gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   Werit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Jak zamontować wpust podłogowy

artykuł promocyjny


Szeroka oferta dostępnych na rynku wpustów podłogowych pozwala na różnorodne rozwiązania w zakresie efektywnego i bezpiecznego odprowadzania wody z posadzki. Systemy firmy Viega nie tylko spełniają wszystkie obowiązujące przepisy i wymogi sanitarne, ale umożliwiają również ciekawą i ładną aranżację podłogi. Produkty z serii Advantix charakteryzuje najwyższa jakość materiałów i zaawansowana technika, co gwarantuje trwałość i bezpieczne użytkowanie przez wiele lat.

Najbardziej widocznym elementem systemu odprowadzania wody są oczywiście ruszty. Różnorodność dostępnych wymiarów, kształtów, wzorów i materiałów z których są one wykonane zapewnia pełną swobodę w kwestii projektowania i rozwiązań technicznych. Asortyment uzupełniają wersje z powierzchnią antypoślizgową i mocowaniem odpornym na akty wandalizmu. Dostępne na rynku ruszty muszą spełniać odpowiednie klasy obciążeń, na przykład H150, K300 kg. Najważniejszym parametrem przy montażu wpustu jest jednak zachowanie absolutnej szczelności, niezależnie od zastosowanego sposobu izolacji. Na rynku dostępne są odpowiednie maty uszczelniające zarówno dla konwencjonalnych wariantów, jak i metod izolacji cienkowarstwowych.

 

 

Korpusy wpustów firmy Viega

 

Korpusy wpustów Advantix firmy Viega wykonane są z wysokiej jakości polipropylenu odpornego na wysoką temperaturę i procesy starzenia. Oferowane są w różnych średnicach oraz wysokościach zabudowy. Posiadają poziomy lub pionowy króciec odpływowy, a na życzenie także boczny dopływ, umożliwiający podłączenie dodatkowych odpływów wody. Obszerny asortyment Advantix obejmuje także produkty przeciwpożarowe o atestowanej odporności ogniowej.

 

Viega - Wydajność odpływu jest szczególnie istotna w sytuacji gdy montujemy wpust w łazience bez tradycyjnego brodzikaViega - Wydajność odpływu jest szczególnie istotna w sytuacji gdy montujemy wpust w łazience bez tradycyjnego brodzika

for.: Wydajność odpływu jest szczególnie istotna w sytuacji gdy montujemy wpust w łazience bez tradycyjnego brodzika

 

 

Odpowiedni dobór wpustów

 

Żeby efektywnie odprowadzać wodę z posadzki należy zapewnić natężenie odpływu od 0,5 do 1,1 l/s. Wydajność odpływu jest szczególnie istotna w sytuacji gdy montujemy wpust w łazience bez tradycyjnego brodzika. Miejsce osadzenie odpływu w stropie ma zasadniczy wpływ na wybór odpowiedniego korpusu. Dla małych wysokości montażowych idealnym rozwiązaniem będzie wpust o parametrach:

 

 • wydajność odpływu 0,55 l/s
 • wysokość zabudowy 85 mm
 • zasyfonowanie 50 mm
 • regulowany odpływ boczny


W przypadku prac remontowych można zastosować specjalny, bardzo niski odpływ łazienkowy, który montujemy w jastrychu powyżej stropu betonowego lub w konstrukcjach drewnianych. Posiada on następujące parametry:

 

 • wydajność odpływu 0,45 l/s
 • wysokość zabudowy zaledwie 70 mm
 • zasyfonowanie 30 mm
 • przegubowy odpływ boczny
 • wkładka antyzapachowa – skuteczne zabezpieczenie zapobiegające wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów

 

 

Zasady prawidłowego montażu wpustu

 

Możemy wymienić sześć podstawowych czynności, gwarantujących poprawne wykonanie instalacji cienkowarstwowych:

 

 • ściągnięcie folii zabezpieczającej
 • naniesienie pierwszej warstwy płynnej folii izolacyjnej (min. 2 mm)
 • nałożenie dostarczonej maty izolacyjnej na jeszcze płynną folię
 • po wyschnięciu – nałożenie drugiej warstwy płynnej folii
 • po wyschnięciu uszczelnienia – montaż nasadki wpustu
 • naniesienie kleju do ułożenia płytek i osadzenie rusztu

 

 

Zalety izolacji cienkowarstwowych

 

Bezpieczny system izolacji cienkowarstwowych jest coraz częściej stosowany jako trwałe zabezpieczenie przez zawilgoceniem. Główna zaleta tej metody polega na tym, że uszczelnienie znajduje się pomiędzy jastrychem i płytkami, co wyklucza zawilgocenie jastrychu. Zastosowanie folii płynnej powoduje, że nie są konieczne dodatkowe uszczelnienia, takie jak gładź bitumiczna czy taśmy izolacyjne.

 

Viega - Poprawne wykonanie instalacji cienkowarstwowych gwarantuje trwałe zabezpieczenie przez zawilgoceniemViega - Poprawne wykonanie instalacji cienkowarstwowych gwarantuje trwałe zabezpieczenie przez zawilgoceniem

 

fot.: Poprawne wykonanie instalacji cienkowarstwowych gwarantuje trwałe zabezpieczenie przez zawilgoceniem

 

 

Podwójne zabezpieczenie przy montażu

 

Przy wykonywaniu uszczelnienia decydujące znaczenie ma poprawne odizolowanie strefy odpływu od jastrychu. W tym celu można zastosować podwójne zabezpieczenie. Pierwsze stanowi zakotwienie korpusu w jastrychu przez poszerzony kołnierz montażowy. Drugie zabezpieczenie to manszeta uszczelniająca, która dodatkowo uelastycznia strefę przejściową. Firma Viega oferuje także specjalne elementy do wyrównywania wysokości. W łazienkach dla osób niepełnosprawnych, gdzie odpływ brodzikowy narażony jest na wyższe obciążenie miejscowe, niezawodne uszczelnienie zapewni zbrojny element z polimerobetonu. W połączeniu z płynną izolacją gwarantuje on absolutną szczelność. W niektórych wariantach elementy do wyrównania wysokości dają możliwość mimośrodkowego przesunięcia rusztu do 15 mm względem linii fugi płytek podłogowych. Ułatwia to pracę płytkarzom, a jednocześnie poprawia estetykę wykończenia posadzki.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Viega Sp. z o.o.


Zobacz także
Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnych

Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnych

W ofercie SFA pojawiła się nowa przepompownia o wysokiej wydajności do odprowadzania... ¬ więcej...

 
DAB Divertron. Nowy wymiar sprawności elektronicznych wielostopniowych zatapialnych pomp głębinowych
 
Co to jest hydrofor i do czego służy?

Co to jest hydrofor i do czego służy?

Hydrofor przydaje się głównie w przypadkach, kiedy budynek nie jest podłączony... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook