na powierzchni podłogi).

Instalację ogrzewania podłogowego zatapia się w wlewce jastrychowej (cementowej lub anhydrytowej) albo w masie samopoziomującej. Istotne znaczenie ma odpowiedni stopień wyschnięcia tej warstwy przed ułożeniem drewnianego wykończenia. w innym wypadku pozostałą wilgoć wchłonie parkiet i dojdzie do jego wypaczenia. Okres osiągnięcia odpowiedniej wilgotności to 21 dni w przypadku wylewki cementowej i 7 dni - anhydrytowej (w optymalnych warunkach).   

W czasie trwania prac parkieciarskich należy utrzymywać temperaturę posadzki na poziomie 15-18oC i wilgotności w granicach 55%. Takie warunki powinny być zachowane jeszcze przez około tydzień. Parkiet powinien leżakować w pomieszczeniu docelowym, dzięki czemu wyrówna się jego poziom wilgotności.

 

Zalecenia w czasie użytkowania:

 

 • Drewno ułożone na ogrzewaniu podłogowym podlega dużej zmianie temperatur i wilgotności , w związku z czym powstawanie niewielkich, włosowych szczelin jest procesem nie uniknionym i trzeba pamiętać o tym nieudogodnieniu
 • Bez względu na zastosowany system grzewczy w pomieszczeniu należy utrzymywać stałą wilgotność względna na poziomie 45–60 % przez cały rok
 • Podłoga powinna byc ogrzewana całościowo, a wartość temperatury podłogi nie może przekroczyć 26oC
 • Parkiet wykonany na ogrzewasniu podłogowym gorzej reaguje na wilgoć niż w wydaniu klasycznym, dlatego trzeba pamiętać o stabilnych warunkach higroskopijnych.

 

Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym wymaga solidnego podejścia i profesjonalnego wykonania - od projektu po prace wykończeniowe. Tylko takie warunki zapewnią właściwe użytkowanie i estetykę naszej podłodze.

 

Ogrzewanie podłogowe na drewnianych stropach

 

Zastosowanie powierzchniowego systemu grzania podłogowego w domach o konstrukcji drewnianej również jest inwestycją realną do wykonania. Takie rozwiązanie w swojej ofercie ma marka Uponor, która w technologii Siccus wykorzystującej suchą zabudowę przy użyciu płyt podłogowych. Lekka konstrukcja nie obciąża legarów i dodatkowo wpływa na lepsze parametry termiczne układu.
 POLECAMY:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: nVent Thermal Polska, Roth


Zobacz także
Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest wszechobecne w dzisiejszym budownictwie. Jak dobrać do... ¬ więcej...

 
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet