
- Platforma merXu - sprawdź ofertę
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza


Jaki rekuperator wybrać
aktualizacja: 11-04-2022, 11:23 – artykuł promocyjny
Rekuperatory to urządzenia, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika można mówić o kilku typach rekuperatorów.
fot.: GLOBAL-TECH
fot.: VAM-FA Daikin fot.: Klimor fot.:Frapol
Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym
Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego urządzenia, które cieszy się też dużą popularnością. Jego działanie polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływają pomiędzy równolegle ułożonymi płytami tworzącymi kanały. Sprawność tego typu wymienników wynosi od 50 do 75%. Do głównych zalet rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi należy brak wymogu doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu i rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Ich wadą jest natomiast podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza odprowadzanego z budynku. Istotnym minusem tych rekuperatorów jest także słabnąca z czasem szczelność urządzenia. Jest on bowiem w pełni szczelny na początku eksploatacji, jednak po upływie pewnego czasu może już dochodzić do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zwiększonym zużywaniem się uszczelek.
fot.: Lindab - rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym
Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi dwiema wersjami urządzeń polega na tym, że w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu zimne powietrze przechodzące przez ostatni odcinek wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Co istotne, rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Ich zaletą jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia. Wymiennik przeciwprądowy daje użytkownikowi gwarancję niezawodności i szczelności systemu.
fot.: Rekuperator z wymiennikiem fot.: rekuperator SupraBOX 800 H
przeciwprądowym Pro-Vent Rosenberg
Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)
to urządzenie, które posiada ruchomy wymiennik. To droższe rozwiązanie, rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku tego modelu wymiennik ma budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego urządzenia jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga jednocześnie zastosowania stałego napędu. Ma tę zaletę, że jest odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym wynosi poniżej 90%, czyli jest zbliżona do poprzednio opisywanego rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym.
Rekuperator z wymiennikiem hybrydowym
Nawiewane zimą powietrze zawiera w sobie znikomą ilość pary wodnej - dlatego po ogrzaniu na wymienniku ciepła jest odczuwane jako „suche”. W przypadku niewielkich zysków wilgoci z warunków bytwych, niska wilgotność będzie się utrzymywać i może prowadzić m.in. do unoszenia się kurzu i podrażnienia gardła i oczu. Z tego powodu został opracowany wymiennik hybrydowy będący kompromisem pomiędzy dwoma klasycznymi modelami - entalpicznym i temperaturowym. W porównaniu do wymiennika entalpicznego, wymiennik hybrydowy charakteryzuje się niższym odzyskiem wilgoci, ale również wyższą sprawnością temperaturową.
fot.: Verano - rekuperator serii VW
Rekuperator ścienny
Rekuperator đciennz nie wymaga instalacji rozprowadzającej (kanały). Montuje się go w ścianie. Urządzenie spełnia te same funkcje co typowy rekuperator - odzyskuje ciepło z powietrza. Aby zapewnić komfortową wentylację w całym domu, konieczne jest użycie kilku urządzeń.
fot.: SBS - rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL
fot.: Glen Dimplex - jednostka zewnętrzna wentylacji decentralnej
Rekuperator z okapem kuchennym
Marka Ensy posiada w swojej ofercie rekuperatory AHU, które można podłączyć do okapu kuchennego. Na szczególną uwagę zasługuje model okapu z rekuperatorem w środku, którego wydajność wynosi nawet 250 m3 powietrza.
fot.: ECOMAX
Jak wybrać centralę wentylacyjną?
Zobacz koniecznie:
Przegląd oferty rynkowej rekuperatorów
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja KS Zdjęcia: Daikin, Pro-vent, Frapol, ECOMAX, Glen Dimplex, SBS Keller, Iglotech, Lindab, GLOBAL-TECH, Verano, Rosenberg, Ventia, Klimor |


![]() | Nowy katalog Komfovent do pobraniaFirma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej... |
![]() | Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 VW tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej... |
![]() | Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagęW nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej... |


![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |