gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Zaawansowany system pomiarowy dla instalacji elektrycznej EMDX®

aktualizacja: 08-12-2017, 11:06 – artykuł promocyjny


Liczniki energii elektrycznej, oprogramowanie, serwery sieciowe oraz urządzenia transmisji danych służące do monitoringu i wizualizacji pomiarów to najnowsze propozycje, które znalazły się w ofercie firmy Legrand. Produkty te wraz z analizatorami sieci tworzą kompletny system o wielu możliwościach konfiguracyjnych i szerokim zastosowaniu.

 

Legrand w domu logo

 

 

Nowe liczniki energii elektrycznej

 

W nowej gamie liczników do montażu na wsporniku TH 35 z serii EMDX3 znajdują się urządzenia
do pomiaru energii zarówno w obwodach jedno- jak i trójfazowych. Liczniki jednofazowe dostępne
są na maksymalny prąd roboczy od 32 do 63 A (w zależności od modelu) i podłączane bezpośrednio do mierzonego obwodu. Maksymalna wielkość 2 modułów sprawia, że zajmują mało miejsca w rozdzielnicy. Liczniki trójfazowe dzielą się natomiast na modele do pomiaru bezpośredniego o maksymalnym prądzie pracy 63 A, bądź do podłączenia przez przekładniki prądowe (CT), co pozwala  na pomiar energii w obwodach o znacznie większej obciążalności (w ofercie znajdują się przekładniki prądowe o przekładniach od 50/5 do 4000/5). W zależności od wykonania, liczniki umożliwiają pomiar takich wielkości jak: prąd, napięcie, energia czynna, energia bierna (liczniki trójfazowe), moce (czynna oraz bierna i pozorna dla liczników trójfazowych). Wybrane modele wyposażone są również w licznik czasu pracy i funkcję pomiaru w dwóch taryfach, możliwe jest także ich plombowanie. Każde urządzenie posiada interfejs komunikacyjny w postaci  wyjścia impulsowego lub RS-485 w przypadku modeli na 63 A. Liczniki energii elektrycznej EMDX3 są zgodne z normami IEC 62503-21/23 oraz IEC 61010-1, co potwierdza ich wysoką dokładność w pomiarze energii czynnej i biernej. Dodatkowo część modeli uzyskała zgodność z nową dyrektywą europejską MID, która zastępuje dotychczasowe wymagania związane z legalizacją licznika. 

 

Legrand - Licznik energii elektrycznej, jednofazowy 32 A z wyjściem impulsowymLegrand - Licznik trójfazowy 63 A z wyjściem RS 485 - pomiar bezpośredni

  Licznik energii elektrycznej, jednofazowy    Licznik trójfazowy 63 A z wyjściem RS-485           
32 A z wyjściem impulsowym                     - pomiar bezpośredni          

 

 

Komunikacja i nadzór

 

Poza licznikami energii i analizatorami sieci firma Legrand wprowadziła do swojej oferty urządzenia oraz oprogramowanie, które pozwalają na utworzenie kompletnego systemu, umożliwiającego monitoring i wizualizację mierzonych wartości. W zależności od typu urządzeń pomiarowych znajdujących się w instalacji elektrycznej, będą to:

  • koncentratory impulsów,
  • konwertery IP,
  • serwery sieciowe i oprogramowanie dedykowane.

 

Legrand - Konwerter IP - bramka komunikacyjna RS-485/Ethernet

Konwerter IP - bramka komunikacyjna RS-485/Ethernet

 

Legrand - Serwer sieciowy z zainstalowanym oprogramowaniem do wizualizacji pomiarów

Serwer sieciowy z zainstalowanym
oprogramowaniem do wizualizacji pomiarów


Koncentrator służy do zbierania impulsów generowanych przez maksymalnie 7 liczników energii
z wyjściem impulsowym. Dane pomiarowe zbierane w koncentratorze przesyłane są dalej poprzez wyjście RS-485. W standardowej konfiguracji systemu EMDX3 wszystkie koncentratory, liczniki posiadające własne wyjście RS-485 oraz analizatory z modułem komunikacyjnym RS-485 łączone są szeregowo. Na końcu utworzonej w ten sposób linii należy umieścić konwerter IP, który pełni rolę adaptera  systemu do sieci Ethernet, bądź analizator z modułem bramki komunikacyjnej RS-485/Ethernet, spełniającym tę samą funkcję. Do portu Ethernet umieszczonego na konwerterze IP lub module analizatora możemy podłączyć, przy użyciu kabla RJ-45, komputer PC wyposażony w dedykowane oprogramowanie do wizualizacji pomiarów ze wszystkich urządzeń znajdujących się w utworzonej sieci. Oprogramowanie umożliwia wizualizację wszystkich wielkości, mierzonych przez znajdujące się w systemie urządzenia (liczniki energii elektrycznej i analizatory sieci). Użytkownik może przypisywać urządzenia pomiarowe do istniejących lub zdefiniowanych przez siebie grup i kategorii odbiorników. Dzięki temu otrzymuje informację zarówno o całkowitym zużyciu energii w całej instalacji, jak i przez poszczególne typy odbiorników. Zużycie energii prezentowane jest w formie trzech różnych wykresów słupkowych:
 

  • Wykres dzienny - zużycie energii w bieżącym dniu w okresach 2-godzinnych z porównaniem do dnia poprzedniego.
  • Wykres miesięczny - zużycie energii w bieżącym miesiącu dla każdego dnia z porównaniem do miesiąca poprzedniego.
  • Wykres roczny - zużycie energii w bieżącym roku dla każdego miesiąca z porównaniem do roku poprzedniego.


W zależności od rodzaju urządzenia pomiarowego możliwy jest podgląd w czasie rzeczywistym parametrów mocy, napięć fazowych i międzyfazowych, prądów, częstotliwości, współczynników THD oraz wartości poszczególnych harmonicznych. Oprogramowanie przygotowano w dwóch wersjach: dla 32 lub 255 punktów pomiarowych (urządzeń pomiarowych) z licencją na jedno stanowisko komputerowe.

 

Legrand - ekran wizualizacji zużycia z podziałem na grupy i kategorie odbiorów

Ekran wizualizacji zużycia energii z podziałem na grupy i kategorie odbiorów

 

Alternatywą dla oprogramowania są serwery sieciowe, pozwalające na wizualizację pomiarów (wykorzystując router Wi-Fi także wizualizację zdalną) na większej liczbie urządzeń wyposażonych w przeglądarkę internetową takich jak: komputery PC, laptopy, tablety, smartfony itp. Serwery posiadają własny dysk twardy do zbierania i archiwizacji danych pomiarowych. Zainstalowane oprogramowanie pozwala na ich eksport do plików w formacie .txt lub .csv. Kompaktowe wymiary umożliwiają umieszczenie serwera bezpośrednio w rozdzielnicy. Serwery sieciowe również dostępne są w wersjach dla 32 lub 255 punktów pomiarowych. 


 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Marcin Sikora
Kontakt w sprawie produktów:

Legrand Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 549 23 30
Infolinia 801 133 084
www: www.legrand.pl
www.legrandwdomu.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
E-akademia Apatora - bezpłatne szkolenia z zakresu aparatury łączeniowej

E-akademia Apatora - bezpłatne szkolenia z zakresu aparatury łączeniowej

Apator tworzy międzynarodową grupę producentów urządzeń i systemów... ¬ więcej...

 
Nowa kamera termowizyjna testo 883 - profesjonalne wsparcie dla audytorów energetycznych

Nowa kamera termowizyjna testo 883 - profesjonalne wsparcie dla audytorów energetycznych

Kamera termowizyjna testo 883 to nowość w ofercie Testo — eksperta w zakresie... ¬ więcej...

 
Usługi badań i pomiarów w laboratorium W2

Usługi badań i pomiarów w laboratorium W2

Firma W2 od 20 lat zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz serwisem urządzeń... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet