legrand

O czym warto pamiętać decydując się na system CCTV

aktualizacja: 19-04-2022, 05:51 – artykuł promocyjny


System CCTV to zespół urządzeń, umożliwiających odbiór, przetwarzanie, archiwizowanie oraz wyświetlanie obrazu i dźwięku w obiektach monitorowanych. Jest on stosowany w firmach i obiektach użyteczności publicznej, coraz częściej jednak trafia także do prywatnych domów oraz budownictwa wielorodzinnego. Skrót CCTV pochodzi z języka angielskiego i składa się z pierwszych liter słów Closed Circuit Television, co można przetłumaczyć jako telewizja przemysłowa, monitoring wizyjny, wideonadzór, telewizyjne systemy dozorowe. Rozwiązanie to wchodzi w skład nowoczesnych instalacji bezpieczeństwa. System ten pozwala śledzić z odległości zdarzenia rejestrowane przez kamerę(y). Tak otrzymany obraz jest przesyłany (przez kabel lub drogą radiową) i odbierany tylko w centrum odbiorczym.

 

ZOBACZ TAKŻE: Dom pod ochroną - przegląd systemów zabezpieczeń

 

 

CCTV - monitoringO czym warto pamiętać decydując się na system CCTVO czym warto pamiętać decydując się na system CCTVO czym warto pamiętać decydując się na system CCTV

fot.: Dahua - system do profesjonalnego monitoringu CCTVJuż na etapie projektowania instalacji i doboru urządzeń należy pamiętać, że systemy CCTV różnią się między sobą głównie stopniem rozbudowania.

  • najprostszy system bazuje na pojedynczej kamerze. Pozwala to na obserwowanie najbliższego otoczenia. Efekt monitoringu możemy oglądać na ekranie telewizora, monitora CCTV lub komputera. Istotną rolę odgrywają również urządzenia komutacyjne, modulatory oraz przetworniki A/C. Obraz może być archiwizowany za pomocą urządzenia rejestrującego.

fot.: Legrand - Inteligentna Kamera Zewnętrzna umożliwia korzystnie z bezpłatnego przechowywania filmów bez żadnych opłat abonamentowych

  • systemy zaawansowane, które są znacznie bardziej rozbudowane - nawet do kilkuset kamer. Wykorzystuje się w nich kamery analogowe lub sieciowe, a także urządzenia komutacyjne, multipleksery, dzielniki i przetworniki A/C.

Dobierając konkretne rozwiązanie należy mieć na uwadze fakt, że oferta rynkowa w zakresie systemów wizyjnych jest bardzo obszerna. Najlepiej więc będzie, jeśli ich wyboru dokonają fachowcy.

fot.: Bosch - Seria Advantage Line

 

System telewizji dozorowej często wchodzi w skład innych systemów bezpieczeństwa. Najczęściej jest to inteligentny budynek. Dodatkowo istnienie systemu CCTV w obiektach publicznych umożliwia wczesną i prawidłową reakcję służb ochrony lub personelu technicznego budynku. W tego typu obiektach ważna jest także możliwość wspierania systemów pożarowych oraz kontroli dostępu.

 

  • Skuteczny a zarazem wygodny jest układ pracujący cyfrowo. Chodzi w szczególności o adres IP oraz możliwość wglądu do obrazu za pomocą strony www. Jest to bardzo korzystne, bowiem sieć Ethernet bardzo często już istnieje, natomiast łącza analogowe niejednokrotnie wymagają wykonania odpowiedniej instalacji. Jeżeli informacje mają być przesyłane na większe odległości wybierzmy łącze cyfrowe. Cyfrowe modele kamer, posiadają przynajmniej kilka funkcji, które są niedostępne dla urządzeń analogowych. Chodzi przede wszystkim o kompresję danych i rozpoznawanie ruchu.
  • Obraz przechwycony przez kamerę może być rejestrowany. Najprostsze rejestratory współpracują z komputerem klasy PC poprzez port USB. W takim rozwiązaniu do komputera można podłączyć źródło sygnału audio/video. Systemy tego typu bardzo często nazywa się mini rejestratorami. Są one zasilane z portu USB.
  • Oprogramowanie komputerowe, które usprawnia pracę całego systemu to ważny element całej instalacji. Wśród wielu zalet wynikających ze stosowania rozwiązań tego typu należy wyróżnić przede wszystkim automatyczne powiadamianie o zdarzeniach operatora oraz osób znajdujących się poza monitorowanym obiektem.

System CCTV - GDE PolskaMonitoring CCTV

fot.: GDE Polska - rejestrator Commax 8-kanałowy (praca w trybie Quadplex, czyli odtwarzanie, nagrywanie, kopiowanie oraz transmisja sieciowa w jednym czasie) oraz zewnętrzna kamera analogowaPrzeczytaj również >>
Instalacja alarmowa

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bosch, Elektrotermia, Legrand, GDE Polska, Dahua


Zobacz także
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...

 
Pożarowe sygnalizatory akustyczne w ofercie W2

Pożarowe sygnalizatory akustyczne w ofercie W2

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010... ¬ więcej...

 
Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

Wideodomofony to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet