gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Instal-Projekt - grzejniki


Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny

artykuł promocyjny


Grzejniki kanałowe znajdują zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domach jedno i wielorodzinnych. Montuje się je w podłodze pomieszczenia, które ma zostać ogrzane. Niektóre typy urządzeń można wykorzystać jako system chłodzenia pomieszczeń, jeśli tylko wyposażone są w odpowiednią funkcję. Grzejniki kanałowe zakłada się zwykle wzdłuż okien i drzwi wychodzących na taras oraz wzdłuż wszystkich innych przeszklonych fragmentów ścian budynków mieszkalnych. Najbardziej optymalne jest takie rozmieszczenie grzejników, aby ich długość przewyższała długość przeszkleń, wzdłuż których będą one montowane. Konwektory kanałowe montowane są także w narożnikach oraz wzdłuż wewnętrznych ścian pomieszczeń. Najczęściej spotyka się grzejniki kanałowe o długości od 100 do 350 cm, wysokości od 9 do 14 cm i szerokości od 18 do 42 cm. Z reguły istnieje możliwość zamówienia innej niż standardowa długości i szerokości urządzeń grzewczych.

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztów

 

grzejnik kanałowy Clima Canalgrzejnik kanałowy Clima Canal

           Grzejniki Clima Canal firmy Jaga                            Budowa i elementy systemu Jaga         

 

W wielu modelach grzejników kanałowych element grzejny stanowi wymiennik ciepła wykonany z miedzi i aluminium, który montowany jest w wannie ze stali, dodatkowo ocynkowanej z każdej strony. W niektórych urządzeniach występuje płytkowy wymiennik ciepła, który stanowią rurki miedziane wraz z lamelami wykonanymi z aluminium. W skład takiego systemu grzejnego wchodzi też wanna oraz wentylatory odśrodkowe i maskująca wszystko kratka.

fot.: VeranoZOBACZ KONIECZNIE >>
Czyszczenie maskownicy grzejnika kanałowego

 

Dzięki systemowi wentylacji możliwe jest osiągniecie lepszej wydajności i co za tym idzie, szybsze dostarczenie ciepła do ogrzewanego wnętrza. Cicha praca wentylatora zapewnia właściwy komfort użytkowania systemu grzewczego. Grzejnik z wentylatorem daje możliwość wygodnego sterowania ogrzewaniem w wybranym pomieszczeniu.

 

W przypadku grzejników kanałowych o głębokości od 10 do 20 cm system grzejny umieszczony jest na środku kanału. Z kolei gdy głębokość kanału jest większa (może sięgać do 65 cm), element grzewczy przylega do wewnętrznej ściany kanału.

 

 

Wytyczne montażowe

 

Przyjmuje się, że odległość grzejnika od przeszklonej przegrody (np. prowadzącej na taras) powinna wynosić około 20 do 30 cm. Kanał należy wykonać według ściśle określonych norm, tak aby zawsze zachowywał stabilność konstrukcji. Jednocześnie trzeba pamiętać o zapewnieniu właściwej izolacji, która zabezpieczy kanał przed niepożądanym wpływem wilgoci. Najlepiej użyć do tego celu materiału, który posłużył nam do ocieplenia domu, np. styropianu o odpowiedniej grubości. Dzięki temu zredukujemy straty ciepła w całym systemie grzewczym. Poza tym należy mieć na uwadze niską odporność bocznych ścian wanny na nacisk. Wiąże się z tym potrzeba wypełnienia ewentualnych wolnych przestrzeni pomiędzy kanałem i ścianami bocznymi odpowiednim materiałem. To uszczelnienie najlepiej jest wykonać przy użyciu pianki montażowej. Należy unikać wylewania w to miejsce betonu.

 

Grzejnik do ogrzewania podłogowego

Kompletny grzejnik kanałowy REGULUS-system - wymiennik, wanna, wentylatory, podest (zwinięty)

 

W momencie przygotowywania miejsca pod kanał grzewczy trzeba wziąć pod uwagę ewentualny luz i zaplanować dodatkowe odległości przy montażu wanny, w sumie kilka centymetrów wzdłuż, wszerz i w głąb kanału. Montaż grzejnika powinien opierać się na dołączonym schemacie instalacji tak, aby późniejsza eksploatacja systemu pozwoliła na osiągnięcie optymalnej mocy grzewczej urządzenia.

Duża część grzejników kanałowych wyposażona jest w jedno ręcznie regulowane urządzenie odpowietrzające.


Grzejniki z systemem jednostronnego zasysania powietrza należy montować w taki sposób, by wymiennik ciepła umieścić od strony wnętrza ogrzewanej przestrzeni. Kiedy ustalimy ostateczną grubość kolejnych warstw systemu, możemy przystąpić do montażu wanny w kanale grzewczym. Należy zwrócić uwagę, że obramowanie kratki, stanowiące część wanny, nie jest odporne na nacisk, dlatego dno wanny powinno opierać się o spód kanału, tak aby dodatkowo nie obciążać obramowania.

Wymiennik ciepła w przypadku grzejnika kanałowego można zamontować na kilka sposobów.


Pierwszą metoda bierze pod uwagę główne straty ciepła, których źródłem są okna w ogrzewanym pomieszczeniu. Wówczas montowany w kanale wymiennik ciepła będzie umieszczany od strony ogrzewanego pomieszczenia.

W drugim wariancie, biorącym pod uwagę istotne straty ciepła pochodzące ze słabszej szczelności nie tylko przestrzeni przeszklonych, ale i pozostałych przegród, wymiennik ciepła zostanie ulokowany na środku wanny. Takie rozwiązanie zapewni lepszy dopływ powietrza zarówno od strony okna jak i z samego pomieszczenia.

Trzeci sposób montażu polega na umieszczeniu wymiennika ciepła w kanale systemu grzewczego od strony okna w sytuacji, kiedy straty ciepła pochodzące ze szklanej przegrody stanowią mniej niż 20% wszystkich strat w pomieszczeniu. Wówczas grzejnik będzie kierował powietrze ku górze, dzięki czemu nie zakłóci to cyrkulacji zimnego powietrza od strony okna.

 

grzejnik kanałowy Mini Canal od Jaga

kratka do grzejnika kanałowego Jaga

kratka do grzejnika kanałowego Jagakratka do grzejnika kanałowego Jagakratka do grzejnika kanałowego Jaga

Jaga - grzejnik kanałowy Mini Canal

 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ >> Kratki do grzejników kanałowych - przegląd oferty

 

Należy jeszcze wspomnieć o blasze oddzielającej strefy zimnego i ogrzanego powietrza w wannie. Blachy rozdzielające powinno się montować dopiero po podłączeniu grzejnika do instalacji centralnego ogrzewania i umieszczać na odpowiednich wspornikach.

 

Grzejnik kanałowy można podłączyć tylko z jednej strony. Zwykle przestrzeń, która musi wystarczyć do podłączenia urządzenia do całej instalacji grzewczej nie jest przekracza 18 cm. Montażu dokonuje się przy użyciu zaworów termostatycznych. Należy mieć na uwadze, że niewłaściwy sposób instalacji, polegający na poprowadzeniu przewodów wzdłuż wymiennika ciepła w wannie zaburzy cyrkulację powietrza i wpłynie negatywnie na rozkład temperatur systemu grzewczego. Wymiennik ciepła w grzejniku można podłączyć za pomocą termostatycznych zaworów wyposażonych w specjalne głowice. Taki zawór jest montowany w kanale bezpośrednio na elemencie grzejnym. Z kolei głowica termostatyczna zostaje umieszczona na jednej ze ścian pomieszczenia, które podlega ogrzaniu.


Nie powinno się montować głowicy na wcześniej zainstalowanym zaworze wewnątrz kanału, z uwagi na brak późniejszej możliwości odpowiedniego regulowania ogrzewaniem, a także z racji niewygodnego dostępu do głowicy montowanej w tym miejscu.

 

 

Zalety i wady

 

Zaletą grzejników kanałowych jest z pewnością to, że nie zajmują przestrzeni nad poziomem podłogi, a jedynym elementem przypominającym o ich istnieniu jest kratka zabezpieczająca. Dobrana we właściwy sposób sama w sobie stanowi dodatkowy, estetyczny element dekoracyjny podłogi ogrzewanego pomieszczenia. Inna kwestią, o której warto wspomnieć jest uniknięcie zjawiska parowania szyb okiennych i balkonowych w pomieszczeniu, w którym stosuje się ten rodzaj ogrzewania. Poza tym bardzo dobrze sprawdza się ono właśnie w przestrzeni, w której dominują przeszklone przegrody, gdzie drzwi okienne sięgają do samej podłogi. Ogrzewanie kanałowe skutecznie ogranicza zjawisko nawiewania chłodnego powietrza do wnętrza pomieszczenia i niweluje negatywny wpływ mniej szczelnych przegród na cyrkulację powietrza ciepłego w ogrzewanym wnętrzu. Przekazywanie ciepła przy zastosowaniu tego systemu ogrzewania pozwala więc równomiernie rozłożyć temperaturę i wpływa korzystnie na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

 

Grzejniki kanałowe w mieszkaniu

Grzejnik kanałowy REGULUS-system z aluminiowym rusztem

 

Z reguły jako wady tego systemu grzewczego wymienia się nie dość wysoką efektywność grzewczą, szczególnie urządzeń pozbawionych wentylatorów. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Wielu użytkowników podkreśla, że system ogrzewania kanałowego warto traktować jako uzupełniające źródło ogrzewania i stosować wraz z innymi rozwiązaniami. Inną wadą grzejników kanałowych, w zderzeniu na przykład z systemem ogrzewania podłogowego jest zwiększony czynnik alergiczny tego typu systemu. Oczywiście gromadzony kurz i pył należy regularnie zbierać odkurzaczem, ale w niektórych przypadkach stanowi to dla użytkowników mało wygodne rozwiązanie.

 

 

Akcesoria wykończeniowe

 

Biorąc pod uwagę sposób wykończenia oraz architekturę wnętrza, w którym montowany będzie system grzejników kanałowych, właściciele domów mają do dyspozycji kilka rodzajów podestów wykończeniowych i zabezpieczających, konstruowanych z aluminium, drewna lub stali nierdzewnej.

 

Podesty aluminiowe występują w układzie poprzecznym i podłużnym. Podesty poprzeczne dostępne są w dwóch wersjach: sztywnej (tzw. fix) oraz zwijanej (roll). Wersja zwijana bardzo dobrze sprawdza się w momencie konserwacji kanału grzewczego, umożliwiając wygodne prowadzenie niezbędnych czynności. Z kolei w przypadku kratek wykonanych z drewna klienci mają do dyspozycji wybór pomiędzy popularnymi gatunkami drzewa, tj. dębu, buku i jesionu. Podesty wykonywane są z drewna zaimpregnowanego i odpornego na działanie czynników atmosferycznych. W przeciwieństwie do rusztów aluminiowych podesty wykonywane z drewna występują wyłącznie w wersji zwijanej.


Grzejniki kanałowe

Grzejnik Jaga z podestem drewnianym

 

 

Ceny grzejników kanałowych

 

  • Typowy grzejnik kanałowy Canal Duo o mocy ok. 1000 W długości 180 cm i głębokości 10 cm - to koszt ok. 1000 zł wraz z korytem, rusztem oraz ramką maskującą. Wersja z wentylatorem podnosi moc i koszt o 70%.
  • Grzejnik Convector o mocy 5000 W i długości 360 cm z wentylatorem to koszt ok. 3600 zł
  • Grzejnik kanałowy Oplflec Canal bez wentylatora o długości 180cm szerokości 30 cm i głębokości 18 cm to koszt ok. 1500 zł. Koszt wersji z wentylatorem rośnie do 2300 zł.

 

 

Czytaj więcej na stronach producentów:


REGULUS-system - www.regulus.com.pl

Jaga - www.jaga.com.pl

Verano - www.v-k.pl/


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Jaga, Verano, REGULUS-system
Autor: KS

Zobacz także
9 zasad poprawnego montażu zaworów antyzamrożeniowych do układów z pompami ciepła

9 zasad poprawnego montażu zaworów antyzamrożeniowych do układów z pompami ciepła

Pompy typu monoblok mają wiele zalet - to m.in. nieskomplikowany montaż, który... ¬ więcej...

 
Grzejniki łazienkowe od Producenta - skuteczne i stylowe rozwiązanie

Grzejniki łazienkowe od Producenta - skuteczne i stylowe rozwiązanie

Grzejniki łazienkowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdej... ¬ więcej...

 
Hybrydowe grzejniki JAGA - innowacje dla przyszłości

Hybrydowe grzejniki JAGA - innowacje dla przyszłości

Świadome projektowanie, optymalizacja zużycia energii podczas ogrzewania oraz przy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetregulusFacebook