www.centrumklima.pl


Wentylacja hybrydowa budynków jednorodzinnych

aktualizacja: 23-04-2015, 13:01 – artykuł promocyjny


Wentylacja w budynkach jest niezbędna. Systemem przeznaczonym do wentylacji budynków jednorodzinnych jest wentylacja hybrydowa Schiedel Flow, która stanowi połączenie zalet wynikających z wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. System ten działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych, wykorzystując siły natury wynikające z różnicy temperatur i zewnętrznego ruchu powietrza (wiatru) oraz mechanikę pracy niskoszumowego wentylatora wytwarzającego w kanale wentylacyjnym warunki wynikające z normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych.

 

Schiedel - wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

 

Wraz z coraz powszechniejszym stosowaniem szczelnych okien i drzwi, najczęściej plastikowych lub aluminiowych, zapewnienie prawidłowej wentylacji mieszkań stwarza poważne problemy. W tych sytuacjach wymiana zużytego powietrza jest bardzo ograniczona i dlatego należy ją zapewnić poprzez dobrze funkcjonującą wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń sanitarnych, kuchni oraz pomieszczeń kotłowni i garaży.

W przypadku źle działającej wentylacji w pomieszczeniach zamkniętych wartości graniczne CO2 osiągane są bardzo szybko. Wentylacja Schiedel Flow skutecznie zmniejsza ilości substancji szkodliwych i zapachów, które mają ujemny wpływ na nasze zdrowie.

W trakcie oddychania, pocenia się, gotowania, kąpieli, czteroosobowa rodzina wytwarza codziennie 10 litrów wody w formie pary. Optymalna wilgotność względna w budynku powinna zawierać się w przedziale 55%–60%, ponieważ wzrost zawartości pary wodnej w pomieszczeniach zwiększa ryzyko występowania drobnoustrojów, pleśni, grzybów oraz może być przyczyną złego samopoczucia.

Wentylacja Schiedel Flow nieprzerwanie dostosowuje powietrze do potrzeb optymalnego mieszkania. Pozwala ona użytkownikowi wykorzystywać zalety dwóch systemów: naturalnego i mechanicznego przy minimalizacji kosztów wynikających z uciążliwości pracy mechanicznej wentylatora. Dzięki możliwości zastosowania sterowania w każdym pomieszczeniu wentylacja działa tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne. Tym samym energia cieplna nie jest bezsensownie wywiewana.

 

Schiedel - wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

 

 

Opis techniczny Schiedel Flow

 

Schiedel Flow jest wentylacją hybrydową - mieszaną (naturalno-mechaniczną wywiewną), składającą się z przewodów pionowych (kanały wentylacyjne Schiedel), jednostki wentylacyjnej (wentylator Fenko), sterowanych ręcznie elementów powietrza nawiewnego (nawiewnik ścienny), kratki wywiewnej oraz opcjonalnie sterownika odpowiedzialnego za pracę wentylatora.

W związku z tym, że ilość świeżego powietrza potrzebnego w pomieszczeniu wynika [m.in.] z poziomu wilgotności, która zmienia się stosownie do ilości i aktywności obecnych osób, wentylacja Schiedel Flow posiada systemy automatycznej kontroli pozwalające spełnić normowe warunki higieniczne. Sterowanie to może być oparte na poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniu przy zastosowaniu czujnika Higster lub wywiewnej kratce wentylacyjnej Ellan. Sterowanie reaguje na zawartość wilgoć w powietrzu natychmiast, niezależnie i mechanicznie. Oznacza to, że użytkownik oddycha świeżym powietrzem, dobrze się czuje i doznaje komfortu mieszkania i jakości życia.

 

Schiedel - wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

 

 

 

Właściwości

 

 • regulowane elementy powietrza nawiewanego (nawiewniki)
 • regulowane elementy powietrza wywiewanego z czujnikami wilgotności (kratki wywiewne)
 • wentylator regulowany wilgotnością powietrza, czujnikiem ruchu, fotokomórką lub ręcznie
 • dwubiegowy silnik wentylatora zużywający odpowiednio 6,2 W lub 9,5 W
 • wydajność wentylatora 130 m3/h (na pierwszym biegu) lub 180 m3/h (na drugim biegu)
 • proste planowanie z wykorzystaniem kompletnego systemu
 • prosty i szybki montaż
 • krótka droga powietrza nawiewanego = proste czyszczenie
 • skuteczna izolacja dźwiękowa
 • oszczędność energii w porównaniu z wentylacją mechaniczną
 • łatwość konserwacji - czyszczenie 2 razy do roku

 

 

Korzyści dla użytkownika

 

 • możliwość dostosowania systemu do potrzeb użytkownika
 • higieniczne - czyste powietrze
 • skuteczna wymiana powietrza zapobiega szkodom związanym z wilgocią (grzyby i pleśnie)
 • bezpieczeństwo – okna mogą pozostać zamknięte
 • skuteczna ochrona przed hałasem z zewnątrz
 • ochrona przed insektami
 • oszczędność energii - roczny koszt energii jednego wentylatora wynosi około 35 zł
 • cicha praca wentylatora (33dB – 41dB) w połączeniu z jego umiejscowieniem powoduje, że w pomieszczeniu jest praktycznie niesłyszalny

 

Schiedel - wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

 

 

Budowa

 

Schiedel Flow to komfortowy system wentylacji naturalnomechanicznej z decentralnym doprowadzeniem powietrza zewnętrznego oraz indywidualnym odprowadzeniem powietrza.


System składa się z:

 

 • nawiewników ściennych Schiedel Flow - In o regulowanym przepływie pozwalających dostosować intensywność nawiewu. Nawiewnik ścienny składa się z rury ochronnej, izolacji dźwiękowej, zewnętrznej czerpni powietrza oraz kratki wewnętrznej
 • elementów odprowadzających powietrze. Kratki standard lub wywiewnej Ellan. Składa się ona z obudowy oraz uchylnego elementu umożliwiającego sterowanie poziomem przepływu powietrza. W obudowie znajduje się panel sterowania z higrostatem oraz czujnikiem światła, które sterują wentylatorem dachowym typu Fenko
 • kanałów wentylacyjnych składających się z pustaków wykonanych z betonu lekkiego na bazie keramzytobetonu, pustak tworzy element ścienny nadający się bezpośrednio pod tynk
 • hybrydowego wentylatora niskoszumowego, który w przypadku korzystnych warunków atmosferycznych pracuje jako nasada grawitacyjna. Natomiast w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też konieczności poprawienia standardów higienicznych powietrza w pomieszczeniach - jako wentylator mechaniczny.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Schiedel Sp. z o.o.
tel. (77) 455 59 49
www: www.schiedel.com/pl/
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
BlackFlex Spectra 1000 - bezpieczne dla zdrowia i trwałe przewody wentylacyjne

BlackFlex Spectra 1000 - bezpieczne dla zdrowia i trwałe przewody wentylacyjne

Jednym z najważniejszych elementów systemów rekuperacji są przewody... ¬ więcej...

 
Zasady rozmieszczenia nawiewników okiennych

Zasady rozmieszczenia nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne to obowiązkowy element wentylacji innej niż mechaniczna w systemie... ¬ więcej...

 
VENTIA nowym dystrybutorem systemu rozdzielaczowego HEATPEX ARIA!

VENTIA nowym dystrybutorem systemu rozdzielaczowego HEATPEX ARIA!

System rozdzielaczowy HEATPEX ARIA zyskał nowego dystrybutora. Została nim VENTIA,... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet