gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-systemglen dimplex logo
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 Immergas

polecamy

Podgrzewacze wody - rodzaje, zasada działania

aktualizacja: 22-04-2022, 12:54 – artykuł promocyjny


Zasada działania podgrzewaczy pojemnościowych nie jest zbyt skomplikowana. Cały proces polega na podgrzaniu i zmagazynowaniu wody. Zaletą podgrzewacza pojemnościowego (bojlera) jest możliwość używania ogrzanej wody w kilku różnych miejscach naraz. Trzeba tylko właściwie dopasować objętość zbiornika. Termostat, stanowiący bardzo ważną część podgrzewacza zapobiega stygnięciu wody oraz zachowuje jej temperaturę. Ustawiany na odpowiednią wartość termostat powoduje włączenie się podgrzewacza za każdym razem, gdy tylko temperatura wody obniży się i przekroczy wyznaczoną wcześniej wysokość.
 

Stiebel Eltron - Pojemnościowy ogrzewacz

fot.: Stiebel Eltron - kompaktowy pojemnościowy ogrzewacz wody DHB


Urządzenia pojemnościowe działające ciśnieniowo są zwykle wykonane ze stali odpornej na korozję, pokrytej dodatkowo emalią i są dostępne w dwóch różnych wersjach, stojących w pionie i montowanych poziomo. Działanie podgrzewacza ciśnieniowego polega na tym, że w momencie ogrzewania cieczy wzrasta cieśnienie w zbiorniku urządzenia. Z tego powodu podgrzewacze wody posiadają zabezpieczenia w postaci specjalnych zaworów, które uniemożliwiają przekraczanie dopuszczalnych wartości ciśnienia i zapobiegają zniszczeniu zbiornika. Zabezpieczenia te są koniecznością, bowiem najczęściej zbiorniki urządzeń ciśnieniowych osiągają pojemności rzędu kilkuset litrów. Temperatura w zbiorniku zazwyczaj nie może przekraczać 80 stopni C, a moc sięga z reguły do 2 kW.

 

Junkers - Gazowy, pojemnościowy podgrzewacz wody

fot.: Junkers

 

Podgrzewacze gazowe typu pojemnościowego zbudowane są z komory spalania, wyposażonej w palnik gazowy (umieszczonej na samym dole urządzenia), a także z kanału spalinowego, który służy do odprowadzania spalin. Do zasilania tych urządzeń wykorzystać można zarówno gaz ziemny jak i płynny, a do ich uruchomienia potrzebna jest zapalarka. Zaletą podgrzewacza gazowego jest to, że pozwala on pobierać ciepłą wodę z kilku kranów naraz. Należy jednocześnie pamiętać, że podgrzewacz gazowy wymaga osobnego podłączenia do przewodu spalinowego. Kanał wentylacyjny wykorzystywany przy eksploatacji podgrzewacza musi znajdować się w odległości nie większej niż 1,8 m. Z reguły pojemność gazowych pojemnościowych podgrzewaczy wody wynosi od 80 do 200 l, a maksymalna moc wynosi 10 kW. Urządzenia typu wiszącego charakteryzują się pojemnością maksymalną dochodzącą do 120 l. Większe pojemności są typowe dla modeli stojących.

 

 

Ogrzewacze przepływowe


Drugi typ urządzeń stanowią przepływowe podgrzewcze wody. Ich działanie polega na tym, że uruchamiają się dopiero w momencie, kiedy woda zaczyna przez nie przechodzić. Od ilości ciepłej wody potrzebnej nam w danej chwili zależy zawsze ilość energii elektrycznej lub gazowej, którą urządzenie będzie musiało zużyć do jej podgrzania. Samo zakręcenie kranu powoduje wyłączenie się podgrzewacza. Ponowne odkręcenie kranu po upływie pewnego czasu będzie skutkować tym, że woda pozostająca do tej pory pomiędzy urządzeniem a kranem nie będzie podgrzewana. Musi upłynąć chwila, aby woda płynąca z kranu została ponownie ogrzana.

 

przepływowy wiszący podgrzewacz wody użytkowej z otwartą komorą spalania JULIUS 3EKondensacyjny przepływowy podgrzewacz wody Logamax plus DB213Ogrzewacz podumywalkowy z przyłączem i zaworem odcinającym

                 fot.: Immergas                   fot.: Buderus                fot.: Formaster - ogrzewacz Dafi              


Istotnym elementem wyposażenia przepływowego podgrzewacza wody jest grzałka, znajdująca się w szklanej bądź porcelanowej osłonie. W ten sposób zostaje ona skutecznie odseparowana od wody i nie ma z nią kontaktu. Innym ważnym elementem grzejnym jest drut oporowy. W momencie, gdy przepływa prze niego prąd, drut ulega nagrzaniu, jednocześnie będąc zanurzony w wodzie, która odbiera gromadzone w nim ciepło. Wraz z ogrzaniem wody drut zwiększa swoją długość, by w momencie ostygnięcia wrócić po pierwotnej wielkości. To uniemożliwia osadzanie się na nim kamienia. Do zasilania przepływowych podgrzewaczy gazowych wykorzystuje się gaz ziemny lub płynny. Podgrzewacze, które posiadają otwartą komorę spalania muszą zostać podłączone do komina. Podgrzewacze wyposażone w zamkniętą komorą spalania niezbędne do spalania powietrze pobierają za pomocą przewodu powietrzno spalinowego, który musi być wyprowadzony poza budynek. W ten sam sposób wydostają się na zewnątrz spaliny. Przepływowe ogrzewacze wody dysponują zwykle mocą minimalną wielkości 3 kW oraz maksymalną, sięgającą 20 kW. Te najmniejsze podgrzewają od jednego do dwóch litrów wody na minutę z temperatury 10 stopni do około 50 stopni C.
 

Zastosowanie podgrzewaczy

 

W przypadku podgrzewaczy otwartych (tzw. bezciśnieniowych) istnieje możliwość ich bezpośredniego przymocowania przy kranie. Niewielkie wymiary sprawiają, że urządzenia te nie zajmują wiele przestrzeni i dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Pojemność takich zbiorników dochodzić może do 15 litrów.
 

   Kospel - elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody do umywalki

   fot.: Kospel - elektryczny pojemnościowy    
       ogrzewacz wody do umywalki


Z kolei podgrzewacze typu ciśnieniowego odznaczają się o wiele większą pojemnością i obsługują miejsca, które wymagają użycia kilku źródeł wody jednocześnie.

 

W przypadku urządzeń jednopunktowych najlepiej jest zamontować je przy samym kranie albo przy umywalce lub zlewie. Warto ich używać zwłaszcza w sytuacji, kiedy miejsca dostępu do wody w mieszkaniu są od siebie znacząco oddalone. Wówczas można przy każdym kranie zamontować osobny podgrzewacz. Natomiast urządzenie wielopunktowe warto zainstalować w centrum mieszkania lub domu tak, aby móc zasilać wszystkie potrzebne ujęcia wody naraz. Istnieje jednak pewna wada tego rozwiązania, mianowicie jednoczesne korzystanie z kilku ujęć wody spowoduje spadek jej ciśnienia  oraz temperatury.

Dobór podgrzewacza

 

W przypadku wyboru podgrzewacza wody należy zwracać uwagę na jego wydajność, która wynika z wykorzystywanej mocy oraz temperatury wody dopływającej jak i temperatury wody ciepłej, ogrzanej przez urządzenie. Im większa jest różnica temperatur wody dostającej się do zbiornika podgrzewacza oraz tej, która jest już podgrzana, tym bardziej spada wydajność całego urządzenia. Duże znaczenie dla wydajności pracy podgrzewacza ma także napięcie w sieci elektrycznej. Do pracy w typowej sieci jednofazowej (na 230 V) przystosowane są urządzenia o mniejszej mocy, dochodzącej maksymalnie do 6 kW.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, KS
Zdjęcia: Dafi, Junkers, Buderus, Stiebel Eltron, Immergas, Kospel

Zobacz także
Kospel radzi: Jak mieć ciepłą wodę na działce?

Kospel radzi: Jak mieć ciepłą wodę na działce?

Rozpoczęły się wakacje - czas wyjazdów, wypoczynku, ale dla wielu osób... ¬ więcej...

 
Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

Przy wyborze systemu grzewczego do naszego domu – zarówno w sytuacji budowy... ¬ więcej...

 
Wymiennik z buforem do pompy ciepła - Kospel SWVPC

Wymiennik z buforem do pompy ciepła - Kospel SWVPC

Wykorzystanie zbiornika magazynującego wodę grzewczą jest dobrą praktyką w tworzeniu... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet