Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Wentylacja w kuchni - wybór okapu

aktualizacja: 15-12-2015, 07:55 – artykuł promocyjny


Kuchnia jest takim pomieszczeniem w naszym domu, w którym nie może zabraknąć wentylacji ze względu na parę wodną oraz zapachy powstające podczas gotowania. Okap kuchenny jest urządzeniem, które odpowiada za wentylację tego wnętrza. Jednak większość z nas podczas urządzania kuchni lekceważy tę kwestię, a okap znajduje się na jednym z ostatnich miejsc na liście zakupów sprzętu do kuchni. Wybór okapu powinien być przemyślany, gdyż każda kuchnia wymaga indywidualnego rozwiązania wentylacyjnego ze względu na stylistykę mebli kuchennych, umiejscowienia, długości przewodu wentylacyjnego, bądź też braku możliwości podłączenia do takowego, warunków lokalowych upodobań kulinarnych użytkowników oraz ich konkretnych wymagań.

 

Prince - okap przyścienny GUTMANN Tierra

fot.: GUTMANN Tierra

 

Okap jest prostym urządzeniem jednak na jego poprawne działanie składa się wiele czynników. Za wiele z nich odpowiedzialny jest producent, za pozostałe projektant, montażysta i w końcu sam użytkownik. Do podstawowych błędów popełnianych w wyborze okapu jest źle dobrana wydajność w stosunku do pomieszczenia kuchennego i instalacji wentylacyjnej - zbyt niska i okap nie spełnia funkcji; zbyt wysoka w stosunku do średnicy kanału i okap nie spełnia funkcji, bo nie jest w stanie osiągnąć wydajności (dusi się) i dodatkowo hałasuje. Niektóre okapy ze względu na swoją formę mogą być stosowane tylko w niektórych okolicznościach - trudno oczekiwać, aby okap o średnicy 35-40 cm dobrze pochłaniał opary nad płytą 90cm.

Innym problemem, z jakim borykają się użytkownicy są źle wykonane kanały wentylacyjne - nie dość, że zbyt wąskie to często nieszczelne. Jest to poważny problem, zwłaszcza gdy chcemy zastosować silnik zewnętrzny. Nieszczelność kanału powoduje olbrzymie straty wydajności silnika - i znowu okap nie spełnia funkcji. Może się również zdarzyć, że z okapu zacznie kapać woda - wina kanału wentylacyjnego i braku zaworu zwrotnego. Można jeszcze popełnić parę błędów montażowych takich jak zamontowanie okapu bez użycia wygłuszających elementów dystansowych.

Wiele osób nie do końca dostrzega różnicę pomiędzy wyciągiem, a pochłaniaczem. Często pochłaniacz jest dyskwalifikowany ze względu na koszty związane z wymianą filtrów węglowych czy też obniżonej wydajności, co nie zawsze jest prawdą. Odpowiednie zastosowanie, odpowiednich filtrów może dać użytkownikowi wiele korzyści.

Każda kuchnia wymaga indywidualnego rozwiązania wentylacyjnego ze względu na stylistykę mebli kuchennych, umiejscowienia, długości przewodu wentylacyjnego, bądź też braku możliwości podłączenia do takowego, warunków lokalowych upodobań kulinarnych użytkowników oraz ich konkretnych wymagań. Dlatego wybierając okap należy zwrócić uwagę na cały szereg czynników ważnych i ważniejszych.

 

Prince - okap przyścienny GUTMANN Rayo

fot.: GUTMANN Rayo

 

 

Rodzaje okapów kuchennych

 

Po pierwsze wybierając okap powinieneś zdecydować czy ma on być zabudowany czy wisieć samodzielnie? Do wyboru masz kilka typów okapów:

 

  • Przyścienne


Najpopularniejszą grupą okapów samodzielnie wiszących są okapy przyścienne, nazywane także kominowymi. Montowane są one nad kuchenką, tuż przy ścianie i mają długi, pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Tego typu okapy mają najczęściej stalowe wykończenie i proste, geometryczne kształty, przez co mogą być ozdobą w każdej kuchni.(Gutmann: BRILLANTE, ENTRADA, HORIZON, PALMA).

 

Prince - okap przyścienny GUTMANN EntradaPrince - okap przyścienny GUTMANN Palma

           fot.: GUTMANN Entrada                                   fot.: GUTMANN Palma


Możesz też spotkać tzw. modele ukośne, które montowane na ścianie lekko pochylają się nad kuchenką (Gutmann: ARTE, VERTIGO, QUADRO; Pando: P-731, P-732, P-720, P-775, P-795, P-797).

 

Prince - okap przyścienny GUTMANN ArtePrince - okap przyścienny PANDO P-731

fot.: GUTMANN Arte                                 fot.: PANDO P-731


  • okapy wyspowe


Bardzo podobne pod względem konstrukcji do okapów kominowych są okapy wyspowe, które składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Montowane są jednak nie do ściany, a do sufitu. Okapy wyspowe przeznaczone są do kuchni, w których płyta grzewcza kuchenki umiejscowiona jest na środku pomieszczenia, na tzw. wyspie. (Gutmann: NUBE, VISUAL, SILLA, STRATOS-DOUBLE, STRATOS-DECENTRAL, SOMBRA; Pando: I-1100, I-1200, I-470, I-1300)

 

Prince - okap wyspowy GUTMANN Stratos-DoublePrince - okap wyspowy PANDO I-1100

   fot.: GUTMANN Stratos-Double                     fot.: PANDO I-1100       


  • okapy do zabudowy szafkowej

Zwykle niewielkich rozmiarów okapy do zabudowy szafkowej montowane wewnątrz specjalnie do tego przygotowanych szafek. Zajmują one mało miejsca, dlatego sprawdzą się nawet w kuchniach o niewielkiej powierzchni. Dodatkowo są mało widoczne, bo znajdują się pod szafką. (Gutmann: LLANO; Pando: EVO)

 

Prince - okap do zabudowy szafkowej GUTMANN LlanoPrince - okap do zabudowy szafkowej PANDO Evo

fot.: GUTMANN Llano                                               fot.: PANDO Evo  • okapy do zabudowy blatowej

Okapy do zabudowy blatowej to grupa zaawansowanych technologicznie produktów, które montowane są wewnątrz szafki będącej wyspą. Niektóre do pracy wysuwają się z blatu (Gutmann: FUTURA; Pando: E-300, E-500) niektóre zaś pozostają na stałe ukryte w blacie (Gutmann: MESA)

 

Prince - okap do zabudowy blatowej PANDO E-500Prince - okap do zabudowy blatowej GUTMANN Mesa

       fot.: PANDO E-500                                            fot.: GUTMANN Mesa  


  • okapy do zabudowy sufitowej


Coraz popularniejszą grupą są okapy do zabudowy sufitowej. W dużych często otwartych na salon kuchniach z wyspą, gdzie dekorację stanowią inne przedmioty np. oświetlenie, okap musi stać się jak najmniej widoczny -  „wtopić” się w sufit. (Gutmann: CAMPO II, ESTRELLA II, CAPA; Pando: E-250, E-251, E-270)

 

Prince - okap do zabudowy sufitowej GUTMANN EstrellaPrince - okap do zabudowy sufitowej PANDO E-251

fot.: GUTMANN Estrella                                           fot.: PANDO E-251        

 

Istnieją też modele takie jak Invisible firmy Gutmann czy E-100 firmy Pando, które ciężko zaliczyć do którejkolwiek z powyższych kategorii. Invisible jest „niewidzialnym” systemem wentylacyjnym, a jedynym widocznym w kuchni elementem tego systemu jest panel sterowania wmontowany np. w blat. E-100 z kolei montowany jest w kolumnie nad piekarnikiem. Jego zadaniem jest pochłanianie oparów wydobywających się z piekarnika w momencie jego otwarcia.

 

Prince - okap kuchenny Invisible firmy GutmannPrince - okap kuchenny PANDO E-100

  fot.: Gutmann Invisible                                        fot.: PANDO E-100       

 

 

Wybór sposobu pracy okapu - wyciąg czy pochłaniacz

 

Po drugie musisz zdecydować czy chcesz (i możesz) podłączyć okap do szybu wentylacyjnego czy też będziesz go używał jako pochłaniacz

W pierwszym przypadku musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego, którym usuwane z kuchni powietrze wypływa na zewnątrz budynku. Pochłaniacz pracuje natomiast w obiegu zamkniętym, czyli powietrze z kuchni oczyszcza się, przepływając przez filtr zamontowany w pochłaniaczu, a następnie wraca do pomieszczenia. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Większość obecnie produkowanych okapów ma obie te funkcje - aby okap pracował jako pochłaniacz musi być dodatkowo wyposażony w filtr węglowy.

Przy wyborze sposobu pracy okapu należy przede wszystkim kierować się możliwościami lokalowymi. Obecność w pomieszczeniu kuchennym urządzeń wymagających odprowadzenia spalin do kanału wentylacyjnego (w tym płyty gazowej) ogranicza wybór okapu do wersji pochłaniacz, chyba że w budynku przewidziany jest osobny dla okapu kanał wentylacyjny lub istnieje możliwość wyprowadzenia kanału przez ścianę i zakończenia kratką. Może to być zwykła, metalowa kratka lub zawór elektroniczny, który otwiera się wtedy, gdy użytkownik uruchamia okap. Kolejnym ograniczeniem w zastosowaniu wyciągu może być wąski kanał wentylacyjny. Duże pomieszczenia kuchenne, kuchnie otwarte wymagają kanału wentylacyjnego o średnicy 150 mm, a w przypadku, gdy chce się zainstalować silnik zewnętrzny 180 mm i więcej. Kanały poniżej 150 mm średnicy obniżają wydajność okapu i podnoszą poziom hałasu przepływającego powietrza.

Rozwiązaniem na wąski kanał wentylacyjny może być VSA firmy Gutmann. Jest to specjalne urządzenie montowane w górnej części okapu, które w momencie, gdy użytkownik przełączy okap na wyższy bieg „dzieli” wychodzące z okapu powietrze i część wpuszcza z powrotem do pomieszczenia - oczywiście po uprzednim przefiltrowaniu przez filtry węglowe, a część wydalana jest kanałem wentylacyjnym.
 

Prince - wąski kanał wentylacyjny VSA firmy Gutmann

fot.: VSA firmy Gutmann


Po trzecie należy zwrócić uwagę na wydajność okapu. Dość istotny parametr bowiem zależy od niego czy okap będzie spełniał swoją funkcję.

Wydajność okapu dopasowuje się do wielkości pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Zaleca się, aby możliwa była sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Żeby obliczyć wymaganą wydajność okapu dla konkretnego pomieszczenia, należy jego kubaturę (czyli powierzchnię podłogi pomnożoną przez wysokość) pomnożyć przez sześć. Dla kuchni zamkniętej o kubaturze około 30 m3 wystarczający powinien być okap o wydajności na pierwszym biegu 180 m³/h. Taki okap nie będzie skutecznie i szybko usuwał zapachów ani wilgoci z kuchni otwartej na salon. Lepszy będzie wtedy okap o większej wydajności - kilkaset m³/h.

Istotnym parametrem jest poziom hałasu. Im niższy tym większy komfort podczas użytkowania okapu. Nie zapominajmy jednak, że podana wielkość dotyczy pomiarów wykonanych przez producenta w określonych normami warunkach. To w jaki sposób zostanie zamontowany okap odgrywa istotną rolę w rzeczywistym odczuciu głośności pracującego okapu.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Prince sp. z o.o.


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet