Sposoby na oszczędzanie energii

artykuł promocyjny


W sezonie grzewczym wiele osób zadaje sobie pytanie, co może zrobić, aby obniżyć rachunki za energię i jednocześnie cieszyć się ciepłem w domu. Jest kilka trików, które w prosty sposób mogą pomóc nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Według eksperta Instal-Projekt podstawową zasadą jest maksymalne ograniczanie strat energii i rozsądne gospodarowanie wytwarzanym ciepłem. Poniżej przedstawione zostały sposoby, które samemu można zastosować w sowim domu w celu zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

 

Łatwy dostęp

 

Podstawowym błędem w ekonomicznym gospodarowaniu energią jest zasłanianie grzejników. Meble, zasłony i firanki sprawią, że ciepło emitowane przez grzejniki będzie krążyło między oknem a kaloryferem, zamiast ogrzewać pokój. Ważna wskazówka dla tych, którzy nie lubią sprzątać w zakamarkach - grzejniki, na których znajduje się kurz, grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii.

Instal-Projekt - grzejnik Tubus

fot.: grzejnik Tubus

 

 

Złap ciepło

 

Grzejniki montowane są najczęściej na ścianie w odległości ok. 8-10 cm, dlatego część emitowanej energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której są zamocowane. Ciekawym pomysłem jest użycie specjalnej, magnetycznej folii izolacyjnej odbijającej ciepło. To rozwiązanie sprawi, że ciepło wytwarzane przez grzejnik trafi do obiegu i będzie ogrzewało pokój, a nie ścianę.

 

Instal-Projekt - grzejnik Omega R

fot.: grzejnik Omega R

 

 

Kontroluj temperaturę

 

Optymalnie nie znaczy za ciepło. Lubimy się dogrzewać, ale należy zdawać sobie sprawę, że w sypialni powinniśmy utrzymywać temperaturę na poziomie 16-18 stopni C. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, w której potrzebujemy 22-24 stopni, żeby czuć się komfortowo. W pokoju dziennym, gdzie wspólnie spędzamy większość czasu, temperatura pozwalająca nam nie odczuwać nieprzyjemnego chłodu to 20-22 stopnie. „Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń jest możliwa dzięki regulacji zaworów termostatycznych na grzejnikach. Nowoczesna technologia pozwala płynnie zmniejszać, bądź zwiększać temperaturę w zależności od potrzeb w zakresie od 0-28 stopni. Czujnik cieczowy w głowicy będzie utrzymywał zaprogramowaną temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednio regulował zużycie energii za nas” - o rozsądnym ogrzewaniu mieszkania i możliwościach termostatów mówi Piotr Polachowski, ekspert firmy Instal-Projekt. Należy również pamiętać, że pora nocna to idealny czas na oszczędności: nieduże obniżenie temperatury na czas snu może przynieść oszczędności od 5% do 15%.

 

 

Okno pomoże zaoszczędzić

 

W dzień należy odsłonić okna, by słońce w naturalny sposób podniosło temperaturę w pomieszczeniach. Zasłonięcie na noc, najlepiej zasłonami tekstylnymi, pomoże zmniejszyć straty ciepła. Należy jednak pamiętać, aby i w tym przypadku nie zasłaniać grzejnika.

Ekonomiczne zarządzanie energią opiera się na prostej zasadzie: minimalizujemy straty i maksymalizujemy wykorzystanie emitowanej energii. Przed jesienią zróbmy nieduże przemeblowanie i upewnijmy się, że grzejniki są odkurzone, odsłonięte, a termostaty ustawione na odpowiedni program. Drobna zmiana i na wiosnę może nas czekać miła niespodzianka.

Kontakt w sprawie produktów:

Instal Projekt Sp. z o.o.
tel. 054 235 59 05
www: www.niezawodny.pl
mail: opinie@instalprojekt.com.pl




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook