iglotech

gorące tematy
tagi
znajdź fachowca

Jak pozbyć się grzyba w mieszkaniu

aktualizacja: 09-10-2017, 10:36 – artykuł promocyjny


Pojawienie się grzyba lub pleśni (potoczna nazwa grzybów z różnych grup) w naszym domu to zjawisko nagatywne, z którym trzeba walczyć szybko i skutecznie. Aby było to możliwe konieczne jest zdiagnozowanie samego problemu, jego przyczyny oraz ustalenie form likwidacji. Generalnie działania niszczące grzyby na ścianach i suficie zależą od stopnia w jakim grzyb zdołał się już rozwinąć. Przyjmuje się, że idealnym środowiskiem rozwoju grzybów jest wzmożona wilgotność podłoża oraz ciepłe powietrze. Takie warunki są charakterystyczne dla tzw. mostków termicznych.
 

Zobacz również: Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

 

grzyb na ścianie, suficie w domu

 

Grzyb w domu - przyczyny

 

Główną przyczyną powstawania grzyba w naszych domach i mieszkaniach są zaniedbania budowlane. Miejsca występowania mostków termicznych, czyli elementów przegrody cieplnej (np. ściany), które mają gorszą izolację cieplną niż elementy z nimi sąsiadujące są pretendowane do ich rozwoju. Na takich wychłodzonych powierzchniach następuje kondensacja pary, która daje pleśni i grzybom idealne warunki do rozwoju.

Ważne!

 • Powstaniu i obecności grzyba sprzyja wysoka wilgotność, brak światła słonecznego i temperatura w granicach 20-35oC. Są to warunki typowe dla łazienki, pralni, piwnicy, kuchni bez okien lub ze złą wentylacją. Typowymi porami wzmożonej aktywności grzybów są jesień i zima;
 • Tapety oraz zbyt blisko przysunięte meble powodują, że ściana nie "oddycha" i staje się wilgotna, co prowadzi do powstania ukrytych wykwitów mikroorganizmów.Warto też zwrócić uwagę na dobór okien. Ramy okienne powinny posiadać mechanizmy rozszczelninia (tzw. mikowentylacja), wyjątkiem są domy wyposażone w nowoczesne mechanizmy wentylacji mechanicznej na bazie rekuperacji.

Napęd BDT

fot.: D+H - napęd BDT do rozszczelniania okien

Największy wpływ na mikroklimat w domu ma jednak wentylacja, która jest procesem ciągłej wymiany powietrza. Bardzo ważne jest, aby wentylowanie domu było nieprzerywane, czyli musimy zapewnić stały napływ świeżego powietrza z zewnątrz, możliwość przepływu tego powietrza między pomieszczeniami w domu oraz wyciąg zużytych mas na zewnątrz poprzez kratki wywiewne. Nie ma tu znaczenia, czy posiadamy wentylację grawitacyjną (naturalną), czy mechaniczną. W pierwszym przypadku może jednak nastąpić sezonowy spadek wydajności tej instalacji i wówczas konieczne będą działania wspomagające.

 

fot.: Ventec - nawiewniki są często koniecznością w szczelnych oknach plastikowych

Zagrzybienie ścian może być również skutkiem zdarzeń losowych, np. powodzi lub podtopień, awarii instalacji wodnych. Długotrwała obecność wody w budynku stanie się potencjalnym zagrożeniem. W takich przypadkach konieczne jest profesjonalne osuszanie całego budynku.

Najlepiej więc działać prewencyjnie i już na etapie projektowania domu pomyśleć o prawidłowej izolacji termicznej, odpowiedniej jakości oknach oraz sprawnej wentylacji.

 

Grzyb w domu a pleśń - jak rozpoznać

 

Pleśnie rozwijają się na powierzchni drewna, nie osłabiają jego wytrzymałości. Na ścianach i sufitach występuje w formie plamistych skupisk najczęściej w kolorze czarnym, rdzawym lub zielonym. Obecność pleśni prowadzi do odspajania tapet, tynków i powłok malarskich. To co jest pludem przemawiającym na "korzyść" pleśni nad grzybami to fakt, że nie przerastają jednak ścian.

Gorszy problem mamy jeśli na naszych ścianach dojdzie do rozwoju grzyba, który tworzy watowate narośla, długie sznury i pajęczyny z grzybni, a w nawet dojrzałe owocniki. Ich obecność prowadzi do przerastania drewna i murów. Walka z takim zjawiskiem jest znacznie bardziej mozolna i wymaga większego nakładu pracy i środków.


Zobacz film: 
Wykrywanie miejsc zagrożonych wystąpieniem wilgoci ze SmartSondami Testo

Kombinacja temohigrometru testo 605i oraz pirometru testo 805i firmy Testo pozwala określić  wilgotność powierzchni ściany.
 

 


Grzyb na ścianie - wpływ na zdrowie

 

Grzyb w domu to nie tylko problem natury estetycznej, choć wykwity zdecydowanie źle się prezentują. Obecności grzyba w domu nie można lekceważyć, gdyż może on zagrażać naszemu zdrowiu. Grzyby wytwarzają mykotoksyny, będące substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu niesie duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

Szkodliwe substancje pochodzące z grzyba, które dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową lub oddechową np. z drobinkami kurzu mogą być przyczyną ostrych lub przewlekłych zatruć, nawet skutkujących śmiercią. Stężenie toksycznych cząstek w powietrzu ma tu kluczowe znaczenie. Grzyby atakują przede wszystkim układ oddechowy i mocno osłabiają odporność organizmu, co prowadzi do wielu chorób.

Toksyny wytwarzane przez grzyby przyczyniają się do:

 • zapalenia zatok, gardła, oskrzeli i płuc
 • astmy i alergii
 • bólu głowy, mięśni i stawów, mrowienia i drętwienia kończyn
 • ciągłego rozdrażnienie, zmęczenie, bezsenność, zmniejszenie koncentracji, zaburzenia pamięci a nawet depresji
 • zaburzaenia przemiany materii, co może prowadzić do otyłości
 • w skrajnych przypadkach mogą wywołać martwicę wątroby, dysfunkcję nerek a nawet raka
 • zaburzeń w wydzielaniu hormonów trzustki, jajników i prostaty, co może przyczynić się do niepłodności


U osób z osłabionym układem immunologicznym może dojść do groźnych infekcji. Na działanie grzybów narażone są szczególnie kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby starsze. Grzyb sprzyja również problemom skórnym.

 

Grzyb w domu - przeciwdziałanie

 

Jeśli zauważymy nawet małą plamkę grzyba, nie lekceważmy jej. Pierwszym symptomem bardzo często jest charakterystyczny zapach stechlizny, który sygnalizuje nam, że coś zaczyna się dziać niepokojącego. To właśnie wtedy warto już zacząć szukać przyczyny, by nie dopuścić do rozwoju grzyba. W ramach działań profilaktycznych dobrą praktyką jest wietrzenie domu. Trzeba to robić regularnie i intensywnie, czyli około 3 razy dziennie przez 10 minut tak by w domu wymusić przeciąg. W okresie grzewczym warto pamiętać, żeby zakręcić grzejniki, aqby nie tracić ciepła. Gdy jest zbyt słaba wentylacja powinniśmy poprawić nawiew powietrza w domu, np. poprzez montaż nawiewników lub udrożnić kanały wentylacyjne, opcjonalnie wymusić w nich ciąg. Zbyt duża wilgotność powietrza wymaga zastosowania urządzeń typu pochłaniacze wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, że są to działania doraźne, które pomogą nam tymczasowo poradzić sobie z problemem (zwłaszcza w przypadku urządzeń na tabletki). Pomocne może okazać się posiadanie przyrządów pomiarowych, które są w stanie określić wilgotność w domu.


Porównaj: Przyrządy do pomiaru wilgotności powietrza


 

Jak zlikwidować zagrzybione miejsca

 

 

 • Jak usunąć grzyba ze ściany domowymi sposobamiDomowe sposoby walki z grzybem poskutkują jeśli mamy do czynienia z niewielkimi skupiskami. W takim wariancie należy powierzchnię wyszorować za pomocą szczotki i przemyć roztworem z dodatkiem chloru, sody oczyszczonej lub amoniaku. Po takim zabiegu ważne jest dokładne osuszenie miejsca, ale bardzo często wystarczy niewielka falerka (przenośne urządzenie grzewcze typu termowentylator), a nawet suszarka do włosów. Nieco bardziej agresywna technika, ale nadal łatwo dostępna to wykorzystanie środka do mycia toalet lub wybielacza do tkanin, gdyż posiadają one duże stężenie chloru. Przy tego typu pracach warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zabieg należy wykonać w rękawicach gumowych a pomieszczenie trzeba później dobrze wywietrzyć.

 

 • Preparaty na grzyba na ścianie


Przy wystąpieniu większych skupisk grzybów może okazać się konieczne sięgnęcie po specjalistyczne preparaty dedykowane właśnie do stosowania na miejsca zagrzybione. Grzyb, który zdołał już zakorzenić się w tynku będzie znacznie trudniejszy do usunięcia. W takim przypadku nie wystarczy tylko chemia budowlana. Trzeba liczyć się z większym remontem polegającym głównie na usunięciu tynku w promieniu co najmniej jednego metra od zagrzybionego miejsca. Odsłonięty fragment muru również czyścimy szczotką i odkażamy specjalistycznym środkiem grzybobójczym. Przed zakupem sprawdźmy, czy dany preparat może być używany w domu, czy tylko na zewnątrz. Dostępne w sklepach środki bazują na chlorze w wysokim stężeniu, przez co ich aplikacja wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa określonych przez danego producenta (substancje wchodzące w skład płynu są szkodliwe nie tylko dla grzyba ale również dla organizmu człowieka).

Odzież ochronna, rękawice oraz ochrona oczu to konieczność przy pracy z takim środkiem. Formuła najczęściej na postać sprayu, który łatwo się rozprowadza dzięki dołączonej do opakowania pompki (oprócz metody natryskowej takie płyny można nanosić również pędzlem lub wałkiem). W miejscach, w których grzyb zadomowił się szczególnie mocno, należy nanieść preparat dwa lub trzy razy. Środki grzybobójcze dostępne w butelkach ok. 500 ml kosztują od kilkunastu złotych. Zaletą takiego płynu są właściwości bioochronne i biobójcze, dzięki którym po aplikacji dane miejsce będzie chronione przed nawrotem zagrzybienia. Jeśli mur został już odgrzybiony, spłukany czystą wodą i wysuszony możemy położyć nowy tynk i pomalować ścianę.
 

fot.: Kreisel - biobójczy środek do czyszczenia i dezynfekcji

 

 • Profesjonale usuwanie grzyba ze ścian - ceny

 

Stosowanie chemi grzybobójczej wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa. Może nie zawsze warto robić to samodzielnie. Takie prace można zlecić firmom specjalizującym się w osuszaniu, np. popowodziowym oraz usuwaniu grzybów ze ścian i sufitów w domach. Taka usługa potwierdzona jest pisemną gwarancją i zazwyczaj obejmuje również inspekcję i doradztwo w zakresie minimalizowania ryzyka powrotu grzyba. Koszt w głównej mierze zależy od intensywności oraz powierzchni zjawiska. Za odgrzybianie pomieszczenia średniej wielkości trzeba zapłacic około 300 złotych, za całe mieszkanie od 1000 zł wzywyż. 

 

 • Jak zminimalizować ryzyko powrotu grzybaZawsze istnieje prawdopodobieństwo nawrotu problemu. Trzeba jednak tak przemyśleć nasze działania by do tego nie dopuścić. Oprócz działań prewencyjnych związanych z usprawnieniem wentylacji warto także sięgnąć po specjalne farby dedykowane do pomieszczeń wilgotnych. Choć są droższe od standardowych emalii dyspersyjych to jednak dają większą pewność, że grzyb nie powróci na nasze odmalowane ściany. Należą one do grupy farb z serii kuchnia, łazienka i mają właściwości hydrofobowe, które ograniczają wchłanianie wilgoci. Na rynku dostępne są także emulsje z substancjami grzybobójczymi hamujące rozwój pleśni.

 

Biostatyczna farba Śnieżka Kuchnia-łazienka na bazie silikonu zawiera czyste srebro, dzięki czemu pomalowana powłoka chroniona jest przed rozwojem bakterii i grzybów. Zwiększona odporność na wilgoć oraz właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwdrożdżakowe możliwe są dzięki innowacyjnej technologii SILVER FORMULA. Skład powłoki malarskiej ułatwia zapewnienie optymalnych warunków higienicznych w pomieszczeniach narażonych na działanie mikroorganizmów.

 

Dodatkowo trzeba zadbać, aby w mieszkaniu znajdowało się jak najmniej zarodków pleśni, czyli wszelkie tkaniny nią zainfekowane, np. dywany sprzed odgrzybiania najlepiej wyrzucić. Używanie okapu kuchennego, wietrzenie mieszkania, suszenie prania na zewnątrz (nie w domu lub na grzejnikach), przykrywanie gotujacych się garnków pokrywką pozwolą małymi krokami ograniczyć wilgotność w domu. Pomocne może być nawet odpowiednie ustawienie mebli, które nie powinny stykać się ze ścianami.

   

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Atlas, Śnieżka, D+H, Ventec, Kreisel, Testo


Zobacz także
Zamocowania i łączniki ciesielskie na platformie merXu

Zamocowania i łączniki ciesielskie na platformie merXu

Firmy z Polski, Czech, Słowacji, Litwy i Estonii. Ponad 1500 zweryfikowanych sprzedawców... ¬ więcej...

 
Dach w trakcie budowy? Tych rzeczy będziesz potrzebować

Dach w trakcie budowy? Tych rzeczy będziesz potrzebować

Budowa lub remont dachu to przedsięwzięcie, które wymaga specjalistycznej... ¬ więcej...

 
Termografia na najwyższym poziomie

Termografia na najwyższym poziomie

Kamery termowizyjne testo dostępne są w zestawach promocyjnych. Sprawdź aktualną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet