
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Jak doprowadzić powietrze do kominka
artykuł promocyjny
Warunkiem właściwej pracy każdego kominka jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza. Brak dopływu świeżego powietrza do paleniska może powodować wydostawanie się dymu do wnętrza pomieszczenia. Brak tlenu uniemożliwia cały proces spalania bez względu na rodzaj kominka. Brak sprawnej wentylacji wywiewnej i stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz w odpowiedniej ilości, jest najczęstszą przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.
Zobacz również: Domowe czujki tlenku węgla (czadu)
fot.: kominek firmy Jolly-Mec
Ile powietrza potrzebuje kominek
Kominki zamknięte ok. 100-150 m3/h w przeliczeniu na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Kominek otwarty zużywa ok. 300-400 m3 powietrza na godzinę. Warto zauważyć, że ilość powietrza potrzebna do spalania bardzo często przewyższa ilość powietrza znajdującą się w pomieszczeniu średniej wielkości, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.
Przeczytaj więcej: Wentylacja dla domu z kominkiem
Skąd powietrze do kominka
Do kominków z zamkniętą komorą spalania doprowadza się powietrze z zewnątrz budynku. Nie mniej jednak podłączenie kanału powietrznego do wkładu nie jest szczelne i kominek częściowo pobiera też powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, stąd też konieczność zadbania o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Zgodnie z dominującymi kierunkami wiatrów w naszym kraju najbardziej optymalne położenie czerpni powietrza to zachodnia ściana, nie można jedak pominąć indywidualnych cech położenia domu.
Przeczytaj także: Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów
Jak doprowadzić powietrze
Powietrze doprowadza się rurą 100 - 110 mm średnicy. Najczęściej kanalizacyjną bo taką instalację można tanio i szybko wykonać we własnym zakresie. W budynkach niepodpiwniczonych kanał dolotowy należy poprowadzić pod warstwą „chudego betonu” w gruncie. W przypadku tworzenia instalacji w już istniejącym budynku rozwiązaniem ułatwiającym doprowadzenie powietrza jest zlokalizowanie naszego wkładu przy ścianie zewnętrznej.
fot.: Jak doprowadzić powietrze do kominka - schemat
Wszelkie zasady podłączenia urządzeń pobierających w procesie spalania powietrze regulowane jest Polskim Prawem Budowlany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Z dnia 15 czerwca 2002 r.) wprowadza szereg ustaleń, które nas obowiązują podczas instalowania tych urządzeń.
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja |

![]() | Piec kominkowy SIRIUSPiec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego... ¬ więcej... |
![]() | Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominkówWspółczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów... ¬ więcej... |
![]() | System pieców kominkowych SIRIUS marki SchiedelKominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |