Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Wienkra


Wentylacja łazienki

artykuł promocyjny


Łazienka jest miejscem, w którym wykonując wiele czynności mamy styczność z wodą. Obecność pary wodnej i dużej ilości wody  w pomieszczeniu oznacza, że powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację – dzięki niej para wodna zostanie usunięta z pomieszczenia wraz ze zużytym powietrzem, a czyste powietrze wpłynie do środka. W przeciwnym razie w łazience pojawi się grzyb i pleśń. W tej kwestii nie chodzi tylko o estetykę ścian, ale i o zdrowie użytkowników.


Wentylacja łazienki ma znaczenie nie tylko dla tego jednego pomieszczenia, ponieważ wpływa na wentylowanie całego mieszkania czy domu, oczyszczając powietrze i usuwając wilgoć. W pomieszczeniu, które nie ma odpowiedniej wentylacji, komfort oddychania znacznie spada, a mieszkańcy są narażeni na szereg chorób, np. alergie. Poza pleśnią i rozwojem grzybów, para wodna, która skrapla się na ścianach i lustrach wnika w powierzchnię ścian, przez co może spowodować trwałe uszkodzenie budynku. Dlatego tak istotną kwestią jest zadbanie o prawidłową wentylację i jej działanie.

 

Rodzaje wentylacji

 

Rodzaj wentylacji jest zależy między innymi od wielkości pomieszczenia. W łazience o niewielkim metrażu powinna wystarczyć kratka wentylacyjna, zwana wentylacją grawitacyjną. Powietrze przepływa przez kratkę i wypływa do kanału wywiewnego, z którego jest odprowadzone na zewnątrz. Ważne, by otwór kratki znajdował się na odpowiedniej wysokości, czyli nie mniej niż 15 cm od sufitu i nie był wyposażony w siatkę, ponieważ mogłaby utrudniać przepływ powietrza. Drzwi łazienki muszą być skonstruowane tak, by mogło napływać do środka czyste powietrze pochodzące z innych pomieszczeń mieszkania czy domu.


Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna powinna bez obaw wystarczyć do wentylowania niewielkiej łazienki. Jeśli z jakiegoś powodu nie działa spawnie (np. przez zatkanie kratki), warto zainwestować w drugi rodzaj wentylacji – mechaniczny, czyli wentylatory. Montuje się je we wlocie kanału wentylacyjnego. Są bardziej efektywne niż kratka wentylacyjna i mają wspomagać naturalną wentylację. Jednak w rzeczywistości nie zawsze sprawdzają się w tej roli. Wentylator uruchamia się poprzez włącznik, o czym użytkownicy zapominają i nie włączają urządzenia. Poza tym, jeśli wentylator jest wyłączony, to jego budowa nie pozwala na prawidłową cyrkulację powierza przez kratkę wentylacyjną, ponieważ zasłania jej dużą część. Można wybrać model, który nie posiada klapy. Wentylator nie może być stosowany w pomieszczeniach, w których są urządzenia gazowe. Decydując się na wentylację mechaniczną, warto pamiętać, by wybrać model o niskim poziomie głośności, ponieważ głośno pracujący silnik może być uporczywy.
 

Wentylator

fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy

Wentylator domowy

fot.: Vents Group - wentylator domowy

 

Aby pozbyć się wilgotnego powietrza, warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci jako wspomaganie klasycznej wentylacji. Co więcej, należy pamiętać o odpowiednich drzwiach łazienkowych. Muszą mieć specjalne otwory lub podcięcie wentylacyjne. Powinno się również regularnie wietrzyć mieszkanie lub dom, szczególnie w okresie grzewczym, by cyrkulacja powietrza była wystarczająca.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries, Vents Group,
Zobacz także
Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Profesjonalna technologia pomiarowa od Testo pozwala na szybkie i nieskomplikowane pomiary... ¬ więcej...
 
Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk są niezwykle praktyczne – dzięki lekkiej, modułowej... ¬ więcej...
 
Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Chcesz regulować systemy klimatyzacji i wentylacji, sprawdzić przepływ w kanałach... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook