

- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Systemy ogrzewania pompami ciepła niezależne od gazu, oleju i węgla
aktualizacja: 01-10-2021, 11:27 – artykuł promocyjny
Aspektami, które powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę przy wyborze systemu ogrzewania do domu, jest koszt danej technologii, jej niezależność oraz komfort użytkowania. W dobie rosnących cen energii oraz znacznych zmian klimatycznych systemy ogrzewania pompami ciepła pozwalają uniezależnić się od gazu, oleju oraz węgla. Dzięki pompom ciepła zyskujemy komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych. Zaletą stosowania tego rozwiązania jest także ochrona środowiska naturalnego.
Pompy ciepła Dimplex
Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do zasilania w ciepło zarówno nowym budownictwie, jak i przy modernizowaniu przestarzałych systemów grzewczych. Dimplex oferuje systemy "skrojone na miarę", które posiadają też zdolność integracji z istniejącym systemem ogrzewania budynku - czy to do ogrzewania i chłodzenia, czy też do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Zalety stosowania pomp ciepła Dimplex
- wykazują się najwyższym komfortem grzewczym przy jednocześnie bezkonkurencyjnie korzystnych kosztach eksploatacji
- są innowacyjne i przyszłościowe, ponieważ wykorzystują nieograniczoną energię środowiska naturalnego
- zastosowanie systemu grzewczego z pompą ciepła powoduje wzrost wartości nieruchomości - pompy ciepła Dimplex pracują znacznie bardziej ekonomicznie niż konwencjonalne ogrzewania olejowe i gazowe, których koszty eksploatacji są do trzech razy większe.
- połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym lub niskotemperaturowymi konwektorami wentylatorowymi Dimplex Smart Rad daje znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji
- pompy ciepła to bezpieczna metoda grzewcza - w urządzeniu nie zachodzą żadne procesy spalania, więc nie ma ryzyka pożaru. Ponadto wyeliminowane jest także niebezpieczeństwo związane z utlenianiem się gazu, wyciekaniem oleju. Do eksploatacji pompy ciepła nie potrzebny jest ani komin, ani też zbiornik oleju nie ma więc kłopotów z zanieczyszczeniami, sadzą i nieprzyjemnymi zapachami.
Zasada działania pompy ciepła
Ogrzewanie z pompą ciepła składa się z instalacji dolnego źródła ciepła, samej pompy ciepła oraz odpowiedniego systemu rozprowadzania i magazynowania ciepła.
1. Właściwy odzysk ciepła ze środowiska odbywa się w parowniku pompy ciepła. Wykorzystuje się tu właściwości płynnego czynnika chłodniczego polegającą na tym, że paruje on już przy ujemnych temperaturach gromadząc pobraną energię.
2. Czynnik chłodniczy w postaci gazowej, zostaje zassany i sprężony przez sprężarkę. Przy silnym wzroście ciśnienia, wzrasta również temperatura czynnika chłodniczego.
3. Czynnik chłodniczy przepływa dalej do skraplacza - wymiennika ciepła, w którym ciepło odzyskane ze środowiska zostaje przekazane systemowi grzewczemu.
4. Czynnik chłodniczy, po obniżeniu ciśnienia i temperatury w zaworze rozprężnym może znowu pobierać ciepło z otoczenia - w ten sposób obieg rozpoczyna się na nowo.
Jeden system dla wszystkich źródeł ciepła
Pompa ciepła należy do najbardziej wydajnych systemów grzewczych i podgrzewania wody użytkowej, ponieważ czerpie ona do ok. 75% darmowego ciepła z otoczenia, tylko 25% energii pochodzi z obcego źródła (prąd elektryczny), aby wytwarzać 100% mocy grzewczej. Wraz z pompami ciepła Dimplex mamy do wyboru trzy darmowe, nieograniczone źródła ciepła: powietrzne zewnętrzne, grunt, wodę gruntową.
- Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło energii. Nawet przy temperaturach -25°C odbierają jeszcze z powietrza energię.
- Pompy ciepła solanka/woda pobierają energię z gruntu poprzez kolektory lub sondy gruntowe w ciągu całego roku.
- Pompy ciepła woda/woda czerpią ciepło grzewcze z wody gruntowej. Jeżeli występuje ona w dostatecznej ilości i jakości, jest najbardziej efektywnym źródłem ciepła.
Pompy ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła Dimplex powietrze/woda wykorzystują przez cały rok powietrze atmosferyczne jako źródło energii. W przypadku pomp zewnętrznych może być ono wykorzystywane bez wykonywania jakichkolwiek kanałów powietrznych. W powietrznych pompach ciepła Dimplex, powietrze zewnętrzne jest wykorzystywane w efektywny sposób w przedziale od +35 °C do –25 °C.
Pompa ciepła powietrze/woda do montażu zewnętrznego | Pompa ciepła powietrze/woda do montażu wewnętrznego |
Pompy ciepła powietrze/woda mogą być montowane na zewnątrz budynku lub wewnątrz budynku. Pompy ciepła Dimplex posiadają solidną, metalową obudowę zabezpieczoną powłoką proszkową, która chroni ustawiona na zewnątrz pompę ciepła powietrze/woda przed śniegiem, wilgocią i wiatrem.
Pompy ciepła powietrze-woda do instalacji zewnętrznej:
- Wykorzystanie źródła ciepła bez wykonywania jakichkolwiek przyłączy powietrza
- instalacja pompy ciepła w odpornej na wpływ warunków atmosferycznych obudowie, na fundamencie z odpływem skroplin
- ułożenie przewodów hydraulicznych i elektrycznych w ziemi ze stosownym zabezpieczeniem
Dimplex LA 28TBS Dimplex LA 9S-TU
Pompy ciepła powietrze-woda do instalacji wewnętrznej:
- podłączenie źródła ciepła poprze przewody powietrzne
- instalacja pompy ciepła przy jednej ze ścian zewnętrznych
- ochrona izolowanego przebicia ściany za pomocą kratki zabezpieczającej przed deszczem lub odpowiedniej studzienki.
Dimplex LI 9TU Dimplex LIK 12TU
Pompy ciepła solanka-woda
Pompy ciepła Dimplex solanka-woda wykorzystują darmową energię, która zostaje przekazywana przez wymiennik ciepła do roztworu wody ze środkiem niezamarzającym (glikol), tzw. solanki. Firma Dimplex oferuje zróżnicowany asortyment pomp ciepła solanka/woda. Decydując się na wybór takiego rozwiązania należy rozważyć jeden z dwóch systemów:
- poziome kolektory ułożone poniżej strefy przemarzania gruntu lub
- pionowe sondy gruntowe.
W obu przypadkach transport energii zostaje przejęty przez przepływający czynnik nośny (roztwór glikolo zywczajowo zwany solanką).
Kolektory gruntowe można zastosować w przypadku, gdy posiadamy wystarczającą powierzchnię do ułożenia rur w ogrodzie. W przypadku oszacowania powierzchni potrzebnej do ułożenia obowiązuje następująca zasada: moc grzewcza pompy ciepła (kW) x 40 = powierzchnia w m2. Głębokość ułożenia rur wynosi najczęściej około 1,6 m poniżej powierzchni gruntu. Odstęp układania pomiędzy pojedynczymi rurami wynosi od 0,8m do 1 m.
Pompa ciepła solanka-woda z kolektorem gruntowym |
Pompa ciepła solanka-woda z sondą gruntową |
Sondy gruntowe stosowane są w sytuacji, gdy brak jest wystarczającej miejsca do ułożenia rur lub też gdy zachodzi konieczność dodatkowego chłodzenia, należy wykorzystać nie powierzchnię, a głębokość - za pomocą pionowych sond gruntowych. W otworach wiertniczych o głębokości najczęściej do 100 m zostają umieszczone rury odporne na ciśnienie, w których przepływa solanka.
Zastosowanie pomp ciepła solanka/woda nie ogranicza się do jednostek małej mocy i domów jednorodzinnych. Dwustopniowe pompy ciepła solanka-woda o dużej wydajności są szczególnie atrakcyjne, zwłaszcza do ogrzewania budynków mieszkalnych i użytkowych o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło.
wysokowydajna pompy ciepła solanka/woda Dimplex SI14TU
Pompy ciepła woda-woda
Pompy ciepła woda/woda czerpią ciepło do ogrzewania z wody gruntowej, która także w okresie zimowym posiada temperaturę od +7°C do 12°C. W połączeniu z pompą ciepła Dimplex woda-woda i niskotemperaturowym systemem ogrzewania powstaje układ grzewczy pomp ciepła o wysokiej efektywności. Warunkiem jest odpowiednia jakość i ilość pobieranej ze studni wody, a także posiadanie zezwolenia kompetentnego urzędu gospodarki wodnej.
Dzięki wykorzystaniu innowacyjnego, spiralnego wymiennika ciepła ze stali szlachetnej pompy ciepła Dimplex typu woda/woda są odpowiednie dla prawie wszystkich wód gruntowych.
Powietrzne pompy ciepła c.w.u.
Pompy ciepła do c.w.u. to wszechstronne urządzenia do przygotowania ciepłej wody. Wykorzystują do tego celu energię cieplną z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego. W porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi, pozwala to zdecydowanie obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto urządzenia są doskonałą alternatywą dla kolektorów słonecznych, gdyż w przeciwieństwie do nich nie są uzależnione od warunków atmosferycznych.
Rewersyjne pompy ciepła
Rewersyjne pompy ciepła to urządzenia, które realizują jednocześnie funkcję ogrzewania i aktywnego chłodzenia. Zasada działania systemu jest stosunkowo prosta: zimą pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze pobierające energię z dolnego źródła ciepła, ale dzięki odwróceniu procesu, pompa ciepła staje się agregatem chłodniczym. Urządzenia wyposażone są w dodatkowy wymiennik ciepła umożliwiający wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia, które może być również wykorzystywane dalej. W ten sposób oprócz doskonałego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowej, basenu lub zaopatrywania dodatkowych odbiorników ciepła.
|

![]() | Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomościZ pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej... |
![]() | Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzeniaPompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej... |
![]() | Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De DietrichAplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |