gorące tematy
tagi
znajdź fachowca

Brodzik czy odpływ liniowy

aktualizacja: 11-06-2021, 11:14 – artykuł promocyjny


W zależności od tego, jakim rozmiarem łazienki dysponujemy, możemy zaplanować w niej umieszczenie wanny lub prysznica. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że kąpiel w wannie po całym dniu ciężkiej pracy stanowi wspaniały rodzaj relaksu, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Umieszczenie w łazience kabiny prysznicowej, z kolei, jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Na rynku dostępne są tradycyjne brodziki akrylowe, ale nie tylko, wybór brodzików jest znacznie szerszy. W ofercie spotkać można także brodziki: stalowe, ceramiczne oraz wyprodukowane z kompozytów czy naturalnego kamienia.

Jednak ostatnimi czasy prawdziwym „łazienkowym hitem” stało się montowanie odwodnienia liniowego. Z powodzeniem trafia ono w gusta coraz większej ilości Polaków. Zarówno tradycyjne brodziki, jak i estetycznie wyglądające odwodnienia liniowe mają swoje plusy i minusy.

 

Brodzim trendy Ardesia

fot.: Brodzik Trendy Ardesia - ItalyDirect.pl 

 

Tradycyjne brodziki dostępne na rynku wykonane są przede wszystkim z akrylu. Są lekkie, mają różne wymiary, kształty i głębokości. Przede wszystkim jednak są tanie. Zdecydowanie droższe są te wykonane ze stali.

W tradycyjnym, głębokim brodziku, najczęściej obmurowanym płytkami ceramicznymi można, poza kąpielą, zrobić ręczne pranie lub wykąpać małe dziecko. Ważna jest szczelność drzwi kabiny, aby w czasie kąpieli woda nie wyciekała na podłogę. Drzwi kabiny wypełniane są zazwyczaj silikonem lub, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności, montowane są w nich odpowiednie magnesy.
 

 

BESCO -  głęboki brodzik Sanitec Koło -  głęboki brodzik

      fot.: Besco                                                          fot.: KOŁO  

 

 

Brodziki na wymiar

 

Brodziki na wymiar to najlepsze rozwiązanie w każdej projektowanej dla indywidualnego klienta kabinie prysznicowej. Kabina prysznicowa nie musi być już ograniczona wymiarami brodzika. Ich dowolny kształt i kolor dają pełną swobodę przy aranżacji pokojów kąpielowych

 

Luxum - brodziki na wymiarLuxum - brodziki na wymiar

fot.: Luxum

brodzik konglomeratowy na wymiar ACQUASPAIN - PRISMA SLATEbrodzik konglomeratowy na wymiar ACQUASPAIN - BASE BETON

fot.: ItalyDirect.pl - brodziki konglomeratowe na wymiar firmy ACQUASPAIN. Produkowane przez producenta na podany wymiar w rozmiarach do 100cm x 200cm- bez dopłaty. Opcje 13 kolorów producenta plus wszystkie kolory RAL.

 

 

Płytki brodzik z zintegrowaną pompą do odprowadzania wody

 

Do pomieszczeń bez pionów kanalizacyjnych firma SFA Poland posiada w ofercie specjalne płaskie akrylowe brodziki z odpływem i zintegrowaną pompą do odprowadzania wody kąpielowej wewnątrz - TRAYMATIC Int i na zewnątrz TRAYMATIC Ext. Dzięki niewielkiej głębokości - 46 mm, jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych - także na wózkach. Ponadto w celu ułatwienia wejścia lub wjazdu do brodzika a także swobody ruchów a także do poprawy komfortu kąpieli dostępne jest także dodatkowe wyposażenie - rampy i taborety. Produkt jest oferowany w trzech rozmiarach: 90x90cm, 100x80cm i 120x80 cm. Brodzik pokryty jest powłoką anty-poślizgową Biotec. Produkt jest dostarczany z nisko osadzonym otworem spustowym i wyjmowaną kratką z chromowanej stali nierdzewnej.     

     

SFA Poland -  TrayMatic Ext bardzo płaski brodzik

fot.: SFA Poland

 

 

Odpływy liniowe


Coraz częściej w polskich łazienkach można spotkać odpływy liniowe, które obchodzą się bez tradycyjnych, akrylowych brodzików. Na Zachodzie są one już w tej chwili nieodzownym elementem każdej łazienki. Moda ta do Polski trafiła niedawno, ale cieszy się bardzo dużą popularnością. Odwodnienia liniowe wyglądają estetycznie, a przy odrobinie wyobraźni mogą przybrać oryginalną, wręcz niecodzienną postać. Dzięki odpływowi liniowemu każdy może zaplanować swoje unikalne stanowisko prysznicowe.

 

Geberit - odpływ liniowyodwodnienia liniowe Alca plast w łazience

fot.: Geberit                                                   fot.: VABO 


Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, dlatego też kabina może przybrać nietypowy, dowolny kształt. Sam brodzik natomiast może być wykonany z płytek gresowych, ceramicznych, mozaiki oraz z kamienia. Zastosowanie odpływu liniowego zupełnie zmienia wygląd łazienki. Dzięki niemu można dowolnie zaplanować wielkość prysznica, ponieważ nie ograniczają nas wymiary, oferowanych na rynku, tradycyjnych brodzików akrylowych. Ponadto odpływy liniowe optycznie powiększają łazienkę.
Dzięki estetycznie wyglądającej listwie, cała konstrukcja brodzika ukryta jest w podłodze. Należy ją pokryć płytkami. W ten sposób uzyskujemy powierzchnię, która dzięki wykonaniu odpowiedniego spadku, pozwoli odprowadzać wodę. Sam odpływ może mieć formę liniową lub punktową. Może być zlokalizowany na środku podłogi, z boku lub przy ścianie.
 

Kessel - wpusty, odpływy prysznicowe, liniowy podświetlanyodpływ liniowy Laf

fot.: Kessel - odpływ podświetlany led                                fot.: LAF Polska         

 

Brodzik tego typu można skonstruować samodzielnie, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową izolację. Woda nie może wnikać w powierzchnię pod płytkami. Najwięcej trudności przy samodzielnym montażu odpływu sprawia wykonanie izolacji i spadku pozwalającego na swobodne odpływanie wody z brodzika.

Geberit CleanLine - JOMOTech Systemy odpływowe liniowe TOP SWERIT - JOMOTech Systemy odpływowe liniowe TOP S

 fot.: WERIT - JOMOTech Systemy odpływowe liniowe TOP S

 

Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzą dostępne w sklepach kompletne, gotowe do montażu zestawy brodzików. Składają się one z ukształtowanego fabrycznie spadku i odpowiednio dobranego odpływu. Użyte do konstrukcji materiały są szczelne, ponieważ wykonane są z wodoodpornych materiałów. Na rynku znaleźć można zestawy antypoślizgowe, a nawet antybakteryjne. Ich montaż jest łatwy, a całość funkcjonalna i estetycznie wyglądająca.

 

 

Powierzchnia prysznica ze zintegrowanym odpływem ściennym

 

Rosnące wymagania w zakresie estetyki i komfortu przyspieszają ewolucję produktów sanitarnych łączących w sobie wysokie walory wzornicze i elementy techniczno-funkcjonalne, które umożliwiają ich komfortową eksploatację. EKompozytowa powierzchnia prysznicowa panelu do natrysków bezbrodzikowych Geberit Setaplano ze zintegrowanym odpływem pozwala na stylową aranżację nowoczesnych powierzchni prysznicowych zintegrowanych z podłogą łazienki.

Powierzchnia prysznica ze zintegrowanym odpływem

fot.: Geberit

 

Odpływ nie zakłóca tutaj purystycznego wzornictwa powierzchni pozbawionej fug, a jego techniczne elementy schowane są w ścianie, za stylową maskownicą, którą można pokryć płytkami ceramicznymi lub wykonać z połyskującego chromu.

Alternatywą dla standardowych odpływów liniowych, są obecnie odpływy montowane w ścianie kabiny. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w łazienkach, w których zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ montaż takiego odpływu nie ingeruje w strukturę posadzki. Minimalistyczny design oraz niestandardowa forma, to kolejne zalety tego typu odpływu.

WERIT - JOMOTech Systemy odpływowe ścienne MAGICWERIT - JOMOTech Systemy odpływowe ścienne MAGIC

fot.: WERIT - JOMOTech Systemy odpływowe ścienne MAGIC

odpływ ścienny WALL

fot.: Odpływ ścienny CED’OR z serii WALL z maskownicą w kolorze złotaWybór między brodzikiem, a odpływem liniowym zależy więc od powierzchni łazienki, potrzeb oraz przede wszystkim możliwości finansowych.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kessel, Luxum, Besco, KOŁO, Vabo, SFA Poland, LAF Polska, CED'OR PRO , ItalyDirect.pl, Geberit, WERIT


Zobacz także
Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują... ¬ więcej...

 
Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Na podstawie ustawy o Prawie wodnym w naszym kraju obowiązuje podatek od deszczu.... ¬ więcej...

 
Narzędzia do obróbki skrawaniem na platformie zakupowej merXu

Narzędzia do obróbki skrawaniem na platformie zakupowej merXu

Platforma zakupowa merXu to ponad 1500 zweryfikowanych sprzedawców z Polski,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet