www.centrumklima.pl


Serwis instalacji wentylacyjnej w domu jednorodzinnym

aktualizacja: 05-05-2015, 11:34 – artykuł promocyjny


Jakość powietrza, którym oddychamy jest bardzo ważna dla samopoczucia i zdrowia każdego człowieka. Dlatego też warto zadbać, aby powietrze w naszych domach było czyste i świeże. Najlepiej już na etapie budowy domu zaplanować system wentylacji mechanicznej. Ponadto należy także pamiętać, że instalacja wentylacyjna musi co pewien czas być poddawana przeglądom i musi być serwisowana. Można oczywiście zlecić wykonanie tych czynności specjalistycznej firmie, ale wiąże się to z kosztami. Aby ich uniknąć można poznać podstawy serwisu.

 

Centrum Klima - flitry standardowe do central wentylacyjnych

 

 

Kontrola stanu filtrów wentylacyjnych

 

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy kontrolować jest stan filtrów wentylacyjnych. Zalecane jest sprawdzanie ich, co miesiąc. Warto również je czasem odkurzyć. Zwykle będą wymagały wymiany, co trzy miesiące lub co pół roku. Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których zużywają się one szybciej. Przykładem może być np. suche lato lub remont w domu, który generuje dużą ilość pyłu i kurzu.

Ważne jest regularne sprawdzanie stanu filtrów, aby wymienić je na czas. Można w tym celu zamontować tzw. presostaty automatycznie monitorujących spadek ciśnienia na filtrze i sygnalizujących konieczność ich wymiany, ale przy regularnym sprawdzaniu stanu filtrów nie jest to konieczny wydatek. Ich koszt wynosi około 100 zł. Dobry stan filtrów jest nie tylko gwarancją dobrego zdrowia domowników, ale także przedłuża czas bezawaryjnej pracy centrali wentylacyjnej.

 


Centrum Klima - centrala wentylacyjna Kinetic VENT-AXIA

 

 

Przegląd okresowy centrali wentylacyjnej

 

Drugim bardzo ważnym elementem instalacji wentylacyjnej, który wymaga regularnych przeglądów, jest centrala wentylacyjna. Sprawność i jej bezawaryjne działanie zależy w dużej mierze od kontroli stanu technicznego. Serwis potrzebny jest nie rzadziej niż raz na 3 lata, ale nie ma konieczności wykonywania go częściej niż raz na rok. Taki przegląd możemy oczywiście również zlecić wyspecjalizowanej firmie, ale w większości możemy wykonać go sami.


W ramach przeglądu okresowego powinniśmy sprawdzić:

  • stan wymiennika ciepła i jego ewentualne czyszczenie - najczęściej wymaga on czyszczenia po wielu latach, ale brak dbałości o filtry może ten czas znacznie skrócić,
  • czystość wnętrza centrali wentylacyjnej,
  • filtry powietrza i w razie konieczności dokonać wymiany,
  • drożność przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie skroplonej wody,
  • niezabudowane elementy instalacji wentylacyjnej,
  • drożność kratek wlotu i wylotu powietrza - tę czynność powinniśmy wykonywać regularnie (np. raz na miesiąc),
  • regulację systemu wentylacyjnego,
  • wszystkie systemy rekuperatora,
  • elementy, które nie są automatycznie monitorowane przez centrale wentylacyjną,
  • ustawienia central.

 

Centrum Klima - Przewód aluminiowy półelastyczny S-Flex?

 

 

Przewody wentylacyjne - jak często je czyścić


Ten element instalacji wentylacyjnej wymaga najmniej naszej uwagi. Przewody należy czyścić co 4 - 6 lat. Warto pamiętać, że w dobrze eksploatowanej instalacji zwykle zanieczyszczona jest część odpowiedzialna za wywiewanie powietrza oraz ewentualnie przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz budynku do centrali wentylacyjnej. Skontrolować należy jednak całe wnętrze systemu wentylacyjnego.

 

 

Po co serwisować instalację

 

Dzięki serwisowi instalacji wentylacyjnej możemy zapewnić sobie bezawaryjne działanie sytemu, a tym samym nieprzerwany komfort wynikający z wysokiej jakości powietrza. Ponadto, regularny i profesjonalnie przeprowadzany serwis zmniejsza koszty eksploatacji systemu. Urządzenia pracują wydajniej i nie ulegają awariom. Planując serwis możemy nie tylko efektywnie zarządzać wydatkami, ale także zaoszczędzić sobie stresu i dodatkowych kosztów wynikających z zaniedbań.


 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Sławomir Kubiczek
Kontakt w sprawie produktów:

Lindab Sp. z o.o.
tel. (22) 250 50 50
www: lindab-polska.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
BlackFlex Spectra 1000 - bezpieczne dla zdrowia i trwałe przewody wentylacyjne

BlackFlex Spectra 1000 - bezpieczne dla zdrowia i trwałe przewody wentylacyjne

Jednym z najważniejszych elementów systemów rekuperacji są przewody... ¬ więcej...

 
Zasady rozmieszczenia nawiewników okiennych

Zasady rozmieszczenia nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne to obowiązkowy element wentylacji innej niż mechaniczna w systemie... ¬ więcej...

 
VENTIA nowym dystrybutorem systemu rozdzielaczowego HEATPEX ARIA!

VENTIA nowym dystrybutorem systemu rozdzielaczowego HEATPEX ARIA!

System rozdzielaczowy HEATPEX ARIA zyskał nowego dystrybutora. Została nim VENTIA,... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet