gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   Werit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów

artykuł promocyjny


Woda trafiająca do naszych domów powinna być uzdatniania. Dotyczy to zarówno wody wodociągowej, jak i pochodzącej z przydomowej studni. Domowa stacja uzdatniania wody jest w stanie zapewnić nam smaczną, zdrową i pozbawioną zapachów wodę. Do tego pozbędziemy się uciążliwego osadu kamiennego. Poniżej prezentujemy obszerny przegląd zestawów uzdatniających wodę w domu dostosowany do różnych potrzeb. Od najprostszych sposobów na poprawienie jakości wody — dzbanki i butelki filtrujące — po precyzyjne systemy dbające o doskonałą jakość wody w całym domu.

Dobre filtry gwarancją wysokiej jakości wody

fot.: Dafi - filtrowanie wody kranowej pozbawia ją uciążliwego osadu kamiennego
Sprawdź też, jak mieć >> czystą wodę zawsze przy sobie

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem zapewniającym najlepszą jakość wody w warunkach domowych jest system zmiękczający. Domowe stacje uzdatniania poprawiające współczynnik pH wody wypełniane są żywicą jonowymienną, która wywołuje jej zmiękczenie i demineralizację. W ten sposób usuwa się z niej nadmiar jonów wapnia i magnezu.

 

 

WARTO WIEDZIEĆ 

 

Czym powinna się charakteryzować nowoczesna instalacja wody pitnej?

W codziennym życiu coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu. Poszukujemy  produktów spożywczych, które są bogate w wartości odżywcze,... więcej...Dozator-Zmiękczacz FD406 marki „FERDOM” ma za zadanie zapobiegać osadzaniu się kamienia kotłowego. Montuje się na zasileniu wody zimnej do budynku (polecane) albo przed urządzeniem, które chcemy chronić np. kocioł, podgrzewacz. Jego działanie opiera się na dozowaniu preparatu Ferdos, dzięki któremu powstaje mikroskopijna membrana ograniczająca kontakt wody z metalowymi powierzchniami. Utrudniony jest także proces wytrącania się osadów, a co za tym idzie również powstawania korozji.

Zapobieganie osadom i korozji w instalacjach wodociągowych

fot.: FERDOM


Zobacz także:


Kiedy montować zmiękczacz do wody

 

 

filtry przepływowe Dafi

fot.: Formaster - systemowe filtry przepływowe Dafi przeznaczone do montażu bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę do domów, dzięki czemu skutecznie uzdatniają wodę w całym domu. Producent filtrów Dafi oferuje cztery rodzaje wymiennych wkładów filtrująco-uzdatniających: węglowy, z żywicą jonowymienną, usuwający azotany, polipropylenowy.

 

Kiedy związki wapnia i magnezu przekraczają zalecany poziom, wówczas stają się przyczyną kłopotów. Osądzający się kamień niszczy sprzęty, zatyka rury i utrudnia codzienną prace w kuchni i łazience. Zmiękczenie wody oznacza więc nie tylko poprawienie jej właściwości smakowych, ale przynosi także istotne oszczędności, ponieważ pralka, czy zmywarka będą mogły być dłużej eksploatowane. Proces zmiękczania wody opiera się na stosowanych do tego celu wymiennikach, wypełnionych specjalnym złożem kationitowym. W wyniku procesów chemicznych odbywa się wymiana jonów, podczas której jony magnezowe i wapniowe zostają zastąpione jonami sodu. Właściwości sodu korzystnie wpływają na przepływ wody w domowej instalacji z uwagi na to, że niezależnie od wahań temperatury nie ulega on wytrąceniu.

Zmiękczacze wody KELLER Family              

fot.: SBS - Zmiękczacze wody KELLER Family są bezawaryjne i proste w obsłudze, o niskich kosztach eksploatacji, posiadają szereg zabezpieczeń antyprzelewowych. Warto wybrać zmiękczacze KELLER FAMILY, gdyż kontrolowane są one przez mikrokomputer i umożliwiają ustawienie parametrów pracy systemu uzdatniania wody dostosowanych do konkretnych warunków. Dzięki temu można użytkować urządzenie w sposób ekonomiczny, a regeneracja odbywać się będzie automatycznie, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.  

 

Urządzenia montowane w domu przeważnie są regenerowane objętościowo albo czasowo. Te ze sterowaniem czasowym są droższe w eksploatacji, choć koszt ich zakupu jest z kolei niższy. Z kolei użycie sterowania objętościowego oznacza wyraźne oszczędności w zużyciu soli. Aktualnie można spotkać się z urządzeniami dwukolumnowymi, pozwalającymi na doskonałą regulację zużycia soli i odprowadzenie odpadów. Wiele nowoczesnych urządzeń do uzdatniania wody jest wyposażonych w elektroniczne głowice sterujące i podtrzymujące pamięć w razie awaryjnego zaniku napięcia. Poza tym w systemach uzdatniania montuje się alarm niskiego poziomu soli, dzięki czemu zawsze zdążymy na czas z jej uzupełnieniem. Istotnym elementem wyposażenia jest również zawór z regulatorem twardości wody. Dodatkowo niektóre modele posiadają automatyczną kontrolę zużycia złoża oraz przydatne zabezpieczenie zapobiegające przelewaniu się wody, które chroni przed zalaniem pomieszczenia w sytuacji, gdy przydarzy się nieoczekiwana przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Zmiękczacze CS COMPACT - AKWA

fot.: AKWA - Zmiękczacze kompaktowe CS COMPACT wyposażone w nowoczesny sterownik objętościowy firmy CANATURE, zapewniający możliwość zdalnego sterowania urządzeniem. System MIXING umożliwia ustawienie twardości wody.

 

Osobną grupę stanowią filtry stosowane wyłącznie w celu poprawy jakości wody spożywczej. Dość popularnym ze względu na niską cenę rozwiązaniem są urządzenia montowane w kuchni, pod zlewozmywakiem. Zwykle wyposażone są w specjalne wkłady, zatrzymujące i usuwające zanieczyszczenia mechaniczne oraz we wkłady węglowe usuwające substancje szkodliwe (takie jak chlor) i jednocześnie poprawiające smak oraz zapach przepływającej wody.

 

Przykłady urządzeń oferowanych na rynku

 

Uzdatnianie wody w łazience

 

IMMERSOFT 20 to kompaktowy zmiękczacz do wody sterowany objętościowo, wchodzący w skład serii IMMERSOFT firmy Immergas.
zmiękczacz wody IMMERSOFT 20Zalety:

  • łatwy w obsłudze
  • automatyczna inteligentna regeneracja złoża
  • wielodrogowy zawór sterujący z kontrolą mikroprocesorową
  • wyposażenie fabryczne: kolanka obrotowe wejścia/wyjścia wody; wąż wody popłucznej, tabletkowy tester twardości wody

 

Natomiast inny zmiękczacz wody firmy Epuro o nazwie Cosmo Water Home 22 jest nawet nieco tańszy. W jego przypadku ceny zaczynają się już od 2000 zł. Wg zapewnień producenta, ten system uzdatniania pozwala na zaspokojenie potrzeb pięcioosobowego gospodarstwa domowego. To urządzenie podobnie jak Aquahome pracuje automatycznie i nie ma potrzeby stosowania ręcznego sterowania. Jedynie raz na kilka miesięcy trzeba uzupełnić pojemnik z solą w tabletkach. Ten typ urządzenia powinien zostać zamontowany na głównym przyłączu zimnej wody. Jednak zanim się je założy, należy wcześniej wykonać montaż filtra wstępnego, który zabezpieczy wrażliwą głowicę przed jej potencjalnym uszkodzeniem. Wbrew pozorom instalacja tego systemu uzdatniana wody nie nastręcza wielu problemów. Wymaga jedynie odpowiedniego miejsca z dostępem do źródła przepływu i odpływu wody dla całego budynku, zwykłego gniazdka elektrycznego oraz bezpiecznego odpływu do kratki kanalizacji.

Dla porównania warto zwrócić jeszcze uwagę na zmiękczacz wody Joro E24 XL, mający pojemność 24 litrów. Jest to urządzenie, które z powodzeniem możemy wykorzystać w domu, jak też posłużyć się nim w restauracji czy hotelu. Koszt tego modelu zaczyna się od 1700 zł i z pewnością stanowi ciekawą alternatywę dla innych systemów uzdatniania wody w podobnym przedziale cenowym. System ten zbudowany jest w zaworze objętościowo-czasowym, specjalnej butli WAVE CYBER, zaś na zewnątrz jego obudowa wykonana została z trwałego i odpornego materiału. Działanie systemu opiera się na nowoczesnym rozwiązaniu, które wykorzystuje specjalne obrotowe dyski ceramiczne. Dwa z nich, stanowiące zasadniczy i kluczowy element całości, są wykonane z ceramiki odpornej na procesy ścierania i rdzewienia. Dzięki wykorzystanej technologii, wedle zapewnień producenta, urządzenie jest bardzo dobrze uszczelnione od wewnątrz, co korzystnie wpływa na długie i bezawaryjne działanie całego systemu. Regeneracja zachodzi tu w pełni automatycznie, a zużycie soli na regenerację wynosi mniej więcej 1 kg/m3 wody. Przy czym zużycie wody kształtuje się na poziomie 90 litrów. W ciągu godziny urządzenie przerabia 1,8 m3 cieczy. Podobnie jak w systemie łazienkowym, tak i w przypadku tego urządzenia od użytkownika wymaga się jedynie uzupełniania soli tabletkowej, poza tym wszystko działa automatycznie i bezobsługowo.

 

Uzdatnianie wody w kuchni

Baterie ze zintegrowanym modułem oczyszczającym wodę to kolejne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić nam cenne miejsce. Przykładem jest bateria Franke Vital, które posiadają kapsułkowy system filtrowania umieszczony przy wylewce (nie trzeba montować dodatkowych elementów w szafce pod zlewem). Ten innowacyjny patent pozwala nam pozbyć się osadów, rdzy, bakterii, wirusów oraz dba o doskonały smak i zapach.

Franke Vital

fot.: Franke

W bateriach MUNGO od KFA zastosowano system filtracji montowany pod zlewe. Wkład filtrujący zapewnia czystą i smaczną wodę prosto z kranu, a gdy nie potrzebujemy wody filtrowanej mamy dostęp też do tej wodociągowej. Co ważne, filtr jest od razu w zestawie z baterią – nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Jest to rozwiązanie bardzo pro-ekologiczne, gdyż dzięki możliwości spożywania wody prosto z kranu, znacząco można zredukować ilość plastikowych butelek po wodzie kupowanej w sklepie.

Grupa Armatura - bateria MUNGO z funkcją filtracji wodyGrupa Armatura - bateria MUNGO z funkcją filtracji wody

fot.: KFA Armatura - bateria MUNGO z funkcją filtracji wody


Zobacz firmy z branży Uzdatnianie wody

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, KS
Zdjęcia: Dafi, FERDOM, PHU SBS Sp. z o.o., Immergas, AKWA, Franke, KFA


Zobacz także
Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze

Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze

Koszty życia niestety stale rosną i nie mamy na to żadnego... ¬ więcej...

 
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, by urządzić kuchnię z wykorzystaniem... ¬ więcej...

 
Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Polski lider butelek i dzbanków filtrujących do wody kranowej Dafi zaprezentował... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook