
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Idealna regulacja hydrauliczna - równoważenie instalacji
aktualizacja: 01-09-2020, 10:58 – artykuł promocyjny
Celem każdej instalacji grzewczej i chłodniczej jest zapewnienie wymaganego klimatu w pomieszczeniach przy jak najmniejszych kosztach energii. Optymalną pracę instalacji możemy osiągnąć dzięki równoważeniu instalacji.
Warunki niezbędne do idealnej regulacji hydraulicznej
- Warunek 1 - Projektowany przepływ musi być osiągany we wszystkich odbiornikach końcowych.
Aby osiągnąć pierwszy warunek konieczne jest równoważenie hydrauliczne, które zapobiega nadprzepływom w niektórych obwodach i podprzepływom w innych. Przeprowadzenie równoważenia wykrywa potencjalne przewymiarowanie pomp i sprawdza czy instalacja w praktyce funkcjonuje tak jak została zaprojektowana.
- Warunek 2 - Różnica ciśnienia na zaworach regulacyjnych nie może się zbytnio zmieniać
Równoważenie hydrauliczne jest konieczne do spełnienia tego warunku. W gruncie rzeczy jest ono jedynym sposobem na rozpoznanie oraz uniknięcie realnych przyczyn nieprawidłowego działania instalacji.
- Warunek 3 - Przepływy w obwodach współpracujących ze sobą, muszą być odpowiednio dobrane
Warunek trzeci, niezbędny do idealnej regulacji hydraulicznej, określa kompatybilność przepływów połączonych ze sobą systemów. W celu spełnienia tego warunku, konieczne jest równoważenie hydrauliczne instalacji, w sposób umożliwiający dostarczenie zainstalowanej mocy.
Równoważenie hydrauliczne
Najlepszym sposobem na spełnienie wyżej wymieionych warunków jest równoważenie hydrauliczne. Równoważenie instalacji zgodnie z obliczeniami projektanta, zapewnia jej właściwą pracę. Równoważenie ukazuje i eliminuje wiele zagrożeń dla poprawnego funkcjonowania instalacji. Zagrożenia poprawnego działania instalacji to między innymi niewłaściwe wykonane obliczenia hydrauliczne, błędy w montażu takie jak niewłaściwie zamontowane zawory zwrotne, a także niedrożne fltry.
Dzięki równoważeniu możemy natychmiastowo odkryć następstwa zakłóceń, zidentyfkować ich przyczyny, a także skorygować błędy. Najogólniej rzecz ujmując, równoważenie sprawia, że instalacja może pracować w sposób optymalny, poprzez zapewnienie wymaganego klimatu wewnętrznego przy jak najmniejszych kosztach energii.
|

![]() | Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINboxFinish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej... |
![]() | Wybierz grupę pompową od NTS EnergyPromocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej... |
![]() | Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |