Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Rurowe gruntowe wymienniki ciepła GEOHEAT

aktualizacja: 07-09-2015, 10:45 – artykuł promocyjny


Gruntowe wymienniki ciepła - GWC to rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich skuteczność została udowodniona podczas ostatnich zim, kiedy temperatura na zewnątrz spadała poniżej -20°C. Ujemna temperatura wpływa niekorzystnie na pracę central wentylacyjnych, zakłócają ich pracę. Jednak zastosowanie instalacji GWC, zgodnie z prawidłowym doborem, sprawia, że powietrze płynące do central wentylacyjnych ma temperaturę co najmniej 0°C, a w przypadku montażu instalacji GWC pod obiektem - nawet +5ºC i więcej. Takich efektów nie można osiągnąć z systemami GWC wykonanymi z materiałów o małym współczynniku przewodzenia lub wykonanymi w sposób "oszczędny".

Obecnie większość central na rynku zarówno rodzimych producentów jak i importowanych jest wyposażona w skuteczne systemy rozmrażania. Zastosowanie GWC całkowicie eliminuje problem związany z rozmrażaniem. Są instalatorzy, którzy twierdzą jednak, że sprzedawane i montowane przez nich centrale są tak ,,dobre”, że nie zamarzają. Ale praw fizyki nie da się oszukać. Tam, gdzie strumień powietrza ciepłego (np. +24ºC z kuchni, łazienki) mija się ze strumieniem powietrza zimnego np. - 5ºC musi nastąpić zjawisko wykraplania wody z powietrza. Celem montażu GWC nie jest jednak wyłącznie rozmrażanie central. Gdyby tak było to montaż GWC z punktu ekonomicznego nie miałby uzasadnienia.

Celem zasadniczym instalacji GWC jest ciągłe podgrzewanie powietrza zimą i ciągłe chłodzenie latem. Aby jednak uzyskać dobre efekty z GWC należy wykonać go z materiałów o wysokim współczynniku przewodzenia i tak zaprojektować, aby miał najlepsze efekty dogrzewania jak i chłodzenia powietrza. Proponowane do tej pory rozwiązania z zastosowaniem wyłącznie rur dn 200 i większych mają sens, kiedy do przetransportowania i obróbki są ilości powietrza powyżej 1000m³/h. Przy laminarnym przepływie a z takim mamy do czynienia w GWC rurowym powietrze płynie środkiem rury z dużą prędkością a powietrze płynące przy ściankach ma niewielką prędkość. A przecież poprzez ścianki rur następuje wymiana cieplna. Jeżeli mamy do czynienia z mniejszymi potrzebami obróbki powietrza należy zdecydowanie do instalacji zastosować rury o średnicach 110 i 160 mm jako rury, w których odbywa się właściwa wymiana cieplna. Wówczas uzyskamy najlepsze parametry odzysku ciepła i chłodu. Na takiej zasadzie zbudowane są wszystkie urządzenia grzewcze i chłodnicze a m.in. grzejniki w domu, chłodnice i nagrzewnice w samochodach. W tych urządzeniach pracuje wiele kanałów o jak najmniejszych średnicach połączonych kolektorami. Jest to tzw. układ Tichelmnn'a rozwiązanie znane szeroko i stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu.

 

 

System rurowego gruntowego wymiennika ciepła GEOHEAT

 

Rozwiązanie z układem Tichelmann'a oraz z zastosowaniem rur o średnicach dn 110 i 160 mm zostało wykorzystane w najnowszym systemie rurowego gruntowego wymiennika ciepła o nazwie GEOHEAT. System ten polega na wykorzystaniu rur polietylenowych z powłoką antybakteryjną i antygrzybiczną łączonych kształtkami zgrzewanymi elektrooporowo lub doczołowo. Takie połączenia obecnie stosuje się wszędzie przy wykonywaniu wielu instalacji, gdzie musi być zachowana szczelność układu na długie lata. Najlepszym przykładem są tak wykonane instalacje w przemyśle gazowym, gdzie szczelność rurociągów musi być 100% a eksploatacja kilkudziesięcioletnia. Duże znaczenie dla dobrej pracy GWC oprócz rozwiązania z układem Tichelmann'a oraz z zastosowaniem rur o średnicach dn 110 i 160 mm ma to z jakiego materiału został wykonany wymiennik. System GEOHEAT wykonany jest z polietylenu, który ma współczynnik przewodzenia 0,50 W/mK. Dla porównania PVC ma współczynnik przewodzenia 0,16 W/mK a polipropylen 0,22 W/mK. Nie bez znaczenia jest również grubość ścianki rury przez, którą zachodzi wymiana cieplna. Rury polietylenowe stosowane w GWC GEOHEAT mają ścianki 5,5 mm przy rurze dn 110 i 6,6 mm przy rurze dn 160 mm. Przy większych średnicach grubość ścianki wzrasta  np. przy dn 200 jest to 7,7 mm a  przy dn 250 już 9 mm z czego wynika, że praca GWC oparta na rurach o dużych średnicach będzie gorsza.

Projektując GWC należy oprócz parametrów pracy mieć na uwadze koszty jego wykonania.  Wielu inwestorów zaskoczy na pewno fakt, że oprócz zdecydowanie lepszej pracy systemu GEOHEAT opartego na rurach o średnicy dn 110 i dn 160 mm w układzie Tichelmann'a jest on porównywalny cenowo w wykonaniu od układu opartego na dwóch nitkach o średnicy dn 200 mm.

 

 

Przykład

 

Przy wykonaniu GWC o długości nitki 42mb z rur dn 200 dla przepływu 200m³/h w układzie dwu-nitkowym. Koszt takiego układu wynosi 6.308,00 zł netto
Pole wymiany cieplnej (powierzchnia zewnętrzna rur) dla 42 mb rur dn 200 to łącznie 26,37 m2. Takie samo pole wymiany cieplnej ma 76,2 mb rur o średnicy dn 110 mm.
Wykonując wymiennik trójnitkowy z rur dn 110 z kolektorami dn 200 w układzie Tichelmann'a każdą nitką o długości 25,4 mb transportujemy 66,6m³/h powietrza z prędkością 2,4 m/s. Koszt takiego układu wynosi 6.093,00 zł netto

 

 

GWC zlokalizowane w fundamentach

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym w większości obecnie montowanych GWC jest lokalizowanie go w obrysie fundamentów. GWC zlokalizowane w fundamentach posiada o wiele lepsze warunki pracy zarówno zimą jak i latem. Nie następuje w tych warunkach przegrzewanie gruntu latem i przechłodzenie zimą. Bardzo ważne jest również obniżenie kosztów montażu. Teren pod GWC w obrysie fundamentów mamy już wybrany. Koszt robót ziemnych dla domu jednorodzinnego na terenie zewnętrznym to 1.500,00 – 2.000,00 zł netto w zależności od wielkości GWC. W przypadku małej działki wielokrotnie nie ma możliwości wykonania odpowiednich wykopów, gdyż są problemy ze składowaniem ziemi.

 

Global-Tech - GWC zlokalizowane w fundamentach

Global-Tech - GWC zlokalizowane w fundamentach

Global-Tech - GWC zlokalizowane w fundamentach

 

Stosując system GEOHEAT oparty na rurach o średnicy dn 110 i dn 160 mm w układzie Tichelmann'a  możemy ulokować GWC nawet pod obiektem przy zabudowie szeregowej co jest niemożliwe przy wykorzystaniu do tego celu rur o średnicy dn 200. Częstym zagrożeniem dla systemów GWC jest występowanie wód gruntowych lub wód z roztopów i opadowych. Wielokrotnie inwestor bazując na wykonanych badaniach geologicznych oraz obserwacji terenu, na którym buduje dom przekonany jest, że nie ma zagrożenia z tytułu wody. Ostatnie lata pokazały, że nawet na terenach, gdzie takie zagrożenia nie występowały problem ten stał się nie do rozwiązania w przypadku zastosowania jakiegokolwiek innego wymiennika niż system GeoHeat. System GeoHeat poprzez zgrzewanie elektrooporowe i doczołowe jest w 100% układem szczelnym. W przypadku jego zastosowania nie ma problemów z jego zalaniem.  Dlatego na system GeoHeat można udzielić 30 lat gwarancji bezpiecznej pracy. Nawet najlepszy system oparty na połączeniu poprzez mufy z uszczelkami nigdy nie jest bezpieczny, gdyż uszczelka ma określony czas poprawnej pracy. Wody gruntowe na głębokości około 2-2,5m mają tak duży napór, że następuje powolne wykraplanie do wnętrza systemu. Sytuacja ta z roku na rok może tylko się pogarszać w miarę jak uszczelka traci swoje właściwości.


 

Kontakt w sprawie produktów:

GLOBAL-TECH P.H.U.
tel. 32 264 86 86
tel. kom. 696 065 202
www: www.gruntowe-wymienniki.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet