Okap kuchenny w domu z rekuperacją

artykuł promocyjny


Montaż okapu kuchennego nad płytą grzewczą jest oczywistością i nikogo już nie trzeba przekonywać, jak jest to ważne dla komfortu w naszym domu. Coraz więcej gospodarstwa posiada również wentylację mechaniczną, która znacznie bardziej - niż jej tradycyjny odpowiednik - spełnia wymagania w nowoczesnym budownictwie o dobrze zaizolowanych przegrodach. Jeśli dodatkowo postawimy na system zdolny do odzysku ciepła z wentylacji, czyli rekuperację, to musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach jej prawidłowej pracy. Często w wątpilowść poddawana jest kwestia połączenia rekuperacji z okapem kuchennym. Czy można tak zrobić i z czym to się wiąże? Poniżej kilka cennych wskazówek.

okap wyspowy czarny Globalo NOMINA ISOLA SENSOR BLACK - okapykuchenne.pl

fot.: Okapykuchenne.pl

 

Czy okap kuchenny można podłączyć do rekuperatora?

 

Okapu pracujący w kuchni nie powinien być połączony z rekuperaotorem, gdyż:

  • będzie skracał żywotność filtrów oraz samego wymiennika z racji znacznego stopnia zanieczyszczenia
  • przyczyni się do ograniczonia wydajności wentylacji


W celu osiągnięcia prawidłowej pracy obu układów wentylacyjnych oraz utrzymania komfortu w domu konieczne jest rozdzielenia wentylacji jako takiej od wentylacji nad płytą grzewczą w kuchni. Wynika to ze specyfiki pracy tych dwóch urządzeń. 


Powietrze znad płyty grzewczej to spory potencjał jeśli chodzi o ciepło, które można odzyskać i najczęściej to ten fakt skłania nas do próby wykonania połączenia okapu z rekuperacją. Zanim zdecydujemy się na ten krok warto sprawdzić warunki gwarancyjne centrali rekuperacyjnej - może się okazać, że ta praktyka pozbawi nas gwarancji!!!


Wyjątkiem są rekuperatory z odseparowanymi kanałami do podłączenia okapu. W ofercie ENSY znajdziemy również rekuperator z już zaimplementowaną funkcjonalnością okapu.

fot.: ECOMAX - rekuperator z okapem: AHU 200 Slim w wersji naściennej lub do zabudowy meblowej

 

Rekuperator a okap - porównanie wydajności

 

Praca okapu kuchennego jest krótkotrwała, ale bardzo intensywna. Podczas gdy rekuperator musi działać stale z zadaną mocą. Jeśli chodzi o urządzenia pozbywające się zanieczyszczeń powstałych w czasie gotowania (para wodna, tłuszcze) to często ich wydajność sięga nawet 500 m3/h. Tak intensywny przepływ to szybkie odprowadzenie pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów. Trzeba pamiętać, że taką moc wykorzystujemy krótko i tylko w określonych warunkach. Rekuperator z kolei przetłacza przeciętnie od 150 do 200 m3/h powietrza w ciągu godziny, a jego praca dotyczy całego budynku.

Rekuperacja a okap kuchenny

fot.: Rekuperatory.pl - nie zalecają łączenia obu instalacji

 

Wentylacja w kuchni - przepisy, wymagania

 

Zgodnie z przepisami okap kuchenny powinien posiadać swój własny wentylator i stanowić niezależny system wyciągowy dla czaszy nad kuchenką. O ile w przypadku kuchenki gazowej jest to sprawa jasna i bez dyskusyjna (okapy nie pochłaniają produktów ubocznych spalania gazu ziemnego czy mieszanki propanu i butanu) - powietrze należy wyprowadzić niezależnym systemem kanałów na zewnątrz budynku, o tyle w przypadku kuchenki elektrycznej pojawiają się wątpliwości.

Pracujący okap kuchenny ma dużą wydajność, podczas gdy potrzeba wentylacji dla całego domu to zazwyczaj strumień w przedziale od 150-250 m3/h. Bardzo słusznie wielu z nas obawia się zjawiska podciśnienia tworzonego przez taki okap. Niestety jest to pewnego rodzaju luka jaka powstała podczas adaptowania systemów wentylacji z odzyskiem ciepła w domach pasywnych do domów energooszczędnych. Niestety - w domu pasywnym nie ma gazu, stąd problem rozwiązywany jest w prosty sposób poprzez filtr tłuszczowy, który jedynie oczyszcza powietrze w ramach obiegu zamkniętego w kuchni.

Takie rozwiązanie można stosować w domach energooszczędnych, ale jak praktyka mówi nie warto. Dlaczego? Otóż okapy i ich filtry nie mają podanej żywotności, ani licznika roboczych godzin więc trudno wychwycić moment kiedy tłuszcz z parów zacznie się przedostawać na kuchnie. Wtedy tłuszcz znajdzie się nie tylko na naszym suficie ale również na ścianach instalacji wentylacyjnej, na filtrach, wymienniku i wentylatorach co w krótkim okresie czasu prowadzi do pogorszenia warunków pracy rekuperatora i całego systemu, jak również utraty higieny systemu. W dłuższej perspektywie czasu można spodziewać się o wiele większych konsekwencji - oblepiony wentylator traci wyważenie i może ulec zniszczeniu lub znacznie szybszemu zużyciu.

 

Okap kuchenny i rekuperaotr - prawidłowe podłączenie obu instalacji

 

 

Rekuperacja i okap kuchenny - schemat instalacji

fot.: Pro-Vent - podłączenie do wyciągu centrali okapu kuchennego możliwe jest tylko w przypadku kuchenek elektrycznych. Okap kuchenny koniecznie musi mieć zamontowany filtr tłuszczowy (zapobiega to trwałemu zabrudzeniu kanałów wentylacyjnych oraz wymiennika ciepła) oraz musi pracować z maksymalną wydajnością w czasie, gdy okap jest włączony

 

 

W jakie miejsce wyprowadzać powietrze z okapu? Jak takie miejsce wybrać ?

Otóż szkoły są trzy :

  • kanał od okapu wpinamy w istniejący kanał wentylacji grawitacyjnej z którego i tak nie będziemy korzystać.
  • Wyprowadzamy okap kanałem o odpowiedniej średnicy do dachu i przy użyciu dachówki wentylacyjnej stosunkowo prosto wykonujemy przejście przez dach.
  • Wyprowadzamy kanał okapu na boczną ścianę kuchni. W każdym z tych przypadków należy pamiętać o stosowaniu klap zwrotnych które zapobiegną "cofaniu" się powietrza do środka.

 

Jeśli budynek powstaje bardzo szybko i tanim kosztem można przygotować sobie kanał dla okapu - wystarczy w jednej ze ścian działowych nad kuchnią zamiast pustaka zastosować pustak wentylacyjny, który skończy się w suficie kuchni lub na ścianie kuchni nieco niżej niż sufit - wtedy bez straty miejsca osiągniemy gotowy zamierzony efekt. Drugi koniec kanału na strychu łatwo podepniemy pod dachówkę kominkową lub wentylacyjną BEZ POTRZEBY BUDOWANIA KOMINA!!!

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Rekuperatory.pl, ASK, Okapykuchenne.pl, ECOMAX




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook