zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


System regulacyjny do optymalizacji pracy systemu solarnego

aktualizacja: 10-04-2015, 12:36 – artykuł promocyjny


Solar ControlUnite Inside to opatentowany system regulacyjny Junkersa, który optymalizuje współpracę instalacji solarnej z urządzeniem grzewczym. Dzięki temu uzyskuje się maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Inteligentna technologia systemu gromadzi w pamięci miejscowe dane pogodowe i podczas pracy systemu porównuje je z aktualnymi warunkami pogodowymi. W wyniku tego procesu określone zostaje prawdopodobieństwo uzysku solarnego, dzięki czemu temperatura w zasobniku ciepłej wody użytkowej i / lub krzywa grzania dla instalacji c.o. może zostać obniżona, a urządzenie grzewcze może w tym czasie pracować z mniejszą mocą, lub nawet nie pracować wcale.
 

Junkers - system regulacyjny Solar ControlUnite InsideSolar ControlUnite Inside działa wyłącznie z urządzeniami marki Junkers - kotłami i regulatorami, które mają tę funkcję zaprogramowaną. Obecnie wszystkie wprowadzane do sprzedaży urządzenia grzewcze z automatyką Bosch Heatronic 3 (Cerapur Smart, Cerapur Comfort, Cerapur Acu, Cerapur Modul, Cerapur Modul Solar, Ceraclass Excellence) mają wbudowaną funkcję Solar ControlUnite Inside. Ten inteligentny system regulacyjny pozwala na dodatkowe oszczędności do 15 proc. energii przy przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, (dzięki aktywnej funkcji optymalizacji solarnej) i do 5 proc. w przypadku pracy instalacji centralnego ogrzewania (co zapewnia bierna optymalizacja solarna).
 

Junkers - Kocioł Cerapur Modul gazowy w jadalni

fot.: Cerapur Modul

 

 

Aktywna optymalizacja solarna

 

Funkcja aktywnej optymalizacji solarnej działa w następujący sposób: system zbiera dane dotyczące lokalnych warunków pogodowych. Jeśli przykładowo rano świeci słońce, regulator identyfikuje podgrzewanie się kolektora i oblicza chwilowy uzysk solarny. Wartość ta jest porównywana z zarejestrowanymi w pamięci wartościami empirycznymi. Opatentowany przez Junkersa proces optymalizacji oblicza, jakie jest prawdopodobieństwo, że uzysk solarny będzie wystarczający do podgrzania wody. Jeśli prawdopodobieństwo jest wystarczająco duże, temperatura w zasobniku c.w.u. może zostać obniżona nie tylko do 60 stopni Celsjusza, ale do indywidualnie ustawianej wartości – minimum 45 stopni Celsjusza.

Jeżeli mieszkańcy rozpoczną pobór ciepłej wody, system grzewczy przechodzi w pozycję oczekiwania, ale nie uruchamia się od razu. W ten sposób woda może być przez pewien czas ogrzewana wyłącznie energią solarną. W rezultacie, podczas przygotowania ciepłej wody jest wykorzystywana większa ilość energii słonecznej, niż w przypadku innych rozwiązań stanowiących na przykład połączenie techniki kondensacyjnej i solarnej. Domownicy mogą zatem liczyć na obniżenie kosztów, ale nie muszą obawiać się zimnego prysznica, czyli obniżenia komfortu dostawy ciepłej wody.
 

Junkers - Kocioł kondensacyjny Cerapur Acu w łazience Junkers - Kocioł Cerapur Smart

                fot.: Cerapur Acu                                     fot.: Cerapur Smart

 

 

Bierna optymalizacja solarna

 

Dzięki czujnikom, w jakie wyposażony jest układ solarny, urządzenia wyposażone w Solar ControlUnit Inside wiedzą także, kiedy pomieszczenia znajdujące się od południa, dodatkowo ogrzewane są wskutek bezpośredniego działania promieni słonecznych. W takim przypadku regulator obniża odpowiednio temperaturę zasilania systemu grzewczego. Zapobiega to przeregulowaniu temperatur panujących w pomieszczeniach. Zwykłe instalacje z regulatorami pogodowymi uwzględniają jedynie czujnik temperatury umieszczony od północnej strony budynku jako wielkość przewodnią dla regulacji temperatury ogrzewania.

System Solar ControlUnite Inside otrzymał w tym roku  nagrodę „Złotego Instalatora” za  technologię inteligentnego, hybrydowego sterowania współpracą systemu solarnego i kotła gazowego. ZŁOTY INSTALATOR jest nagrodą honorową. Organizatorami konkursu są Instalator Polski sp. z o.o., wydawca miesięcznika „Polski Instalator” oraz Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
Bosch Termotechnika

tel. 801 600 801
www: www.bosch-termotechnika.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Gazowy kocioł kondensacyjny: Logamax plus GB172iT

Gazowy kocioł kondensacyjny: Logamax plus GB172iT

Logamax plus GB172iT to kocioł z możliwością komfortowego dopasowania. Zapewnia... ¬ więcej...

 
Wybierz swój komfort - Nowy kocioł kondensacyjny Condens GC5300i WM

Wybierz swój komfort - Nowy kocioł kondensacyjny Condens GC5300i WM

Condens to kocioł o wyjątkowym designie i dużej kompaktowości, dzięki zintegrowaniu... ¬ więcej...

 
Kup elektroniczną pompę Evosta2 lub Evosta3 i odbierz bon Sodexo o wartości 10 PLN*!

Kup elektroniczną pompę Evosta2 lub Evosta3 i odbierz bon Sodexo o wartości 10 PLN*!

Kupując nowy typoszereg bezdławnicowych pomp obiegowych Evosta mamy szansę zdobyć... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet