Gdzie umieścić kocioł grzewczy

artykuł promocyjny


Przed przystąpieniem do zakupu kotła grzewczego, dobrze jest najpierw wybrać miejsce, w którym chcemy umieścić ten kocioł, bowiem wtedy dokładnie wiemy na jakie parametry mamy zwracać uwagę. Pozwoli nam to ponadto dopasować kocioł do naszych wymagań. Instalując kocioł grzewczy należy przestrzegać obowiązujących przepisów. Warunkiem, o którym należy pamiętać przy wyborze miejsca montażu kotła, jest to, że kocioł nie może znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi. Przykładem takiego pomieszczenia jest sypialnia. Kocioł można zamieścić natomiast w kuchni oraz w łazience.

 

 

W jakim pomieszczeniu może znajdować się kocioł grzewczy - wymagania

 

Pomieszczenie, w którym będzie pracował kocioł na gaz ziemny powinno mieć też przynajmniej 2,2 metra wysokości. Jeżeli dom został wzniesiony przed 15 grudnia 2002 roku ta wartość wynosi 1,9 m. Przepisy określają również kubaturę pomieszczenia, w którym zamontowany będzie kocioł gazowy. Dla kotłów z zamkniętą komorą spalania jest to minimalnie 6,5 m3, dla kotła z otwartą komorą spalania wartość ta wzrasta do 8 m3. Pamiętajmy również, że kocioł z otwartą komorą spalania musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym możliwe jest podłączenie do komina, wymaga także wykonania bezpośredniego nawiewu powietrza do pomieszczenia.

 


 

Kocioł gazowy w łazience

 

Kocioł grzewczy zamontowany w łazience sprawdza się szczególnie w przypadku gdy ogrzewamy nim dodatkowo wodę użytkową, która wówczas ma najkrótszą drogę. Zwiększa to efektywność piecyka. Z racji charakteru większości łazienek, które należą do niewielkich pomieszczeń warto wybierać modele wiszące dwufunkcyjne lub ze zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę podgrzewaną systematycznie według zapotrzebowania bez jej magazynowania. W łazience lepiej sprawdzą się kotły z zamkniętą komorą spalania.
 


Zobacz także Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

 

 

Kocioł w kuchni

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie można montować kotły zarówno wiszące jak i te stojące - zgodnie z dysponowaną przestrzenią mogą również zawierać duży zasobnik. Montaż możne ograniczyć się do wkomponowania urządzenia w ciągu szafek kuchennych wiszących. Rozwiązanie to pozwala na częściowe ukrycie instalacji. Pamiętać należy jedynie o pozostawienie przestrzenie umożliwiającej swobodny dostęp do kotła z każdej strony. Warto również zadbać o wybór modeli o cichym trybie pracy, by nie zakłócały nam spokoju.

 

Wiszący kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny VICTRIX 26 2I Immergas

fot.: Immergas - Kocioł gazowy w kuchni

 

 

Kocioł w kotłowni

 

Idealnym miejscem dla kotła o najmniejszej uciążliwości montażu jest oczywiście kotłownia. Jeśli posiadamy takie miejsce w naszym domu możemy wybrać duże kotły z pojemnymi zbiornikami. Z racji odległości urządzenia od pozostałych pomieszczeń domowych warto zadbać o automatyczne sterowanie oraz system cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

 

kotłownia na paliwo stałe

fot.: kocioł na paliwo stałe w kotłowni

 

 

Gdzie jeszcze można zamontować kocioł?

 

W domach podpiwniczonych bez kotłowni możemy umieścić kocioł w innym miejscu naszej piwnicy zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa. Równie dobrym miejscem jest przedpokoju lub przestrzeń na poddaszu. Czy zatem wszędzie można montować kotły? Odpowiedź brzmi - nie. Warto przed przystąpieniem do montażu zaczerpnąć rady fachowca, gdyż na przykład kotły na LPG nie mogą znajdować się poniżej poziomu gruntu, a większość modeli nie powinno się instalować w pomieszczeniach sypialnianych.

                               


 

Zobacz także:


Jaki kocioł wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny
Jaki kocioł wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

 

Jaki kocioł - gazowy, olejowy, na paliwo stałe czy elektryczny
Jaki kocioł - gazowy, olejowy, na paliwo stałe czy elektryczny?


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas,
Zobacz także
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
Domowa stacja ładowania - jak dobrać ładowarkę, gdzie umieścić, zasady bezpiecznego ładowania samochodów

Domowa stacja ładowania - jak dobrać ładowarkę, gdzie umieścić, zasady bezpiecznego ładowania samochodów

Elektromobilność przybiera na sile, coraz więcej osób decyduje się na zakup... ¬ więcej...
 
Zakaz dla kotłów na paliwa stałe - od kiedy jakie paliwa będą zakazane, graniczne daty, jakie kary

Zakaz dla kotłów na paliwa stałe - od kiedy jakie paliwa będą zakazane, graniczne daty, jakie kary

Zakaz obejmuje dwa pojęcia — pierwsze to zakaz montażu urządzeń na paliwa stałe... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook