Jaki rekuperator wybrać

aktualizacja: 11-04-2022, 11:23 – artykuł promocyjny


Rekuperatory to urządzenia, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika można mówić o kilku typach rekuperatorów.

Rekuperator  Global-Tech

fot.: GLOBAL-TECH

Daikin - rekuperator VAM-FAKlimor - centrala rekuperacyjna KCX +Onyx SKY

        fot.: VAM-FA Daikin                              fot.: Klimor                                  fot.:Frapol             

 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

 

Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego urządzenia, które cieszy się też dużą popularnością. Jego działanie polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływają pomiędzy równolegle ułożonymi płytami tworzącymi kanały. Sprawność tego typu wymienników wynosi od 50 do 75%. Do głównych zalet rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi należy brak wymogu doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu i rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Ich wadą jest natomiast podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza odprowadzanego z budynku. Istotnym minusem tych rekuperatorów jest także słabnąca z czasem szczelność urządzenia. Jest on bowiem w pełni szczelny na początku eksploatacji, jednak po upływie pewnego czasu może już dochodzić do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zwiększonym zużywaniem się uszczelek.

 

Centrum Klima - rekupertor  VEKU 1000 HE Vental System

fot.: Lindab - rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym

 

 

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

 

jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi dwiema wersjami urządzeń polega na tym, że w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu zimne powietrze przechodzące przez ostatni odcinek wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Co istotne, rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Ich zaletą jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia. Wymiennik przeciwprądowy daje użytkownikowi gwarancję niezawodności i szczelności systemu.

 

Pro-Vent - rekuperator Mistral Smart 300 EC     Rosneberg - centrala wentylacyjna SupraBox

  fot.: Rekuperator z wymiennikiem           fot.: rekuperator SupraBOX 800 H          
przeciwprądowym Pro-Vent                              Rosenberg                         

         

 

 

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)

 

to urządzenie, które posiada ruchomy wymiennik. To droższe rozwiązanie, rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku tego modelu wymiennik ma budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego urządzenia jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga jednocześnie zastosowania stałego napędu. Ma tę zaletę, że jest odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym wynosi poniżej 90%, czyli jest zbliżona do poprzednio opisywanego rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym.

 

Iglotech - Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Greenair Plaza ecoVentia  - rekuperator KOMFOVENT REGO 600 HE-EC-C4

fot.: Iglotech                                fot.: Ventia       

 

Rekuperator z wymiennikiem hybrydowym

 

Nawiewane zimą powietrze zawiera w sobie znikomą ilość pary wodnej - dlatego po ogrzaniu na wymienniku ciepła jest odczuwane jako „suche”. W przypadku niewielkich zysków wilgoci z warunków bytwych, niska wilgotność będzie się utrzymywać i może prowadzić m.in. do unoszenia się kurzu i podrażnienia gardła i oczu. Z tego powodu został opracowany wymiennik hybrydowy będący kompromisem pomiędzy dwoma klasycznymi modelami - entalpicznym i temperaturowym. W porównaniu do wymiennika entalpicznego, wymiennik hybrydowy charakteryzuje się niższym odzyskiem wilgoci, ale również wyższą sprawnością temperaturową.

fot.: Verano - rekuperator serii VW

 

Rekuperator ścienny

 

Rekuperator đciennz nie wymaga instalacji rozprowadzającej (kanały). Montuje się go w ścianie. Urządzenie spełnia te same funkcje co typowy rekuperator - odzyskuje ciepło z powietrza. Aby zapewnić komfortową wentylację w całym domu, konieczne jest użycie kilku urządzeń.

HRU-WALL - rekuperacja pokojowa w ścianie

fot.: SBS - rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL

Rekuperator ścienny - jednostka zewnętrzna

fot.: Glen Dimplex - jednostka zewnętrzna wentylacji decentralnej

 

Rekuperator z okapem kuchennym

 

Marka Ensy posiada w swojej ofercie rekuperatory AHU, które można podłączyć do okapu kuchennego. Na szczególną uwagę zasługuje model okapu z rekuperatorem w środku, którego wydajność wynosi nawet 250 m3 powietrza.

fot.: ECOMAX

 


Jak wybrać centralę wentylacyjną?
 

 

 

Zobacz koniecznie:

 

Rekuperatory - zestawienie oferty producentów
Przegląd oferty rynkowej rekuperatorów

 

Czy warto mieć rekuperator
Czy warto mieć rekuperator?

 

Jak dobrać rekuperator
Jak dobrać rekuperator?


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja KS
Zdjęcia: Daikin, Pro-vent, Frapol, ECOMAX, Glen Dimplex, SBS Keller, Iglotech, Lindab, GLOBAL-TECH, Verano, Rosenberg, Ventia, Klimor
Zobacz także
Tarcza antysmogowa - uruchom ochronę tej jesieni!

Tarcza antysmogowa - uruchom ochronę tej jesieni!

Tarcza antysmogowa to rozwiązanie, która pozwala wyeliminować jedną z największych... ¬ więcej...

 
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

W tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet