Jak wykonać odwodnienie w podłodze

aktualizacja: 26-04-2021, 11:26 – artykuł promocyjny


Przestronność, wygoda i funkcjonalność to trendy obecnie królujące w aranżacjach nowoczesnych łazienek. Rozwiązaniem coraz częściej spotykanym we współczesnych łazienkach są prysznice typu walk-in, czyli natryski otwarte, zazwyczaj bez brodzika lub z brodzikiem wpuszczonym w podłogę. Prysznice tego typu sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Ponadto natryski walk-in to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dla rodzin z dziećmi, gdyż pozbawione są barier architektonicznych.

Prysznic walk-in może być usytuowany we wnęce lub w kącie łazienki, oddzielony od reszty pomieszczenia np. ścianą ze szkła, murowaną albo z luksfer. Charakterystyczny dla tego typu prysznica jest brak drzwi, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne i praktyczne.

Prysznic walk-in to nie tylko modnie zaaranżowana przestrzeń, to także oszczędność czasu i wysiłku, jaki wkładamy w mycie kabiny. Jeśli prysznic znajduje się we wnęce wyłożonej płytkami, nie musimy skupiać uwagi na precyzyjnym czyszczeniu i wycieraniu ścian - nie widać tu zacieków jak na tradycyjnej, szklanej tafli kabiny. Podobnie ma się rzecz z podłogą - czyszczenie tradycyjnego brodzika jest bardziej praco- i czasochłonne w porównaniu z myciem podłogi w prysznicu.

 

Deante - prysznic walk-in Minimal

Deante

 

Zaletą prysznica walk-in jest jego wygoda i przestronność. Dysponując dużą łazienką, możemy zbudować obszerny prysznic, dzięki czemu kąpiel będzie wyjątkową przyjemnością, zwłaszcza jeśli zaprosimy do niej partnera. Możemy w nim także urządzić rodzinną kąpiel razem z dziećmi, co w przypadku standardowej kabiny jest trudne do wykonania, a z pewnością bardzo niewygodne.

 

Jaki prysznic wybrać - kabiny, brodziki, akcesoriaJaki prysznic wybrać - kabiny, brodziki, akcesoria

Wiper

 

Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą w takim prysznicu, musimy mieć pewność, że został prawidłowo wykonany. Najważniejsze, aby prysznic był szczelny - wszechobecna w nim woda nie może przedostawać się pod płytki i fugi, zwłaszcza te na podłodze. W standardowej kabinie sprawa wygląda nieco prościej - brodzik uszczelniony silikonem skutecznie chroni podłogę przed wilgocią. W prysznicu walk-in, pozbawionym zarówno drzwi, jak i brodzika, ze szczególną uwagą należy wykonać instalację odprowadzającą wodę, tak by nie doszło ani do zalania łazienki, ani do przedostawania się wilgoci pod poziom płytek.

Decyzję o wykonaniu prysznica walk-in w łazience należy podjąć już na etapie budowania domu, czy też planowania remontu łazienki. W przeciwieństwie do kabiny z brodzikiem, gdzie instalacja wodna i kanalizacyjna znajduje się na podłodze, a rury zasłonięte są obudową lub płytkami, to w przypadku prysznica walk-in wszystkie podłączenia wodno-kanalizacyjne znajdują się pod powierzchnią podłogi. Stąd konieczność ich wcześniejszego dokładnego zaplanowania i wykonania. Na system odwodnienia należy bowiem pozostawić przestrzeń ok. 12 cm poniżej poziomu podłogi. Zatem decydując się na prysznic walk-in, pomyślmy odpowiednio wcześniej o wykonaniu właściwego odwodnienia w podłodze.


WARTO PRZECZYTAĆ:

KMB STEEL Jak w prosty sposób zamontować wpusty podłogowe? PORADNIK PRODUCENTA

 

Systemy odwodnień prysznicowych

 

Na rynku dostępne są specjalne systemy odwodnień, dzięki którym nie musimy stosować brodzików ani wykonywać żadnych progów czy cokolików oddzielających prysznic od reszty łazienki. Możemy wybierać spośród trzech rodzajów odwodnień prysznicowych:
 

  • liniowe - składa się z kanału prysznicowego oraz przykrywającego go rusztu. Kanał znajduje się pod powierzchnią podłogi, zaś ruszt ułożony jest na równi z płytkami. Ruszt - jako element widoczny w kabinie - występuje w bogatej gamie wzorów, możemy więc dobrać najbardziej odpowiedni do naszej łazienki. Co więcej, można dokupić także specjalny zestaw oświetlenia do odwodnienia, który włącza się przy kontakcie z wodą, dając niezwykły efekt świetlny i kolorystyczny. Ruszt ma właściwości antypoślizgowe, wykonany jest ze stali nierdzewnej, choć dostępne są też ruszty szklane i mineralne. Różne są też długości rusztów, a tym samym całego kanału: od 485 do 1185 mm. Odwodnienie liniowe może znajdować się przy wejściu do prysznica, lub też przy jednej z jego ścian;

 

odpływ liniowy DeanteOdpływa liniowy  - Kessel

  Deante - odwodnienie liniowe                              Kessel - odwodnienie liniowe         

 

  • łukowe - to ciekawsza, jednak trudniejsza do wykonania opcja odwodnienia - wymaga precyzyjnego, zaokrąglonego docinania płytek. Jednak zastosowanie odwodnienia łukowego daje oryginalny, niezwykle udany aranżacyjnie efekt. Najczęściej montuje się go przy wejściu do prysznica;      

 

  • punktowe - czyli inaczej wpust podłogowy. Odpływ przykrywa się kratką, która może być okrągła lub kwadratowa. Jest ona, podobnie jak ruszt w odwodnieniu linowym i łukowym, ze stali nierdzewnej, choć można użyć do jej wykonania materiału, który znajduje się na podłodze łazienki (płytki, kamień naturalny). Wówczas podłoga jest jednolita, woda spływa przez szczeliny przy pokrywie, a system odprowadzania wody pozostaje niemal niewidoczny. Wpust takiego odwodnienia montuje się na środku prysznica.

Kratka odpływowa VaboOdwodnienie punktowe prysznicowe VKI 100 - wpust podłogowy LAF

     Vabo -odwodnienie punktowe     LAF -odwodnienie punktowe 

Decyzję o rodzaju zastosowanego odwodnienia należy również podjąć na etapie budowy domu czy projektowania łazienki, ponieważ wybrany typ ma bezpośredni wpływ na rodzaj prac budowlanych i zastosowanych rozwiązań w trakcie wylewania posadzki. W przypadku odwodnienia liniowego czy łukowego konieczne jest bowiem wykonanie nachylenia w jednym kierunku (do kanału ściekowego), zaś przy odpływie punktowym - aż w czterech.  

Wykonując odwodnienie pod prysznic walk-in, należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo i precyzyjnie podłączyć kanał do kanalizacji - króciec odprowadzający odwodnienia musi być możliwie jak najgłębiej włożony w łącznik oraz przewód uziemiający kanału należy podłączyć do uziemienia budynku. Ponadto trzeba dokładnie wypoziomować kanał w zaprawie murarskiej. Koniecznie należy także zabezpieczyć podłogę przed wilgocią - tak w strefie prysznica, jak i poza nią - za pomocą np. folii w płynie, a wokół kanału można ponadto położyć - w celu wzmocnienia izolacji - membranę wodoszczelną. Wokół kanału i na całej podłodze kładzie się następnie płytki, przy czym przestrzeń między glazurą a kanałem należy wypełnić silikonem. Na koniec prac związanych z wykonaniem odwodnienia w prysznicu walk-in nakłada się ruszt. Aby zabezpieczyć ściany i podłogę przed wilgocią, szczególnie w przestrzeni prysznica, do wypełnienia przestrzeni między płytkami warto zastosować elastyczną fugę wodoodporną.

fot.: Wiper - rynienki prysznicowe WIPER Eye-drain

 

Czyszczenie systemów odwodnień prysznicowych

 

Systemy odwodnień są tak wykonane, aby ich czyszczenie było proste i szybkie. Ruszt czyścimy uniwersalnymi środkami, najlepiej w postaci mleczka lub sprayu, by nie porysować powierzchni. Jeśli zaś woda nie spływa na bieżąco podczas kąpieli i zbiera się na podłodze prysznica, należy wyczyścić odpływ. Wystarczy w tym celu zdjąć ruszt, wyjąć syfon i usunąć nieczystości z rury odpływowej. Wybierając system odwodnień, sprawdźmy zatem - dla późniejszej wygody - czy wpust ma możliwość czyszczenia od góry.

Pamiętajmy także, aby na podłogę w łazience, a w szczególności na tej jej części, w której znajduje się prysznic, położyć płytki antypoślizgowe. Zadbajmy także o właściwe oświetlenie pod prysznicem, zwłaszcza jeśli prysznic walk-in usytuowany jest we wnęce otoczonej murowanymi ścianami.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Łazienkaplus.pl SA
Zdjęcia: Deante, Kessel, LAF, Wiper, Vabo


Zobacz także
Termografia na najwyższym poziomie

Termografia na najwyższym poziomie

Kamery termowizyjne testo dostępne są w zestawach promocyjnych. Sprawdź aktualną... ¬ więcej...

 
Kupuj i sprzedawaj na MerXu - maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców

Kupuj i sprzedawaj na MerXu - maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców

Użytkownicy ciężkiego sprzętu z pewnością docenią profesjonalne akcesoria do... ¬ więcej...

 
Dom przyjazny dla alergików - o co zadbać?

Dom przyjazny dla alergików - o co zadbać?

Alergie są uznawane za jedną z najczęstszych chorób naszych czasów.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet